Založ si blog

Elipsa je záhadný útvar, vedel to už Apollonios. Jej obvod ale nevypocítate!

(Dole:V roku 2054 sa plánuje začiatok stavby prvého mesta na Marse)…Elipsa je neobyčajne fascinujúci útvar a udivovala nielen matematikov už v starom Grécku, ale dokonca už aj oveľa starších babylónskych a sumerských matematikov. Tí ju ale nedokázali matematicky definovať a preto ani exaktne skonštruovať.

Relatívne presne ju stanovil a definoval ako prvý až vynikajúci starogrécky matematik Apollonios z Perge (262 – 190 pr. n. l.).

Bol aj skvelým znalcom geometrie, čo mu vynieslo meno „Veľký geometer“. Zaoberal sa aj s aritmetikou a dokonca ho mnohí považuju aj za objaviteľa systematickej štatistiky. Jeho najvýznamnejším dielom je  „Conica“, kde sa venuje o.i. kužeľovým rezom.

Veľa času venoval aj astronómii, pričom vypracoval viacero významných astronomických hypotéz a príspevkov. Mnohé z nich prevzal aj najväčší astronóm staroveku, Grék Klaudios Ptolemaios (asi 85 – asi 165), ktorého kozmologický svetonázor platil až do čias Kopernika.

Niektoré zo svojich geometrických modelov preniesol Apollonios aj na pohyby planét.

Keď pracoval na svojom diele „Conica“, tak objavil aj definíciu elipsy a formuloval aj veľmi približný vzorec pre jej obvod.

Jeho definícia elipsy:

Je to množina tých bodov v rovine, ktoré majú od dvoch pevných bodov F1 a F2, ktoré sú v tej istej rovine, konštantný súčet vzdialeností, pričom je tento súčet väčší ako je vzdialenosť týchto bodov.

Apollonios bol aj prvým, kto postuloval vzorec na výpočet obvodu elipsy, je však málo presný:

U ≈ π. (a + b)

U   je obvod elipsy, a   je hodnota veľkej polosi elipsy, b   je hodnota malej polosi elipsy

Apollonios obdivoval dokonalosť elíps a nazýval ich najkrajšími geometrickými útvarmi. Aj pojem hyperbola je jeho objavom.

Hoci vychádzal z toho, že planéty sa pohybujú po kružniciach, tak bol prvý, kto uvažoval nad tým, že by sa mohli pohybovať aj po elipsiach, aj keď to nevedel hypoteticky zdôvodniť ako by to bolo možné.

Najexaktnejší výpočet obvodu elipsy pochádza od geniálneho indického matematika Srinivasa Ramanujana (1887 – 1920 ). Svoje neobyčajne veľké matematické poznanie si nadobudol takmer výlučne autodidakticky.

Jeho matematická intuícia sa stala vo svete matematikov legendárnou a jeho obsiahle dielo je plné vzorcov a rovníc, o ktorých nikto nevie, ako ich objavil.

To isté platí aj pre jeho vzorec výpočtu obvodu elipsy.

Tu ho uvádzam:               U = /(a + b) +  ——————————————–      urcite niektori budu vediet doplnit co vsetko chyba v citatelovi a menovatelovi zlomku

a uvedu to v diskusii…………prezradim, ze su tam nejake mocniny i odmocniny


V roku 2054 sa plánuje začiatok stavby prvého mesta na Marse

Vedci a inžinieri pracujúci v združení SONet (The Sustainable Offworld Network) v spolupráci so súkromným sektrom a s architektami z Abiboo Studios vyvíjajú projekty obytných komplexov na Marse a Mesiaci.

Majú už takmer kompletne vypracovaný projekt stavby mesta Nuewa na Marse.

Jeho budúci obyvatelia tam budú mať o všetko postarané. Dokonca aj parky a univerzity sú v projekte Nuewa už naplánované.

Mesto bude podľa projektu vybudované vo vnútri vrchu, pričom bude využité aj údolie pod ním. Tak majú byť jeho obyvatelia chránení pred neobyčajne silným ultrafialovým žiarením, ktoré je na Marse v dôsledku zloženia jeho atmosféry oveľa intenzívnejšie ako na Zemi a preto aj oveľa škodlivejšie pre organizmy.

Obytné „budovy“ budú vybudované vo vrchu s názvom Tempe Mensa vo forme rúr. Stavať domy na Marse tým spôsobom ako na Zemi nie je možné, lebo by v dôsledku celkom iných atmosferických pomerov na Marse explodovali.

Na Marse má postupne vzniknúť 5 miest, nie však vo vzájomnej blízkosti, ale každé od každého vzdialené niekoľko tisíc kilometrov.

Ako vyhlásil  Alfredo Muñoz, zakladateľ ABIBOO Studio, tak všetkých päť miest je projektovaných na 200 000 až 250 000 obyvateľov, takže to znamená, že tento projekt – hoci sa to nikde nezdôrazňuje – je takým projektom, ktorý počíta už s postupným premiestňovaním časti ľudstva na Mars.

Súčasťou projektu sú aj ďalšie projekty riešiace všetko to, čo bude na Marse potrebné, aby tam „marťanské“ ľudstvo mohlo prežiť a trvale žiť.

 

———————-

Moja neuveritelne neobycajna štatistika:

 

Moj vcerajsi blog so svojou „nebezpecnou“ temou o ockovani bol urcite na Minimalne 100 000x – lebo to musí kazdeho zaujimať (co mi dokazalo to, ze tuto temu mi na vsetkych inych portaloch v cudzine precitalo dosial viac ako 850 000 citatelov – len tu na Pravde to bol absolutny „prepadak“. Uz som tu na to zvykmuty – tu som absolutny velmajster „Prepadakov“ – ktore su vsade inde TRHAKY!!!! Prve dva  roky to tu tak ale nebolo – vtedy som aj tu mal len same TRHAKY……..

Dalsia  „pozoruhodnost“ v tomto prípade: po dvoch hodinach mal clanok 760x a potom sa z nicoho nic „zlomil“  a za dalsich 20 hodin prislo len 680x – co je absolutny unikat ,

Zrejme sa vsetci ostatni co macitavaju zlakli „hrozostrasnej“ temy a vyhli sa jej citaniu – inak si to neviem vysvetlit -mam totiz priemer na kazdy moj blog za 6 rokov – 6420x    !!!!!!!!

Das Ganze ist also unglaublich fantastisch?!

 

Aktuality. sk klamali vo svojom článku o nemeckých popieračoch očkovania!

02.08.2021

Už len titulok tohto článku z 31.7. je klamstvo: „Nemeckí popierači očkovania vyjdú do ulíc. Polícia im protesty zakázala“ Obrovské Hnutie Querdenker, ktorých článok lživo nazýva popieračmi očkovania, nimi však vôbec nie sú. Títo ľudia odvážne a plným právom, ktoré im zaručuje demokracia (tá ale už v Nemecku má veľké trhliny) demonštrujú proti korona [...]

Slávna speváčka Nena upadla do nemilosti: Burcuje občanov proti korona opatreniam

31.07.2021

Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena je známa aj u nás, na Slovensku. Nena veľmi dbá o svoje zdravie a vedie príkladnú [...]

Bomba: Vicešéf bavorskej vlády Aiwanger verejne odmieta korona očkovanie!

30.07.2021

Bravo: Hubert Aiwanger je prvým nemeckým politikom, ktorý verejne odmieta dať sa očkovať a má na to svoje pádne argumenty a zároveň extrémne kompromituje Markusa Södera. Odkedy to viem, tak užíva moje maximálne sympatie a môj obrovský rešpekt. Medzi nemeckými politikmi je ich nemálo, ktorí sa nedali očkovať, ale o tom verejne nehovoria – chýba im odvaha. A to nehovorím [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 8415063x
Priemerná čítanosť článkov: 6585x

Autor blogu

Kategórie