Založ si blog

V rovniciach Einsteina„driemali“nielen čierne diery, ale aj Iná Veľká Záhada

(Kto sa zaoberá len politikou, ten je čoraz hlúpejší)(Dole:Zázračný kozmos pod našimi nohami je komplexnejší ako celá slnečná sústava).Všeobecná teória relativity, ktorú Albert Einstein vytvoril už vo veľmi mladom veku, je teóriou fyzikálnej geometrie a nemá nič spoločné s klasickou mechanikou, ako si to mnohí laici myslia. Táto zvláštna a veľmi špecifická geometria nie je však ani rovinnou, ale ani priestorovou geometriou. Jej charakteristickou vlastnosťou je jej štvordimenzionalita a jednou z jej dimenzií je čas.

Einstein dospel veľmi rýchlo k presvedčeniu, že táto neuklidovská geometria je definovaná a determinovaná hmotou, a to takým spôsobom, že čím väčšie množstvá hmoty uvažujeme  – mám tu na mysli také množstvá, ktoré majú aspoň hmotu nášho Slnka, a takých hmotných konglomerátov je v kozme nesmierne množstvo – tým viac ju taká hmota ovplyvňuje.

Toto ovplyvňovanie euklidovskej geometrie hmotou sa prejavuje v tom, že ju deformuje.

V takom prípade hovorí Einstein o takzvanom zakrivenom priestore.

Najlepším dôkazom oprávnenosti jeho hypotézy a zároveň dôkazom skutočnej reality zakriveného priestoru bola pre neho existencia efektu gravitácie, ktorá podľa Einsteina nebola žiadnou mechanickou silou, ale len výsledkom „kopcov“ a „údolí“ nachádzajúcich sa všade v nekonečných diaľavách kozmického priestoru.

 

Poznamenám, že kopce a údolia sú tu mienené len symbolicky a či analogicky.

V podstate sa vysvetluje touto analógiou ako účinkuje gravitácia. Čím je nejaké kozmické teleso masívnejšie, tým ako keby v priestore vytváralo akési imaginárne, vyššie a vyššie a strmšie a strmšie kopce. Ak sa nejaké iné menšie teleso  dostane na vrchol takého kopca, tak sa neodolateľne bude pohybovať smerom dole, do imaginárneho údolia,

Z toho vyplýva, že gravitácia podľa Einsteina vôbec nie je nejakou klasickou, teda mechanickou príťažlivou silou. Oveľa bližšie sme k jej podstate, ak si ju predstavíme ako účinok nejakej naklonenej roviny, ktorej sklon smeruje do stredu hmoty, ktorá túto rovinu vytvorila. Všetko čo sa na takú naklonenú rovinu dostane, tak má potom tendenciu pohybovať sa smerom nadol.

Einstein opísal tento fenomén veľmi názorne a precízne systémom diferenciálnych rovníc.

Bol to nemecký fyzik Schwarzschild, ktorý našiel práve v zmienených Einsteinových rovniciach aj riešenie pre tieto diery. Inak vyjadrené, jedným z ich riešení bolo také riešenie, z ktorého vyplynula existencia čiernych dier.

Možnosť existencie záhadných bielych dier vyplýva tak isto z rovníc Einsteina. A ide pritom tiež o druh geometrie, ktorá je teoreticky možná. Či však také diery existujú aj v realite, to ukáže až budúcnosť. Biela diera je vo viacerých svojich aspektoch úplným protikladom čiernej diery. Čierna diera sa vyznačuje takou enormne silnou gravitáciou, že z jej povrchu sa nemôže odpútať ani len svetlo, aj keď je  v celom kozme najrýchlejšie.

Biela diera, naproti tomu, svetlo neustále vyžaruje a preto neprestajne svieti. Ďalším protikladom, ktorým sa tieto objekty vyznačujú, je to, že z čiernej diery sa nemôže nič vzdialiť, do bielej diery sa zase nič nemôže dostať.

Ale ak by sa v bielej diere nachádzali nejaké objekty, tak by sa bez problému mohli z nej dostať von. Aj to dokazujú Einsteinove rovnice. Preto nás vôbec neprekvapí tvrdenie, že tieto kozmické objekty neustále emitujú hmotu a energiu. Sú tak nevyčerpateľnými zdrojmi novovytvorenej hmoty v kozme, a tak ich možno označiť za kozmické maternice, kde sa rodí nová hmota. Ak biele diery existujú reálne, tak by mohli byť príčinou mnohých záhadných a dosiaľ nevysvetliteľných erupcií a emisií, ktoré pozorujú astronómovia v jadrách početných galaxií a v kvazaroch.

Biela diera končí svoju existenciu obrovskou explóziou, pričom sa uvoľní veľké množstvo novej hmoty. Kedy sa niečo také udeje?

Na túto otázku nemáme zatiaľ žiadnu odpoveď a tiež nevieme povedať, z čoho pozostáva tento mysteriózny kozmický objekt. Naša súčasná fyzika nemá nič k dispozícii, čo by nám také otázky pomohlo vyriešiť.

———————–

Zázračný kozmos pod našimi nohami je komplexnejší ako celá slnečná sústava

 

Kráčať po zemi je pre nás najobyčajnejšia vec na svete, ale pritom si vôbec neuvedomujeme, aké nepredstaviteľné množstvo zázrakov sa pod nami neprestajne odohráva. Titul článku by mohol byť aj titulom veľmi hrubej knihy, tak veľa by bolo možné o tomto kozme napísať. Tu uvádzam len nepatrný zlomok z toho.

Len niekoľko málo centimetrov úrodnej pôdy pod našimi nohami je základom našej existencie, základom nášho života. Táto pôda je úžasnou a udivujúcou ríšou života, o ktorom zatiaľ vedia aj vedci len málo a bežní ľudia takmer nič.

Pôda vytvára najfascinujúcejší biosystém našej modrej planéty.

Pred mnohými miliónmi rokov, keď pôda ešte neexistovala, tak sa začal zdanlivo nerovný boj dvoch úplne odlišných súperov.

Bolo to niekedy pred 470 miliónmi rokov. Vtedy existoval obrovský superkontinent Gondwana, ktorý bol takmer na celom svojom povrchu len skalnatou púšťou. Neskôr z neho vznikla o.i. Afrika, južná Amerika, Austrália a Antarktída. To bol jeden zdanlivo nepremožiteľný bojovník.

Proti nemu sa postavil nenápadný a zdanlivo neporovnateľne slabší bojovník – prvá jemná vegetácia na Zemi, mach. Spočiatku ho bolo len nepatrné množstvo a bol usadený v trhlinách skál a skalných stien, kde bol chránený pred horúcim slnkom a kde bolo trochu vlhkosti na jeho prežitie.

Milimiter za milimetrom sa ale húževnate rozširoval čoraz viac, až začal vytvárať obrovské zelené plochy. Potom prišiel čas, keď jeho organické kyseliny vo veľkom začali rozkladať povrch granitových skál, na ktorých sa rozprestieral. Postupne sa pod machom začala vytvárať tenučká vrstva toho, čo dnes nazývame pôdou. Na nej časom mohli vzniknúť prvé rastliny.

Dnes je pôda základom nielen nášho života. Z pôdy máme až 98 percent našej potravy. Ako najdôležitejší zásobník uhlíka na Zemi je garantom našej klímy a bez pôdy ako spoľahlivého filtra by nebolo ani pitnej vody.

Mikrobiológovia skúmajú pôdu aj ako domov jednej štvrtiny zo všetkých foriem života na našej planéte.

Lekárska veda objavila pred niekoľkými rokmi pôdu ako nesmierne bohatý zdroj nových účinných látok pre medicínu, a tým ako významný faktor podpory nášho zdravia.

Poľnohospodárski experti  hľadajú v pôde a jej zložení nové riešenia, aby sa výnosy agrárnictva podstatne zvýšili.

Zázračná energia pôdy živí po tisícročia čoraz väčší počet ľudí. A práve v modernej dobe, keď sa počet ľudí na svete už rýchlo blíži k číslu 10 miliard, tak jej práve toto moderné ľudstvo maximálne škodí a či lepšie povedané tým, že ju neprirodzene mení a zaťažuje škodlivinami, tak škodí samo sebe.

Symbolicky vyjadrené – ľudstvo si píli na konári, na ktorom sedí. 75 percent pôdy stráca alebo už stratilo svoju úrodnosť z dôvodov, ktorých príčinou sme my, ľudia.

Ak sa rýchlo nespamätáme a radikálne nezmeníme svôj katastrofálny spôsob života založený na nezodpovednom a nezmyselnom plytvaní zdrojov, tak bude neskoro a pôda stratí svoju úrodnosť.

Čo to potom bude znamenať, to vie každý.

 

————————-

 

Na zamyslenie – politika zatienuje mozog:

 

Politika rozožiera a ohlúpuje mozog, ak sa niekto zaoberá takmer vylucne s ňou.

Takych je tu velmi vela.

Prilis vela Matovica, Sulika, Caputovej a dalsich podobnych typov, o ktorych sa tu toci viac ako 90 percent tem nesmierne skodi mysleniu a ubija intelektualitu a produkuje mnozstvo negativnych emocii v hlavach, ktore sa tym zaoberaju…………..

 

 

Aktuality. sk klamali vo svojom článku o nemeckých popieračoch očkovania!

02.08.2021

Už len titulok tohto článku z 31.7. je klamstvo: „Nemeckí popierači očkovania vyjdú do ulíc. Polícia im protesty zakázala“ Obrovské Hnutie Querdenker, ktorých článok lživo nazýva popieračmi očkovania, nimi však vôbec nie sú. Títo ľudia odvážne a plným právom, ktoré im zaručuje demokracia (tá ale už v Nemecku má veľké trhliny) demonštrujú proti korona [...]

Slávna speváčka Nena upadla do nemilosti: Burcuje občanov proti korona opatreniam

31.07.2021

Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena je známa aj u nás, na Slovensku. Nena veľmi dbá o svoje zdravie a vedie príkladnú [...]

Bomba: Vicešéf bavorskej vlády Aiwanger verejne odmieta korona očkovanie!

30.07.2021

Bravo: Hubert Aiwanger je prvým nemeckým politikom, ktorý verejne odmieta dať sa očkovať a má na to svoje pádne argumenty a zároveň extrémne kompromituje Markusa Södera. Odkedy to viem, tak užíva moje maximálne sympatie a môj obrovský rešpekt. Medzi nemeckými politikmi je ich nemálo, ktorí sa nedali očkovať, ale o tom verejne nehovoria – chýba im odvaha. A to nehovorím [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 8415103x
Priemerná čítanosť článkov: 6585x

Autor blogu

Kategórie