Založ si blog

Pred 150 rokmi vznikol nacionálny nemecký štát, obávala sa ho celá Európa

Kto nepozná dejiny Nemecka a jeho historický vývoj, ten nerozumie jeho politike. Nemecká ríša na čele s cisárom Wilhelmom I. a kancelárom Bismarckom, ktorú jej susedia vnímali ako ich neustále ohrozenie, bola proklamovaná v januári 1871 vo Versailles.

Žiadna z etablovaných európskych veľmocí neprejavila ani len náznak radosti nad vznikom Nemecka – nebolo v Európe vôbec vítané. Vodca konzervatívnej opozície v britskom Parlamente Disraeli vyhlásil, že vznik nového nemeckého štátu rozbije od základu rovnováhu síl v Európe a že bude trvale spôsobovať len problémy.

Už veľmi skoro sa malo ukázať, že žiaľ bol dobrým prorokom.

Určite možno nájsť súvislosti medzi rokom 1871 a vypuknutím prvej svetovej vojny v roku 1914. A z toho, ako sa táto vojna skončila a aké boli jej následky, tak potom odtiaľ už rýchlo viedla cesta k bezpríkladnému vzostupu Adolfa Hitlera, a tým aj k druhej svetovej vojne. Z toho možno právom usúdiť, že ak by nebolo prišlo k Versailles 1871, teda k zjednoteniu Nemecka, čomu sa najviac a dlho bránilo Bavorsku, tak s veľkou pravdepodobnosťou by neprišlo k týmto dvom svetovým vojnám.

Ešte začiatkom 19. storočia dokázal Viedenský Kongres  (1814-15) po porážke Napoleona presadiť a zrealizovalť nové usporiadanie Európy, ktoré bolo relatívne stabilným politickým systémom.

Bolo to Prusko, ktoré však už o niekoľko desaťročí zruinovalo a pochovalo tento systém. A bol to geniálny Bismarck, ktorý troma vojnami 1864, 1866 a 1870-71 (v histórii Nemecka sú známe ako Einigungskriege – zjednocovacie vojny) otvoril cestu k vyhláseniu veľkého Nemecka.

Tým nastal koniec citlivej rovnováhy síl medzi veľkými štátmi Európy. Namiesto neveľkého Pruska bol odrazu v strede Európy nový štát, ktorý Francúzsko, ako aj Rakúsko-Uhorsko svojou vojenskou i ekonomickou silou výrazne predčil a svoju dominanciu aj ostentatívne prezentoval. Považoval sa za dediča starej rímsko-germánskej ríše, ktorej  stále ešte markantné stopy možno obdivovať  na obrovskom územi na ľavej strane Rýna (veľa z nich som navštívil a preštudoval si k nim adekvátne historické materiály; od detstva ma zaujímala aj história starého Ríma v Germánii. Tá mimoriadne ovplyvnila vývoj a tvorbu nemeckých kráľovstiev a kniežatstiev na území dnešného Nemecka).

Netrvalo dlho a prišlo k vytvoreniu spojenectva Nemecka s Rakúsko-Uhorskom, čo prinieslo veľké napätie do systému politickej rovnováhy v Európe. Bismarck sa spočiatku usiloval vyvolať dojem, že Nemecko nikoho neohrozuje – v tom čase ale Nemcko už čoraz viac mocnelo a jeho dominancia sa stala okázalou.

A hoci nemalo dôvod, lebo ho nikto neohrozoval, tak usilovne zbrojilo. Jeho armáda bola s odstupom najmocnejšia v Európe. Veľkej ctižiadosti nemeckých generálov ale prekážalo, že nemecké vojenské námorníctvo bolo pomerne slabé. A tak na konci 19. storočia začalo wilhelmínske Nemecko ho extrémne zosilňovať a modernizovať. To sa však malo ukázať ako veľká provokácia dovtedy prvej námornej európskej mocnosti – Veľkej Británie.

V tom čase Bismarck (1815-98) už nežil a cisára Wilhelma už nemal kto brzdiť v jeho šialenej mocenskej politike a v jeho rastúcich koloniálnych ambíciách, ktoré provokovali Britániu i Francúzsko.

Na európskom politickom horizonte sa už ukazovali silné príznaky veľkej vojnskej konfrontácie, ktorá napokon vyústila do prvej svetovej vojny 1914-18 a spôsobila smrť viac ako 17 miliónom ľudí.

 

——–   ——————

Slováci a dejiny:

 

Slováci všeobecne majú mizerný vzťah k štúdiu a spoznávaniu histórie – nemajú znalosti z nemeckých a ani celoeurópskych dejín – a plati to vo velkej miere aj o našich politikoch – poznal som a poznam ich mnoho. Z histórie mali prazdne hlavy.

A politik, ktory nepozna dejiny nemoze robit ani dobru politiku !!!!!!!! Ta uzko suvisi s historiou

N aproti tomu cast francuzskych, ruskych ci nemeckých politikov má dobré historicke vedomosti (Napr. Putin, Sahra Wagenknecht, Schröder, Marina Le Pen,…………zhodou okoln osti su vsetci skveli politici

Aktuality. sk klamali vo svojom článku o nemeckých popieračoch očkovania!

02.08.2021

Už len titulok tohto článku z 31.7. je klamstvo: „Nemeckí popierači očkovania vyjdú do ulíc. Polícia im protesty zakázala“ Obrovské Hnutie Querdenker, ktorých článok lživo nazýva popieračmi očkovania, nimi však vôbec nie sú. Títo ľudia odvážne a plným právom, ktoré im zaručuje demokracia (tá ale už v Nemecku má veľké trhliny) demonštrujú proti korona [...]

Slávna speváčka Nena upadla do nemilosti: Burcuje občanov proti korona opatreniam

31.07.2021

Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena je známa aj u nás, na Slovensku. Nena veľmi dbá o svoje zdravie a vedie príkladnú [...]

Bomba: Vicešéf bavorskej vlády Aiwanger verejne odmieta korona očkovanie!

30.07.2021

Bravo: Hubert Aiwanger je prvým nemeckým politikom, ktorý verejne odmieta dať sa očkovať a má na to svoje pádne argumenty a zároveň extrémne kompromituje Markusa Södera. Odkedy to viem, tak užíva moje maximálne sympatie a môj obrovský rešpekt. Medzi nemeckými politikmi je ich nemálo, ktorí sa nedali očkovať, ale o tom verejne nehovoria – chýba im odvaha. A to nehovorím [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 8414949x
Priemerná čítanosť článkov: 6584x

Autor blogu

Kategórie