Založ si blog

Leonardo da Vinci 1452-1519: Univerzálny génius, umelec, vynálezca, vedec

(Toto nie je pre tých, ktorým mozog hlúpne, lebo ho plnia prevažne len politikou)… Vinci patrí bezpochyby k jednej z najfascinujúcejších osobností dejín ľudstva. Mnohí ho považujú za najväčšieho génia, aký sa kedy narodil.

Nejednou zo svojich odvážnych hypotéz predbehol dobu, v ktorej žil o stáročia. Bol niečím tak unikátnym, čo sa v tej kvalite a všestrannosti, akými sa vyznačoval, už sotva niekedy zopakuje. Leonardo bol dokonalým a jedinečným stelesnením vynikajúceho renesančného umelca a geniálneho inžiniera vynálezcu s priam moderným zmyslom pre techniku.

Narodil sa ako nemanželský syn pekného, ale chudobného sedliackeho dievčaťa a notára z Florencie, pochádzajúceho z Vinci pri Empoli. Postupne a už v mladom veku sa stal vynikajúcim maliarom, excelentným sochárom, perfektným technikom a inžinierom a aj prírodovedcom s bádavým a nesmierne zvedavým duchom.

Otcovým sprostredkovaním sa už ako 15 ročný dostal k známemu umelcovi Verrocchiovi z Florencie, ktorý mu dal skvelé základy, na ktorých potom rýchlo rástol ďalej v maliarstve, sochárstve a vo viacerých technických disciplínach.

Keď v roku 1481 bol už veľmi známym a uznávaným umelcom a inžinierom, tak ho povolal k sebe milánsky vojvoda Sforza a na jeho dvore prežil da Vinci najúspešnejšie roky svojho života až do roku 1499.

Hoci v tom období vznikli jeho najznámejšie maľby Posledná večera a Madona v skalnej jaskyni, vyznamenal sa v službách vojvodu predovšetkým aj ako geniálny vojenský konštruktér, o čom svedči veľké množstvo jeho podrobných poznámok, nákresov a plánov vo viacerých poznámkových knihách.

V roku 1499 po dobytí Milána Francúzmi sa začala nová etapa jeho života poznačená častým sťahovaním sa  z mesta do mesta, pričom vykonával najrôznejšie činnosti. V tom istom roku vstúpil v Miláne nakrátko do služieb francúzskej armády ako vojenský inžinier. Neskôr sa stal v tej istej funkcii poradcom Benátskej republiky, ktorá sa obávala prepadnutia Turkami.

Na obranu Benátok vypracoval dômyselný plán ako zaplaviť veľmi rýchlo okolie mesta Friaul a tak sťažiť Turkom prístup k Benátkam. Od roku 1500 sa zdržiaval vo Florencii, kde sa venoval maliarstvu, matematickým a anatomickým štúdiám, fyzikálnej problematike letu vtákov a robil plány a nákresy lietajúcich strojov.

V nasledujúcich rokoch bol vojensko-technickým proadcom Cézara Borgiu, aby potom prešiel v podobnej funkcii do služieb Florencie. V rokoch 1506 a 1513 zhotovoval pre francúzskeho miestodržiteľa Milána stavebno-technické posudky a vypracovával pre neho projekt kanálového spojenia medzi Milánom a Comom. Po odchode francúzskych okupantov z Milána roku 1513 odišiel na niekoľko mesiacov do Ríma, kde projektoval pre Giuliana Mediciho odvodňovacie práce pri vysúšaní Pontinských močiarov. Posledné 4 roky života strávil vo Francúzsku na zámku Cloux pri mestečku Amboise v službách nového francúzskeho kráľa Františka I.

Celé stáročia ostal enormný význam Leonarda da Vinciho ako skvelého mysliteľa a geniálneho konštruktéra v oblasti techniky úplne utajený, a to z viacerých dôvodov. Hoci bol takmer neustále činný ako technický konštruktér a projektant, tak neexistujú nijaké stavby, či technické prístroje, ktoré by boli v nejakej súvislosti s jeho menom, a tak na tieto jeho aktivity poukazovali len jeho poznámkové písomnosti, ktoré uschovával ešte pol storočia po jeho smrti jeden jeho obdivovateľ. Keď zomrel, tak boli postupne rozobrané mnohými osobami a dostali sa do rôznych krajín a fakticky sa na ne celkom zabudlo.

V roku 1965 ale prišlo nečakanou náhodou k objaveniu časti Vinciho rukopisov, keď istý americký hispanológ cestoval Španielskom a vyhľadával rôzne staré dokumenty, aby ich zakúpil. V jednom obchodíku v Barcelone mu položili na stôl hŕbu starých písomností, medzi ktorými bola aj časť Leonardových prác o technike. A tak len náhoda iniciovala intenzívny výskum, aj tejto dovtedy neznámej stránky Vinciho neobyčajnej geniality.

Tento absolútne mimoriadny muž sa vyznačoval priam neuveriteľnou zvedavosťou na všetky mu dostupné prírodné fenomény a oplýval takou tvorivou fantáziou, že sa diametrálne odlišoval od všetkých svojich podobných súčasníkov a ich ďaleko predstihoval.

Okrem toho, čo som už uviedol, sa tento génius venoval aj botanike, architektúre, geofyzike, kartografii, anatómii, fyzike, astronómii, matematike, mechanike.

Charakteristickou črtou Leonarda bolo ale aj to, že značná časť jeho prác a ideí ostala nedokončená, týka sa to aj jeho umeleckých diel. Súviselo to s tým, že mal neustále nové a nové nápady, a tak nestačil a ani nemohol všetko ukončiť.

Typické pre neho bolo aj to – čím sa v takej miere žiadny jeho súčasník nevyznačoval – že riešil svoje práce a projekty systematicky a štruktúrovane. Dôležitosť toho zdôrazňoval aj svojím žiakom a nabádal ich k tomu.

Jeho výnimočnosť je o to geniálnejšia, že nemal nijaké akademické štúdium. Bol najoriginálnejším autodidaktom všetkých čias. Všetky vedomosti si nadobudol sám a v diskusiách s učencami. Vynikal aj skvelým kauzálno-logickým myslením.

Originálne sú aj jeho nákresy a návrhy vojenských vozidiel, obliehacích mašín a strelných zbraní. Zvlášť veľa vynálezov urobil Leonardo na poli vodohospodárskej techniky, vypracoval plány pre priehrady, vzdúvadlá, kanále, rôzne druhy bagrov, potápačských oblekov a dokonca aj ponoriek.

Tento fenomenálny muž sa zaoberal dokonca aj myšlienkami  nových zdrojov energie, a tak sa o.i. dostal k úvahám o konštrukcii atmosferického motora na strelný prach, ktorý až v 17. storočí zhotovil fyzik Christian Huygens bez toho, aby poznal Leonardove výkresy. Práve táto da Vinciho idea viedla k vývoju prvého parného stroja v 18. storočí. Z Leonardových výkresov jednoznačne vyplýva, že objavil aj možnosť dvíhania veľkých bremien pomocou atmosferického tlaku.

Veľmi dômyselné sú jeho podrobné nákresy letových strojov na pohon ľudskými svalmi. Hoci dnes vieme, že také stroje by neboli schopné lietať,  tak nás vždy znova musí nadchnúť nesmierne ideové bohatstvo jeho hlavy.

Zaoberal sa veľmi intenzívne aj problémami riešenia mestskej architektúry. Hľadal nové možnosti budovania ciest, križovatiek, pritom už plánoval mimoúrovňové križovatky a cesty pod zemou. Chcel tak opticky vylepšiť vzhľad veľkých miest. Myslel tu aj na to, aby obyvatelia miest neboli rušení dopravou. Tá mala byť kompletne pod zemou. To boli neuveriteľné a doslova vizionárske predstavy človeka 15.storočia, keď vládol stredovek!

Na základe toho, čo som uviedol o geniálnom Leonardovi by mohol vzniknúť dojem, že prvoradá pre neho bola technika a veda. V skutočnosti to však bolo inakšie, lebo celý jeho svet, ako ho vnímal a reprodukoval, vychádzal vždy z umenia, predovšetkým z maliarstva. Ako sám zdôrazňoval, tak to je maliarstvo, ktoré je skutočnou vedou a jedinou legitímnou dcérou prírody. Maliarstvo bolo pre neho zároveň nástrojom, ktorý ako keby znova vytváral prírodu prostredníctvom štetca, farieb a fantázie. Tým spôsobom ju maliarstvo obnovuje a glorifikuje.

———————

Doplnok:

Čítať som sa naučil už v predškolskom veku a čítanie kníh bolo mi najmilsou zabavou uz v skorom detstve. Mal som inteligentnych rodicov a tí ma obdarúvali prevazne len knihami.

Tak sa mi ako sedemročnému dostala jedneho dna do rúk brozurka  o Schliemannovi, ktoreho osobnost ma ocarovala. Zacal som zbierat tieto brozurky o velkych osobnostiach. A tak sa začala moja cesta za širokospektrálnym a rôznorodým poznaním uz v detstve, lebo každá  z tychto genialnych osobnosti sa vyznacovala svojim vlastnym specialnym poznanim a preto casom som  nadobudol velku mnohostrannost poznania, lebo vdaka nim som zacal studovat vsetko do hlbky.

A kedze som uz dlho na ceste zivotom, tak mozem len kazdemu z vas odporucat skuste aj vy ist podobnou cestou a mozno pridete aj vy na to, že je to cesta k stastiu, spokojnosti a k luxusu, ktory sa neda kupit – k Mudrosti.

————-

Ked som zacal potom naplneny mnozstvom roznych vedomosti publikovat, tak

po kazdej publikacii sa mi hromadili – a nielen v SR – podobne hodnotenia ako napr.:

 

Spisovateľ Ján Lenčo charakterizoval v žilinskom Večerníku z 18. 2. 1997 historický román NOFRETETE A ECHNATON nasledovne:

Nezveličujeme, keď vyslovíme názor, že Slovák Roman Bednár stvárnil túto tému svojrázne a na svetovej úrovni. V porovnaní s inými dielami svetovej literatúry sa programovo usiluje o syntézu aspektu umelecko epického s aspektom informatívno-náučným. Čitateľ sa nevtieravým spôsobom dozvie veľa nielen zaujímavého, ale aj nového o životnom štýle starých Egypťanov a dielo možno charakterizovať aj ako akúsi románovú, neobyčajne pútavú encyklopédiu civilizácie, kultúry a všedného dňa života starých Egypťanov. ………………………..

Ak Le Pen v júni zvíťazí na juhu Francúzska, tak Elyzejský palác má na dosah

22.06.2021

Marina Le Pen a jej RN (Rassemblement National) získavajú čoraz väčší počet priaznivcov. Svedčia o tom viaceré prieskumy. S veľkou pravdepodobnosťou sa jej strana môže stať víťazkou v regionálnych voľbách koncom júna na juhovýchode krajiny, a tak prevziať vládu nad veľkým, 5 miliónovým regiónom Provence-Alpes-Côte d´Azur (PACA). Desať mesiacov pred prezidentskými [...]

Všetky objekty v kozme rotujú! Aj tie najgigantickejšie. Ale prečo tak robia?

21.06.2021

(Kto má v hlave len politiku, tomu sa vyprázdňuje mozog – Prírodné vedy a História ho zveľaďujú!)…Je všeobecne známe, že všetky planéty a ich mesiace sa otáčajú. Menej známe ale je už to, že sa otáčajú aj všetky hviezdy a dokonca aj všetky galaxie. Avšak to, že v kozme sa otáčajú aj obrovské štruktúry o veľkosti niekoľko desiatok, ba dokonca stovák [...]

V boji proti islamizmu veria Nemci najviac AfD. Pomáha SPD islamizmu?

19.06.2021

To v SRmédiách nemáte!(Dole: Hanba diktátorom Ľavice: Sahra Wagenknecht má byť vylúčená zo strany)..Veľká časť Nemcov je presvedčená, že z politických strán v Nemecku je AfD najaktívnejšia v boji proti radikálnemu islamu. V strane Zelených prevláda tendencia označiť všetkých kritikov islamizmu za islamofóbov. Prieskum verejnej mienky Nemcov vo vzťahu k islamizmu [...]

Vakcína / Očkovanie / Covid / Koronavírus /

Očkovať v ambulanciách chce zatiaľ 64 lekárov

24.06.2021 11:39

Prioritou je dostať očkovanie k ľuďom, ktorí nevedia alebo nemôžu prísť do očkovacieho centra.

očkovanie

Žiadne úmrtie, 36 pozitívnych. Zaočkovali doteraz takmer 2 milióny ľudí

24.06.2021 10:34

Prvú vakcínu proti koronavírusu na Slovensku už dostalo 1 978 168 ľudí, druhú 1 420 954 ľudí.

diaľnica D2, zápchy, oprava mosta

Zápchy na D2 pokračujú, za víkend by most neopravili ani Japonci

24.06.2021 10:13

Japonci takúto opravu urobia cez víkend, tvrdil poslanec Peter Kremský z OĽaNO. Minister Andrej Doležal sa mu snažil vysvetliť, že technologické postupy nepustia.

prezidentka Zuzana Čaputová, vyhlásenie

Za šesť týždňov môže mutácia delta ovládnuť Slovensko

24.06.2021 09:15

Slovensko v EÚ patrí k najmenej zaočkovaným štátom. Prezidentka Čaputová vyzýva na očkovanie. V Česku sa už hovorí o komunitnom šírení delta mutácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,259
Celková čítanosť: 8185969x
Priemerná čítanosť článkov: 6502x

Autor blogu

Kategórie