Založ si blog

Geniálna atraktívna S. Kovalevskaja 1850-1891; 1. univerzitná profesorka matematiky na svete

(Dávam tu vedu a politiku-Dole:Ohlásenie novej vlny migrácie: Politik žiada každý rok 400000 migrantov pre Nemecko)..Sofia Vasiljevna Kovalevskaja sa narodila v Moskve ako druhá dcéra v rodine generála cárskej armády Vasilija Krukovského. Jej matka Elisabet bola vzdelaná žena. Anna, jej šesť rokov staršia sestra bola súčasťou moskovského intelektuálneho mládežníckeho hnutia, názvu Nihilisti a integrovala ju do neho už ako 14 ročnú. Hnutie sa o.i. vehementne zasadzovalo aj za zrovnoprávnenie žien a Nihilisti mali veľký podiel na tom, že Sofii sa splnil jej veľký sen o štúdiách v cudzine. Veľký úspech mala aj jej beletristická kniha z roku 1889 – Spomienky na detstvo, vydaná v Štokholme.

V roku 1884 sa stala na Univerzite Štokholm, prvou ženskou profesorkou matematiky na svete. Sofia sa stala nielen významnou svetovou matematičkou, ale bola aktívna aj politicky a o.i. sa zasadzovala za právo všetkých žien na vzdelanie.

O vyššiu matematiku sa začala intenzívne zaujímať už vo veku 12 rokov, keď v lete bola renovovaná veľká rodinná dača. Sofia tam prišla z Moskvy na niekoľko dní s rodičmi, aby tam strávili krátku letnú dovolenku. Hneď večer prvého dňa objavila v pivnici medzi rôznymi starými, už nepoužívanými vecami staré zažltnuté skriptá s prednáškami matematika Michaila Ostrogradského o diferenciálnych rovniciach a o integrálnom počte. Patrili jej otcovi, ktorý v mladých rokoch navštevoval prednášky Ostrogradského.

Bola nimi uchvátena a celé hodiny ich študovala. Zvlášť ju fascinoval tzv. Gaussov integrál a riešenia integrálov  metódou per partes, ako aj riešenia integrálov hyperbolických funkcií.

Okrem toho získala aj veľké poznatky z alegebry a geometrie.  Ako 15 ročná si nadobudla aj obsiahle poznanie z fyziky a často diskutovala o fyzike s ich moskovským susedom Tyrtovom, profesorom fyziky. Otec Sofie nebol nadšený tým, že jeho atraktívna dcéra nejavila záujem o majetných šľachtických synov, ktorí jej horlivo dvorili, ale že o to viac sa zaujímala o matematiku a fyziku. Profesor Tyrtov ho ale napokon presvedčil, že má nesmierne nadanie a tak jej povolil odísť do Sankt Petersburgu, aby tam u profesora Stranolubského študovala matematiku.

Tam sa zoznámila s Dostojevskim a prejavovala mu svoju náklonnosť. Dostojevskij sa však viac zaujímal o jej sestru Annu, ktorá ho už skôr navštívila v Sankt Petersburgu a v jeho magazíne uverejnila svoju prvú literárnu pracu.

V tom čase nesmeli ženy v Rusku študovať. Vycestovať do západnej Európy nebolo pre ne jednoduché, lebo nemali vlastné pasy a cesta do zahraničia bola možná len s otcom alebo manželom. Sofia chcela na Západe bezpodmienčne študovať matematiku a fyziku, a tak sa dohodla so spriateleným študentom Vladimírom Kovalevskim – tiež Nihilistom – že uzavrú formálne manželstvo.

Odišli spolu do Viedne, kde Vladimír študoval geológiu. Sofia išla študovbať na univerzitu do Heidelbergu, kde spoznala skvelých vedcov Hermanna von Helmholtza, Gustava Kirchoffa, Roberta Bunsena a ďalších. Naučila sa od nich nesmierne veľa.

V  roku 1874 bola na Univerzite Göttingen promovaná za doktorku matematiky a fyziky.

Profesor Schering, ktorý posudzoval jej tri doktorské práce (Teória parciálnych diferenciálnych rovníc, Forma a usporiadanie prstencov Saturnu a Abelove integrály) bol nadšený jej vedeckými schopnosťami.

Na pozvanie švédskeho matematika Mittaga-Lefflera odišla do Švédska v roku 1883, kde jej sprostredkoval miesto docentky na Univerzite Štokholm. V prvom semestre boli jej prednášky v nemčine, ale už v nasledovnom semestre dokázala prednášať po švédsky.  Jej nadanie nepoznalo hraníc. A len o rok neskôr bola vymenovaná za univerzitnú profesorku.

V Štokholme sa spoznala aj s Alfredom Nobelom, ktorý jej dvoril, Sofia ho ale považovala len za dobrého priateľa. Veľa mužov sa uchádzalo o priazeň tejto mimoriadne atraktívnej Rusky a niektorí mali u nej aj krátkodobý úspech.

V roku 1886  dosiahla veľký vedecký úspech – našla riešenie špeciálneho prípadu problému rotácie pevných telies okolo pevného bodu. Vyriešila aj viaceré problémy mechaniky, činorodá bola aj v oblasti chémie a známa je aj prácami  z oblasti diferenciálnych rovníc, napr. Vetou Cauchy-Kovalevskaja.

Jej život našiel predčasný koniec, keď 10. februára 1891 v Štokholme nečakane zomrela na komplikácie po zápale pľúc. Správa o jej smrti otriasla všetkých jej európskych mužských kolegov matematikov a fyzikov. V neposlednom rade aj preto, že bola nádhernou pôvabnou ženou a aj milým príjemným človekom.

—————————————————-

Ohlásenie novej vlny migrácie: Politik žiada od Berlína každý rok 400000 migrantov pre Nemecko

 

Šéf Bundesagentur für Arbeit Detlef Scheele (SPD) naliehavo žiada nemeckú vládu (nemožno však vylúčiť, že vládu žiada na príkaz vlády, aby ju o to žiadal), aby zabezpečila pre nemecký pracovný trh prísun aspoň 400 000 migrantov každý rok. Inakšie mu vraj hrozí kolaps.

Detlef Scheele vyhlásil v Süddeutsche Zeitung, že v Nemecku je čoraz väčší nedostatok pracovných síl:

„V dôsledku nepriaznivého demografického vývoja v Nemecku už v tomto roku chýbalo v krajine 150 000 pracovných síl. V ďalších rokoch sa toto číslo bude dramaticky zvyšovať. Nemecko môže tento problém vyriešiť len v tom prípade, ak sa vláda postará o to, aby k nám prišlo každý rok aspoň 400 000 migrantov. Fakticky máme už v každom povolaní nedostatok pracovných síl.“

Scheele sa ani jediným slovom ale nezmienil o tom, prečo viac ako 50 percent utečencov z tých, ktorí od roku 2015 prišli do Nemecka ešte stále nepracuje (neoficiálne čísla sú však oveľa vyššie a uvádzajú, že 70 až 80 percent nemá trvalé zamestnanie), ak je v krajine nedostatok pracovných síl!

Je to predsa veľký paradox, žiadať príchod ďalších migrantov kvôli údajnemu nedostatku pracovných síl, keď v krajine sú státisíce migrantov, ktorí už od roku 2015 poberajú podporu v nezamestnanosti. Okrem nich je v Nemecku aj množstvo migrantov, ktorí prišli do Nemecka v rokoch predtým a nepracujú a žijú zo sociálnych dávok.

Preto to, čo žiada Scheele, možno realisticky chápať len ako politickú podporu pre ďalšie vlny migrantov do Európy, ktoré majú eliminovať našu kresťanskú kultúru.

Politici a vedci sú plne zodpovední za Kolektívnú Korona Psychózu! Viac ako 30 000 Samovrážd. .. .. USAvojakov

21.09.2021

A šup ho! Opat mi vyrazili moj (Posledny)clanok z titulky! Prispievam uz desatrocia do roznych SR medii, ale nikto ma necenzuroval, ani za Meciara, Dzurindu ci za Fica. Ani tu dlho nic! Este ani za p.Nitona nic! Az teraz sa to zosypalo. Zrejme som na nejakom ciernom indexe!!! Takze som na Pravde najcenzurovanejsi autor. Ani len v SME a DennikuN, ked som tam uz davnejsie prispieval – som nebol [...]

Záhada v Rakúsku: Množia sa nečakané úmrtia ľudí, ktorí boli ešte plní života!

19.09.2021

(Cenzurovanie mojej osoby zosilnieva! Opat bol brutalne vcera dalsi moj clanok stiahnuty(kde pisem len pravdu, ktora ma byt na vyssi prikaz umlcana) uz za 2 hodiny z titulky. Je to uz 8. krat v kratkom case. Ludia bdite – hovorieval J. Fučík. A vy budete bdiet, ked si precitate moje clanky (patria k mojim najlepsim), ktore mi cenzura stiahla z titulky a tak vyrobila z nich malo citane [...]

Covid-pas a digitalizácia človeka=koniec slobody! Tehotná rakúska speváčka odmietla očkovanie a stratila prácu

18.09.2021

Kanaďan Michel Chossudovsky je ruského pôvodu (otec Jevgenij sa narodil v Rusku) a je veľkým prívržencom Donalda Trumpa. Je profesorom ekonomiky a expertom pre globalizáciu. Má vlastný internetový portál globalresearch.ca, ktorý je v oblasti tém globalizácie najčítanejším. O. i. dlhodobo analyzuje vyplyv korona pandémie na globalizáciu. Podľa neho v súčasnosti ľudstvo [...]

Mali / Afrika / Junta / Prevrat / Vlajka / Zástava /

Tisíce ľudí demonštrovali v hlavnom meste Mali na podporu vládnucej junty a proti Francúzsku

23.09.2021 07:00

K protestu došlo v čase, keď dočasný prezident a vojenský veliteľ Assimi Goita čelí výzvam, aby odmietol potenciálnu spoluprácu so súkromnou ruskou bezpečnostnou firmou Vagner.

škola, banska bystrica

Asistentov majú školám prideľovať inak. Nebude ich však dosť

23.09.2021 06:30

Školy by potrebovali aj viac digitálnych koordinátorov.

súd Pezinok Kuciak  pojednávanie spis

Marušiak: Komisia nevyrieši dôveru v právny štát

23.09.2021 06:20

Obnova dôvery v právny štát je politická úloha, ktorú nevyrieši žiadna komisia. Je to dlhodobá záležitosť, hovorí politológ SAV Juraj Marušiak.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

ONLINE: Tretiu dávku odporučili v USA seniorom a rizikovým, mladším zatiaľ nie

23.09.2021 06:00, aktualizované: 07:26

Poradný výbor nezávislých expertov FDA odmietol pôvodný návrh Pfizeru odporúčať tretiu dávku vakcíny pre všetkých ľudí vo veku 16 a viac rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,302
Celková čítanosť: 8693942x
Priemerná čítanosť článkov: 6677x

Autor blogu

Kategórie