Založ si blog

Všetky objekty v kozme rotujú! Aj tie najgigantickejšie. Ale prečo tak robia?

(Kto má v hlave len politiku, tomu sa vyprázdňuje mozog – Prírodné vedy a História ho zveľaďujú!)…Je všeobecne známe, že všetky planéty a ich mesiace sa otáčajú. Menej známe ale je už to, že sa otáčajú aj všetky hviezdy a dokonca aj všetky galaxie. Avšak to, že v kozme sa otáčajú aj obrovské štruktúry o veľkosti niekoľko desiatok, ba dokonca stovák svetelných rokov, ktoré sa tiahnu celým kozmom – tzv. filamenty – to vedia len astrofyzici.

Ide o nový objav astrofyziky, ktorý môže pomôcť získať nové poznatky o pôvode točivých pohybov v kozme.

Odkiaľ a z čoho pochádza v kozme točivý impulz, to je jedna z veľkých kozmologických záhad. Jej riešeniu sa veľmi intenzívne venuje tím astrofyzikov pod vedením prof. Pen Wanga z Leibnitz-Inštitútu pre astrofyziku v Potsdame.

V súčasnosti platnom štandardnom kozmologickom modele vznikajú všetky hmotné štruktúry pomalým lokálnym zhusťovaním pôvodne rovnomerne rozloženej a nesmierne riedkej kozmickej hmoty. Ale v začiatočnom štádiu existencie kozmu po veľkom tresku neexistovali žiadne točivé pohyby a preto  je záhadou, čo iniciovalo rotácie, ktoré sú  všade v kozme.

Galaxie nie sú v kozme rovnomerne rozložené. Takmer všetky sú súčasťou veľkých galaktických zhlukov, ktoré sú navzájom pospájané obrovskými, veľmi riedkymi hmotnými štruktúrami, ktoré astrofyzika nazýva filamentami.

V týchto filamentoch sa pohybujú jednotlivé galaxie veľmi pomaly smerom k veľkým galaktickým zhlukom. Možno ich vnímať ako veľké uzly v „nekonečne“ obrovskej sieti upletenej z kozmických filamentov.

A práve v tejto sieti urobil tím prof. Wanga prekvapujúce zistenie, keď analyzoval tisícky filamentov:

Galaxie sa nepohybujú náhodne, ale uberajú sa na svojej ceste sledujúc pritom rotačný pohyb okolo osi filamentu, v ktorom sa nachádzajú.

Astrofyzici z Potsdamu urobili senzačný objav:

Ide o najväčšie rotačné pohyby,  aké kedy boli v kozme objavené. Rotujúce kozmické filamenty majú formu valcov a niektoré z nich sú dlhé až niekoľko sto miliónov svetelných rokov, ale ich priemer je len niekoľko svetelných rokov.

Analýza odhalila vedcom ešte jeden fascinujúci poznatok. Rotácia filamentu je o to väčšia, čím hmotnejší je zhluk galaxií na jeho konci. Podľa potsdamských vedcov ovplyvňujú kozmické filamenty rotačné  pohyby v kozme.

 

—————–                   ——————————————————-

Jedinečnosť mojej štatistiky:

 

Dnes moja priemerna citanost dosiahla  6500x

29.apríla bola len   6400x

V tom case az dodnes som dal sem 25 clankov,

z nich bolo az 22 absolutnymi „prepadakmi“ to znamena

ich citanost bola len medzi 700x az 2000x  

 

aj zvysne tri boli „prepadaky“ (ale trochu lepsie) :  3900x, 3090 a 3400x

 

Napriek tomu sa stal obrovsky „zazrak“ !!!!!!!!!!   – a priemerna citanost mi stupla o 100x

Uzasne jedinecne – ale tak to tu bezi so mnou uz 4 roky……………

———

Prve dva roky som tu ale mal len „trhaky“ – ani jediny blog nebol pod 5000x a „zazraky“ ako teraz sa nekonali – priemerna citanost mi narastala prirodzene…….

 

 

Aktuality. sk klamali vo svojom článku o nemeckých popieračoch očkovania!

02.08.2021

Už len titulok tohto článku z 31.7. je klamstvo: „Nemeckí popierači očkovania vyjdú do ulíc. Polícia im protesty zakázala“ Obrovské Hnutie Querdenker, ktorých článok lživo nazýva popieračmi očkovania, nimi však vôbec nie sú. Títo ľudia odvážne a plným právom, ktoré im zaručuje demokracia (tá ale už v Nemecku má veľké trhliny) demonštrujú proti korona [...]

Slávna speváčka Nena upadla do nemilosti: Burcuje občanov proti korona opatreniam

31.07.2021

Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena je známa aj u nás, na Slovensku. Nena veľmi dbá o svoje zdravie a vedie príkladnú [...]

Bomba: Vicešéf bavorskej vlády Aiwanger verejne odmieta korona očkovanie!

30.07.2021

Bravo: Hubert Aiwanger je prvým nemeckým politikom, ktorý verejne odmieta dať sa očkovať a má na to svoje pádne argumenty a zároveň extrémne kompromituje Markusa Södera. Odkedy to viem, tak užíva moje maximálne sympatie a môj obrovský rešpekt. Medzi nemeckými politikmi je ich nemálo, ktorí sa nedali očkovať, ale o tom verejne nehovoria – chýba im odvaha. A to nehovorím [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 8414984x
Priemerná čítanosť článkov: 6584x

Autor blogu

Kategórie