Založ si blog

Je rýchla chôdza znakom dlhého a zdravého života?

Výdatný a častý telesný pohyb je veľmi dôležitý ak chceme mať zdravý život. To vie veda už dávno. Ale má vplyv na dĺžku života a predlžuje ho podstatne aj rýchla chôdza? Predlžuje neustála rýchla chôdza náš život a robí ho aj zdravým?

Pred mnohými rokmi som spoznal v Bolívii jedneho starého, veľmi múdreho indiánskeho šamana, ktorý užíval veľký rešpekt svojich súkmeňovcov.

Mal vtedy osemdesiatjeden rokov, bol ale mimoriadne dynamický a veľmi aktívny, a to duševne, intelektuálne a aj telesne. Strávili sme spolu v rozhovoroch jeden celý deň a veľa sme pritom chodili.

Divil som sa vtedy veľmi, akú mal skvelú kondíciu a ako rýchlo dokázal chodiť a sa pritom vôbec neunavil.

Večer, keď sme sa lúčili, tak som sa o tom veľmi obdivne zmienil. Len sa usmial a povedal mi:

„Kto sa vyznačuje rýchlou chôdzou a dbá na svoje zdravie, ten bude veľmi dlho žiť. A dar rýchlej chôdze máš aj ty.“

Odkedy sa len pamätám, vždy som chodil rýchlo a robím tak dodnes (okrem toho aj pravidelne chodím behať okolo desať až dvanásť kilometrov).

Impulz k rýchlej chôdzi som mal v sebe už od detstva. Samozrejme, je možné si niečo také aj natrénovať, lebo veľká väčšina ľudí taký impulz nemá a chodí pomaly a čím sú starší, tým je ich chôdza pomalšia a neistejšia. To znižuje aj ich sebavedomie a zvyšuje obavy a neistotu, keď sú na ulici. A neistá a traslavá chôdza pôsobí negatívne aj na duševný stav a na myslenie a na intelektualitu. Osobnosť takého človeka sa preto začne postupne rozpadávať.

To všetko možno ľahko spozorovať už aj v pohľade takého človeka, z ktorého nevyžaruje sila, lebo oči pôsobia matne a unavene. A aj držanie tela prezrádza, že je v ňom už len málo zo zdravej dynamiky. Potom sa život už veľmi rýchlo a neodvratne kráti.

Všetko toto, i to čo mi povedal o chôdzi starý múdry bolívijský Indián, teraz našlo potvrdenie prekvapených vedcov.

Britskí vedci nedávno uverejnili jednu zaujímavú štúdiu, ktorej výsledky sa opierajú o údaje  získane od 500 000  britských občanov. Francesco Zaccardi a jeho kolegovia z University Leicester vyšetrovali dlhodobo, či existuje súvislosť medzi rýchlosťou chôdze a dĺžkou života. Účastníci tohto projektu boli na jeho začiatku 58 roční. V priebehu sedem rokov zomrelo z nich 12 800.

Vedci pritom zistili, že osoby, ktoré sa pravidene veľa a rýchlo pohybovali, mali veľmi  dobré výhliadky na dlhý život. Podľa ich výpovede majú také ženy veľké predpoklady dožiť sa minimálne 88 rokov a muži minimálne 86 rokov.

————————

 

Priatelia vrele odporucam,

nasledujte aj vy moju cestu životom – oplatí sa to veľmi – je už velmi dlha jej čast, ktorú mam za sebou a kracam nou nadalej v neustale prekypujucom zdraví a plny energie a temperamentu a mladickej dynamiky.

To je najuzasnejsi dar, akym ma kozmos obdaril, ale som vzdy aj vela pre to robil, aby som si ho zasluzil !!!

V priebehu rokov mi napisalo, ale aj povedalo mnoho ľudí, ze aj oni sa snazia zit podla mojej zivotnej filozofie. Z takych darov sa tesim mimoriadne a najviac

Aktuality. sk klamali vo svojom článku o nemeckých popieračoch očkovania!

02.08.2021

Už len titulok tohto článku z 31.7. je klamstvo: „Nemeckí popierači očkovania vyjdú do ulíc. Polícia im protesty zakázala“ Obrovské Hnutie Querdenker, ktorých článok lživo nazýva popieračmi očkovania, nimi však vôbec nie sú. Títo ľudia odvážne a plným právom, ktoré im zaručuje demokracia (tá ale už v Nemecku má veľké trhliny) demonštrujú proti korona [...]

Slávna speváčka Nena upadla do nemilosti: Burcuje občanov proti korona opatreniam

31.07.2021

Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena je známa aj u nás, na Slovensku. Nena veľmi dbá o svoje zdravie a vedie príkladnú [...]

Bomba: Vicešéf bavorskej vlády Aiwanger verejne odmieta korona očkovanie!

30.07.2021

Bravo: Hubert Aiwanger je prvým nemeckým politikom, ktorý verejne odmieta dať sa očkovať a má na to svoje pádne argumenty a zároveň extrémne kompromituje Markusa Södera. Odkedy to viem, tak užíva moje maximálne sympatie a môj obrovský rešpekt. Medzi nemeckými politikmi je ich nemálo, ktorí sa nedali očkovať, ale o tom verejne nehovoria – chýba im odvaha. A to nehovorím [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 8415046x
Priemerná čítanosť článkov: 6585x

Autor blogu

Kategórie