Založ si blog

Protón: Záhadná asymetria v jeho vnútri je pre vedcov obrovské prekvapenie

Vedci žasli, keď objavili, že v zdanlivo jednoduchom protóne sa odohrávajú milióny doslova kozmických procesov. Protón, ako je známe, je jednou z troch základných častíc, z ktorých pozostáva hmota, a to kdekoľvek v kozme, kde v nejakej forme existuje. Spolu s neutrónom vytvára jadro každého atómu – s výnimkou vodíka, v ktorého atómovom jadre je len jeden protón.

V kozme vládnu a všetko vo svete hmoty riadia štyri základné sily:

Gravitácia, elektromagnetizmus, slabá jadrová sila, silná jadrová sila

Podľa klasickej jadrovej fyziky pozostáva protón z troch kvarkov, ktoré sú držané navzájom pohromade silnou jadrovou silou – jej nositeľmi sú gluóny.

Ako sa jej ale podarí držať tieto tri kvarky stlačené spolu, to fyzici zatiaľ vysvetliť nevedia.

Veľmi zvláštne je pritom, že dva z týchto kvarkov (Up-kvark a Down-kvark) tvoria spoločne len nepatrný zlomok celkovej hmoty protónu. Hlavnú časť jeho hmoty vytváral tretí kvark.

A teraz prichádza do hry záhadná asymetria v protóne:

Podľa najnovších poznatkov protón neobsahuje len tri samostatné kvarky, ale okrem toho je v ňom aj doslova celé „more“  párov tvorených z kvarkov a antikvarkov, ktoré majú extrémne krátku životnosť a nepretržite v protóne vznikajú a zanikajú. Príčinou tohto zvláštneho, doslova mystriózneho fenoménu má byť silná jadrová sila.

Dosiaľ boli vedci presvedčení, že celú hmotu protónu tvoria len tri kvarky.

Proton váži 938 megaelektrónvoltov a váha zmienených troch kvarkov je však len 17 megaelektrónvoltov. Z toho vyplýva, že zvyšnú hmotu protónu v hodnote 921 megaelektrónov musí tvoriť obrovské „more“ párov z kvarkov a antikvarkov.

Nedávny experiment fyzikov ukázal, že podiel antihmoty v kvarkových pároch je extrémne asymetrický. V realite to znamená, že v protónoch sa tvorí podstatne viac anti-Down-kvarkov ako anti-Up-kvarkov.

Z akého dôvodu to je tak, ostáva záhadou. Odporuje to logike klasickej fyziky.

Je však mnoho ďalších tajomstiev neviditeľných častíc, ktoré nám  ostávajú ukryté. Jedným z nich je aj to, ako môžu neviditeľné mikročastice napokon vytvoriť obrovský viditeľný makrokozmos, kde vládnu iné zákony ako vo svete neviditeľných mikročastíc.

 

O týchto fascinujúcich suvislostiach píšem v mojej pripravovanej knihe:

 

Len neviditeľné častice môžu vytvoriť

      Viditeľný  Makrokozmos

–———————————

Moja uchvatná štatistika:

 

Posledné moje 3 blogy boli absolútne „prepadáky“ – kazdy len nieco cez 1000x – napriek tomu moja priemerna citanost aj nadalej stupala – je uz 6263x

Aby sa tento „zazrak“ mohol uskutocnit, tak v tom istom case muselo navstivit takmer 20 000 citatelov moje prastare blogy.

To je fenomen, akym sa nevyznacuje tu ani jediny autor …..len ja !!!!!

Je statisticky normalne, ze sa citaju nove blogy a nie prastare – v ziadnom pripade nie tou mierou ako je to u mna a plati to neustale uz 4 roky –

Jednoducho som tu fenomen cislo JEDNA.

Aj inde mam fenomenalne navstevy, ale vzdy najviac na

mojich aktualnych temach….co je logicke a samozrejme, ak niekto vie, ze vie……

 

 

Kyjev hrozí vojnou: Donbas reaguje svojou prvou mobilizáciou. Srbi sú zlí!

10.04.2021

Donbas sa pripravuje na ukrajinský útok a zvoláva mobilizačným rozkazom do svojej armády mladých mužov. Na Donbase bolo počas celého ukrajinsko-donbaského konfliktu vždy množstvo dobrovoľníkov. Naproti tomu Kyjev musel už od začiatku z veľkej časti svojich mladých mužov nútiť, aby šli bojovať proti svojim východným bratom. Porošenko a jeho bábková proamerická [...]

Leonardo da Vinci 1452-1519: Univerzálny génius, umelec, vynálezca, vedec

08.04.2021

(Toto nie je pre tých, ktorým mozog hlúpne, lebo ho plnia prevažne len politikou)… Vinci patrí bezpochyby k jednej z najfascinujúcejších osobností dejín ľudstva. Mnohí ho považujú za najväčšieho génia, aký sa kedy narodil. Nejednou zo svojich odvážnych hypotéz predbehol dobu, v ktorej žil o stáročia. Bol niečím tak unikátnym, čo sa v tej kvalite a [...]

Provokácia: Litva uzatvorila hranice pre nákladné autá z Bieloruska a Ruska

07.04.2021

(Dole: Agresívna hrozba: NATO odpovie silou aj na nepriateľské nevojenské aktivity)…Je verejným tajomstvom, že zahraničná politika Litvy sa z veľkej časti určuje vo Washingtone. A síce tak, aby bolo Rusko každým vhodným spôsobom provokované a šikanované. Tieto provokácie sú samozrejme v súlade s politikou EÚ, pričom Brusel nahradzuje Litve finančné straty, ktoré [...]

Rakúsko / Viedeň /

V Rakúsku zatkli možného spolupáchateľa teroristického útoku vo Viedni

10.04.2021 20:00

Teroristický útok v centre Viedne z novembra minulého roka si vyžiadal štyri životy, vyše 20 zranených. Prihlásila sa k nemu extrémistická organizácii Islamský štát.

Rio de Janeiro

V Brazílii vzniká socha Krista Ochrancu, vyššia než známy Kristus Spasiteľ

10.04.2021 19:26

Socha v meste Encantado na juhu Brazílie bude mať výšku 43 metrov vrátane podstavca, čo z nej spraví jednu z najvyšších sôch Krista s rozpaženými rukami na svete.

Igor Matovič

Riaditeľ Virologického ústavu SAV žiada Matoviča o verejné ospravedlnenie

10.04.2021 18:46

Juraj Kopáček tvrdí, že Matovič mimoriadne nevhodným spôsobom poškodil meno Virologického ústavu, znevážil prácu a ponížili vedcov ústavu.

Jemen

Boje na severe Jemenu si vyžiadali 53 mŕtvych, húsíovia mieria na strategický Márib

10.04.2021 18:13

Iránom podporovaní povstalci, tzv. húsíovia, vo februári zintenzívnili bojové akcie cieľom zmocniť sa strategického mesta Márib, ktoré je metropolou rovnomennej provincie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,224
Celková čítanosť: 7770276x
Priemerná čítanosť článkov: 6348x

Autor blogu

Kategórie