Založ si blog

Najkrajší a Najhistorickejší maják na svete. Smel som tam byť – to je šťastie

Tento jedinečný maják je svetovým unikátom. Je ale nielen majákom, ale je to doslova aj nádherný palác a aj jeho poloha je absolútne výnimočná. Je zároveň v oceáne a aj v obrovskej rieke. Udierajú a bijú do neho rozdivočné vlny Atlantiku a prúdia okolo neho aj vody veľrieky Gironde. Vody k nemu prichádzajú a vody od neho odchádzajú. Cez noc sa okolo neho vytvárajú plytčiny a pieskové ostrovy ako dôsledok silného odlivu, aby potom cez deň  zmizli pod niekoľkometrovými vlnami, ktoré ženie do vnútrozemia mohutný príliv a Gironde obráti svoj tok. A to možno pozorovať ešte aj vo vzdialenom Bordeaux.

Vždy, keď som prišiel do tohto úžasného mesta, hlavného mesta Aquitanie, tak som bol uchvátený týmto fascinujúcim prírodným divadlom, stojac na moste a pozerajúc na mohutnú rieku podo mnou, ktorá odrazu tečie opačným smerom.

Kapitáni obchodných lodí v dávnych dobách, ktorí sa plavili s rôznymi tovarmi z oceánu do mimoriadne bohatého a prekvitajúceho Bordeaux, tak sa nesmierne obávali širokého ústia Gironde, kde bolo množstvo zradných prúdení a divokých vírov.

Vodná vstupná brána do Aquitanie bola zlopovestná a bola cintorínom veľkého počtu lodí. Preto prišlo k rozhodnutiu francúzskeho kráľa Heinricha III. (1551–1589) dať tam postaviť veľký maják.

Fascinujúci maják Cordouan (Phare de Cordouan) je  najstarším majákom Francúzska, a je v prevádzke už niekoľko storočí. Je na sever od Bordeaux vo vzdialenosti asi 90 kilometrov. Vybudovaný je na malom plochom skalnatom ostrovčeku a leži tam, kde veľrieka Gironde ústi do Atlantického oceánu.

Je to unikátna stavba a možno povedať, že je to nielen maják, ale  zároveň aj malý skvostný palác. Nachádza sa v strede ústia, ktoré je tam široké 14 kilometrov – je oslnivo biely, 68 metrov vysoký  a má  priemer 16 metrov.

Zdroj svetla majáka je vo výške 60 metrov a svetlo možno vidieť do vzdialenosti 41 kilometrov.

Pôvodny maják bol vysoký len 20 metrov a bol postavený začiatkom 14. storočia.

Ten ale nemal dlhú trvácnosť a už  po niekoľkých desaťročiach začal pustnúť a chátrať a koncom 15. storočia boli z neho už len ruiny.

Na príkaz kráľa poveril 2. marca 1584 Jacque de Goyon de Matignon, guvernér provincie Guyenne známeho stavebného majstra Luisa de Foixa, aby na mieste ruiny postavil nový veľký maják. Majster de Foix venoval projektu 18 rokov svojho života. Zomrel však v roku 1602 a nedožil sa jeho dokončenia. Jeho dielo dobudoval v roku 1611 François Beuscher, ktorý pre neho pracoval ako predák. Nový majak bol vysoký 37 metrov.

Veža majáka má 6 poschodí. Na prízemí sa nachádza veľkolepá vstupná brána a  na prvom poschodí je tzv. kráľovský byt – maják počas jeho existencie obdivovalo niekoľko francúzskych kráľov a aj samotný maják bol tiež „korunovaný“ za kráľa a Francúzi ho nazývajú „kráľ majákov“.

Na druhom poschodí možno obdivovať skvostnu kaplnku, kde sa konávajú romantické svadby.

Prvé tri poschodia sa nachádzajú v najstaršej časti veže z roku 1611.

V rokoch 1782 až 1789 bola stavba zmodernizovaná a maják bol zvyšený na súčasnu výšku. V roku 1980 padlo rozhodnutie prenechať maják svojmu osudu, lebo jeho prevádzkovanie a údržba boli finančne náročné. Avšak už o rok neskôr bola založená Association pour la sauvegarde du phare de Cordouan (Spolok pre zachovanie majáka) a záchrana tejto veľkolepej stavby sa podarila a maják je prevádzkovaný aj naďalej.

To, že som mal možnosť na ňom spolu so spriateleným francúzskym redaktorom pred niekoľkými rokmi stráviť niekoľko hodín, patrí k najúžasnejším zážitkom môjho na neobyčajné zážitky a skvelé skúsenosti nesmierne bohatého a dlhého života.

Čaro scenérie, ktoré sa mi tam núkalo, sa mi navždy vrylo doslova mystickým spôsobom do pamäte a svojím vnútorným zrakom sa tam často vraciam.

——————————————-       —————————————

Už len doplním, že  pred 4 rokmi tu bol môj nasledovny článok – to bol este cas, ked som tu mal len trháky a kazdy moj blog tu bol trhakokm:

Bordeaux – starí Rimania, Atlantik, rieka Garonne, víno, Aquitania i futbal

  1. marca 2017, Prečítané 9 312x,romanbednar

 

Kto ho vtedy nečítal, môže si ho prečítať – sú v ňom mnohé neobyčajné zaujímavosti a postrehy.

Dodam, ze vtedy este moja statistika nebola „zazracna“ – pisal som len same trhaky (ostatne pisem ich stale aj teraz – ale tu sa odrazu stali takmer uz len „prepadakmi“) a adekvatne tomu narastala aj priemerna citanost.

Potom koncom roku 2017 prisiel akysi zvlastny „cut“ a zacalo mi to tu nepretrzite sypať skoro same „prepadaky“ – ale priemerna citanost mi „zazracne“ rastie nadalej – som proste fenomenalny zjav tu  na blogoch –

Podobne ako fenomenálny zjav je aj majak, ktory som tu opisal………..

Ak Le Pen v júni zvíťazí na juhu Francúzska, tak Elyzejský palác má na dosah

22.06.2021

Marina Le Pen a jej RN (Rassemblement National) získavajú čoraz väčší počet priaznivcov. Svedčia o tom viaceré prieskumy. S veľkou pravdepodobnosťou sa jej strana môže stať víťazkou v regionálnych voľbách koncom júna na juhovýchode krajiny, a tak prevziať vládu nad veľkým, 5 miliónovým regiónom Provence-Alpes-Côte d´Azur (PACA). Desať mesiacov pred prezidentskými [...]

Všetky objekty v kozme rotujú! Aj tie najgigantickejšie. Ale prečo tak robia?

21.06.2021

(Kto má v hlave len politiku, tomu sa vyprázdňuje mozog – Prírodné vedy a História ho zveľaďujú!)…Je všeobecne známe, že všetky planéty a ich mesiace sa otáčajú. Menej známe ale je už to, že sa otáčajú aj všetky hviezdy a dokonca aj všetky galaxie. Avšak to, že v kozme sa otáčajú aj obrovské štruktúry o veľkosti niekoľko desiatok, ba dokonca stovák [...]

V boji proti islamizmu veria Nemci najviac AfD. Pomáha SPD islamizmu?

19.06.2021

To v SRmédiách nemáte!(Dole: Hanba diktátorom Ľavice: Sahra Wagenknecht má byť vylúčená zo strany)..Veľká časť Nemcov je presvedčená, že z politických strán v Nemecku je AfD najaktívnejšia v boji proti radikálnemu islamu. V strane Zelených prevláda tendencia označiť všetkých kritikov islamizmu za islamofóbov. Prieskum verejnej mienky Nemcov vo vzťahu k islamizmu [...]

prezidentka Zuzana Čaputová, vyhlásenie

Za šesť týždňov môže mutácia delta ovládnuť Slovensko

24.06.2021 09:15

Slovensko v EÚ patrí k najmenej zaočkovaným štátom. Prezidentka Čaputová vyzýva na očkovanie. V Česku sa už hovorí o komunitnom šírení delta mutácie.

dôchodok, peniaze, eurá, euro

ŠTB-áci prídu o časť dôchodku, podľa poslancov udržiavali totalitný režim

24.06.2021 08:00

Krivdy histórie si nemôžeme len pamätať, musíme ich aj naprávať, povedal po prijatí zákona o odobratí nezaslúžených benefitov premiér Eduard Heger.

Stalin

Pre viac ako polovicu Rusov je Stalin veľký vodca

24.06.2021 06:57

Viac ako polovica Rusov považuje Josifa Stalina za "veľkého vodcu"; vníma ho tak 56 percent ľudí. Na Ukrajine obdobne zmýšľa 16 percent obyvateľov.

Študenti na Masarykovej univerzite

Českým univerzitám slovenské maturity nechýbajú

24.06.2021 06:48

České univerzity prijímajú slovenských študentov, hoci tento rok nematurovali klasicky a ani na prijímačky neprišli osobne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,259
Celková čítanosť: 8185122x
Priemerná čítanosť článkov: 6501x

Autor blogu

Kategórie