Založ si blog

Kremeľ: V prípade vojny bude Rusko ochraňovať svojich občanov v Donbase

(Dole je: Kto si toto prečíta, bude múdry(takmer)ako Einstein)…Vicešéf Úradu ruského prezidenta Kozak vyhlásil vo štvrtok v ruských médiách, že ak Kyjev rozbehne veľké vojenské operácie proti Donbasu, tak to bude začiatok konca Ukrajiny.

To je najostrejšie vyhlásenie z Ruska voči Kyjevu za posledných sedem rokov. Kozak zdôraznil aj to, že Rusko nemalo nikdy a ani nemá v úmysle dobyť nejaké teritóriá, ale chce len jedno – mať na svojich hraniciach priateľský, mierový a stabilný štát.

Toto vyhlásenie z Moskvy možno vnímať ako tvrdú hrozbu Kyjevu, aby prestal so svojimi provokáciami, ktoré sa odrazu po „zvolení“ Bidena za prezidenta neobyčajne zintenzívnili. Kozakove vyjadrenia súvisia s tým, že Kyjev v poslednom čase neobyčajne zostril vojenskú konfrontáciu na východe Ukrajiny a ostreľuje časti Donbasu.

Okrem toho Kyjev vyhlásil, že Minská dohoda z roku 2015 o riešení donbaskej krízy Ukrajine nič nepriniesla. Inými slovami Kyjev sa na ňu necíti viazaný.

Donecká  a Luganská Republika v Donbase, ktoré sa odtrhli od Ukrajiny, majú 3,6 miliónov obyvateľov. Z nich má už 600 000  ruské občianstvo. Vladimír Putin nariadil v apríli 2019 – krátko po zvolení nového ukrajinského prezidenta – aby sa urýchlilo a zjednodušilo vydávanie ruských pasov pre občanov oboch republik.

V posledných dňoch sa tón oboch republík a Ruska voči Ukrajine veľmi zdrsnil.

Hlavný predstaviteľ Doneckej Republiky Denis Pušilin vyhlásil 7. apríla, že ak Ukrajina zaútočí na donbaské republiky, tak že ich vojaci, podporovaní ruskými vojakmi, nebudú len brániť svoje republiky, ale že preniknú aj ďalej až na ukrajinské územia.

———————————

Kto si toto prečíta, tak bude múdry(takmer) ako Einstein:

(Dajte ale pozor: Nepochopia to však tí, ktorí číajú len blogy o politike)

O Einsteinovej teórii relativity počul už takmer každý človek. Ale len veľmi málo ľudí jej rozumie. Určite je ale jej pochopenie – najmä, ak ju chce niekto obsiahnuť aj na základe matematiky, na ktorej spočíva jej fyzika – veľmi náročné.

Veď sám veľký Einstein potreboval pri vytvorení jej matematickej formulácie  výdatnú pomoc dvoch matematikov. Jedným bol jeho dlhoročný priateľ, skvelý švajčiarsky matematik Marcel Grossmann a druhým jeho srbská manželka Mileva Marič, tiež výborná matematička.

V ďalšom vysvetlím stručne a jednoducho Einsteinovu špeciálnu teóriu relativity v súvislosti s jej revolučnou interpretáciou štruktúry priestoru a času, ktoré boli dovtedy chápané v zmysle fyziky Izáka Newtona ako absolútne a nemenné.

V tejto súvislosti podotknem, že Einstein mal veľký rešpekt voči Newtonovi a jeho fyzike, tak ako ju ten postuloval a ktorá ovládala fyzikálny svetonázor viac ako dve storočia.

Einstein často zdôrazňoval, že Newtona neprišiel korigovať  a či usvedčiť z omylu, ale že ho prišiel doplniť a rozšíriť. Prízvukoval, že mechanistická fyzika Newtona platí naďalej v plnom rozsahu, avšak len vo svojom „súradnicovom systéme“.

 

V ďalšom začnem s tým, čo bolo hlavným postulátom špeciálnej teórie relativity:

Všetko je relatívne – preto je relatívny nielen čas, ale dokonca aj priestor (čo vie len málokto)!

 

Určite vie len málo z vás, že Zem sa rúti obrovskou rýchlosťou cez kozmos. Jej rýchlosť je pritom 900 000 kilometrov za hodinu.

Napriek tejto enormnej rýchlosti ju vôbec necítime a v podstate o nej ani nič nevieme a nijako ju nemôžeme pozorovať. To preto, lebo sa nachádzame v inerciálnom systéme. To značí, že sme v takom fyzikálnom systéme, ktorý sa pohybuje neustále tou istou konštantnou rýchlosťou.

Vo všetkých inerciálnych systémoch platia tie isté fyzikálne zákony. Z toho vyplýva, že všetky inerciálne systémy sú ekvivalentné (rovnocenné).

Napríklad takým systémom je aj vlak, ktorý ide konštantnou rýchlosťou. Ak v ňom v ideálnom prípade necítime nijaké otrasy, tak sme v podobnom inerciálnom systéme ako je aj Zem. A potom, či sedíme, alebo sa pohybujeme vo vlaku, tak si pohyb vlaku neuvedomujeme (podobne ako na Zemi nevnímame jej rýchlosť). Ak sa pozeráme von z okna vlaku, tak sa nám zdá, že sa pohybuje krajina pred nami a vlak stojí.

Z toho vyplýva, že tu všetko závisí od vzťažného bodu pozorovateľa. A preto nie je možné udať žiadne  absolútne rýchlosti a ani absolútne pozície.

Tento aspekt špeciálnej teórie relativity teda nie je ničím mimoriadne prekvapujúcim. Teraz ale prejdeme k nečakanému a extréme prekvapujúcemu fyzikálnemu mystériu v rámci tejto teórie.

Ide o svetlo.

Einstein vyhlásil, že svetlo sa pohybuje vždy s rovnakou rýchlosťou a síce vždy je jeho rýchlosť 300 000 kilometrov za sekundu. A tá je najvyšou možnou rýchlosťou v našom kozme.

Ale to, že aj priestor a aj čas sú relatívne a že rýchlosť svetla je absolútna, vedeli už aj iní fyzici pred Einsteinom. Avšak Einstein bol prvý, kto dokázal zlúčiť tieto si vzájomne protirečiace fakty do jednej jednotnej logicky uzatvorenej teórie.

A bol prvý, kto pochopil, že keď má svetlo za každých okolností tú istú rýchlosť, tak to znamená, že čas neodbieha vždy rovnako rýchlo a že priestor nie je vždy rovnako veľký.

Z toho vyplýva nasledovná fascinujúca konzekvencia:

Pre astronauta v rakete, ktorej rýchlosť sa blíži rýchlosti svetla, to bude mať za následok, že čas v nej sa bude tým viac spomalovať, čím viac sa rýchlosť rakety blíži rýchlosti svetla.

Ak by napokon dosiahla rýchlosť svetla (čo je nemožné), tak by čas v nej ostal stáť a astronaut by prestal starnúť.

 

 

Ak Le Pen v júni zvíťazí na juhu Francúzska, tak Elyzejský palác má na dosah

22.06.2021

Marina Le Pen a jej RN (Rassemblement National) získavajú čoraz väčší počet priaznivcov. Svedčia o tom viaceré prieskumy. S veľkou pravdepodobnosťou sa jej strana môže stať víťazkou v regionálnych voľbách koncom júna na juhovýchode krajiny, a tak prevziať vládu nad veľkým, 5 miliónovým regiónom Provence-Alpes-Côte d´Azur (PACA). Desať mesiacov pred prezidentskými [...]

Všetky objekty v kozme rotujú! Aj tie najgigantickejšie. Ale prečo tak robia?

21.06.2021

(Kto má v hlave len politiku, tomu sa vyprázdňuje mozog – Prírodné vedy a História ho zveľaďujú!)…Je všeobecne známe, že všetky planéty a ich mesiace sa otáčajú. Menej známe ale je už to, že sa otáčajú aj všetky hviezdy a dokonca aj všetky galaxie. Avšak to, že v kozme sa otáčajú aj obrovské štruktúry o veľkosti niekoľko desiatok, ba dokonca stovák [...]

V boji proti islamizmu veria Nemci najviac AfD. Pomáha SPD islamizmu?

19.06.2021

To v SRmédiách nemáte!(Dole: Hanba diktátorom Ľavice: Sahra Wagenknecht má byť vylúčená zo strany)..Veľká časť Nemcov je presvedčená, že z politických strán v Nemecku je AfD najaktívnejšia v boji proti radikálnemu islamu. V strane Zelených prevláda tendencia označiť všetkých kritikov islamizmu za islamofóbov. Prieskum verejnej mienky Nemcov vo vzťahu k islamizmu [...]

očkovanie

Žiadne úmrtie, 36 pozitívnych. Zaočkovali doteraz takmer 2 milióny ľudí

24.06.2021 10:34

Prvú vakcínu proti koronavírusu na Slovensku už dostalo 1 978 168 ľudí, druhú 1 420 954 ľudí.

diaľnica D2, zápchy, oprava mosta

Zápchy na D2 pokračujú, za víkend by most neopravili ani Japonci

24.06.2021 10:13

Japonci takúto opravu urobia cez víkend, tvrdil poslanec Peter Kremský z OĽaNO. Minister Andrej Doležal sa mu snažil vysvetliť, že technologické postupy nepustia.

prezidentka Zuzana Čaputová, vyhlásenie

Za šesť týždňov môže mutácia delta ovládnuť Slovensko

24.06.2021 09:15

Slovensko v EÚ patrí k najmenej zaočkovaným štátom. Prezidentka Čaputová vyzýva na očkovanie. V Česku sa už hovorí o komunitnom šírení delta mutácie.

dôchodok, peniaze, eurá, euro

ŠTB-áci prídu o časť dôchodku, podľa poslancov udržiavali totalitný režim

24.06.2021 08:00

Krivdy histórie si nemôžeme len pamätať, musíme ich aj naprávať, povedal po prijatí zákona o odobratí nezaslúžených benefitov premiér Eduard Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,259
Celková čítanosť: 8185848x
Priemerná čítanosť článkov: 6502x

Autor blogu

Kategórie