(Dole: Ruskí chemici vytvorili nový skvelý systém usporiadania prvkov)..//..Západ má strach z Číny a obáva sa jej ekonomickej sily, a to plným právom. Viacerí západní ekonómovia a politológovia si myslia, že pandémia môže vo svete vytvoriť takú situácia, že 21. storočie sa stane storočím čínskej hegemónoie.
Už som písal o tom, že Čína sa z hospodárskej krízy zapríčinenej pandémiou zotavuje podstatne lepšie ako zvyšok sveta. V neposlednom rade aj preto, lebo lockdown, ktorý v európskych krajinách pretrváva, spôsobuje len ďalší dramatický rast krízy ekonomík európskych štátov.
Keď Čína a 14 ďalších ázijských krajín v novembri minulého roku oznámili, že spoločne vytvoria najväčšiu oblasť slobodného obchodovania, tak Západ bol nielen prekvapený, ale aj zaskočený.
V Európe nás podľa oficiálnych údajov bičuje korona čoraz viac a početné krajiny ohlásili koncom roka opätovný a veľmi prísny lockdown, ktorý ničí existencie a ľuďom berie radosť zo života.
Naproti tomu v mnohých krajinách Ázie je lockdown už len minulosťou a počas dosiaľ najväčšej krízy tohto storočia oznamujú zmienené krajiny nadšene celému svetu:
„Rozbiehame slobodné obchodovanie, a to v takom rozsahu, ako to svet dosiaľ nepozná“.
Podpísanie ich dohody názvu RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) je obrovským geopolitickým víťazstvom Číny nad Západom a predovšetkým nad USA, ale náš mainstream sa o tom nezmieňuje. Ani o tom, že Obama ako prezident sa neúspešne pokúšal Čínu ekonomicky aspoň čiastočne izolovať.
Čína je však doslova stohlavým drakom a RCEP nie je jediným úspechom vlády v Pekingu. Ekonomika v Číne sa priam neuveriteľne rýchlo dostala na vzostupnú krivku. Už v treťom štvrťroku 2020 zaznamenala o 5 percent vyšší rast ako v tom istom období rok predtým.
Málokto na svete pozná tak dobre Čínu a USA ako profesor Kishore Mahbubani, ktorý bol 30 rokov diplomatom Singapuru, o.i. aj ako jeho stály zástupca v OSN.
Po ukončení diplomatických aktivít začal prednášať na viacerých ázijských univerzitách a publikovať knihy. Nedávno vydal knihu Has China won? Vyhrala Čína? V nej tvrdí, že Čína Západ už porazila a podrobne analyzuje, prečo je to tak.
Podľa profesora Mahbubaniho má Čína už dávnejšie lepších vedcov a inžinierov ako USA a korona len zvýraznila, že je schopnejšia a úspešnejšia ako USA. Tvrdí, že USA nemajú nijaké vízie pre multipolárny svet.
Uvádza ešte niekoľko dôvodov, z ktorých vplýva, že USA budú voči Číne čoraz viac zaostávať. Jeden z nich – a síce mimoriadne závažný – je ten, že Čína je meritokraciou, to znamená, že každý, kto je schopný a to aj neustále dokazuje, má možnosť dosahovať čoraz viac.
Naproti tomu USA sa podľa profesora vyznačujú plutokraciou a tá je z pohľadu potrieb našej epochy dekadentná a stredoveko spiatočnícka, lebo reprezentuje spoločnosť, kde platí, že bohatstvo a obrovský majetok sú zárukou vzostupu a kariéry.
——————————-
Dvaja ruskí chemici vytvorili nový systém usporiadania chemických elementov
Chemici sú známi tým, že obľubujú štrukturovaný poriadok, kategorizovanie a usporiadané systémy. To je napokon aj základom a osnovou chémie, či už organickej alebo anorganickej.
Tabuľkové usporiadanie – tzv. Mendelejevova periodická tabuľka chemických prvkov – chemických elementov je toho jednoznačným dôkazom.
Už viac ako 151 rokov sú všetky chemické elementy štrukturovane usporiadané v dvojdimenzionálnej tabuľke podľa rastúceho protónového čísla a podľa ich chemických vlastností.
Avšak, ak by sa zvolili iné parametre usporiadania elementov, tak by v istých prípadoch mohla nová tabuľka vyznieť účelovejšie. Preto mnohí chemici hľadali už dlhšiu dobu vhodné alternatívy odlišujúce sa od klasického usporiadania chemických prvkov.
Dvaja ruskí vedci, chemici Artem Oganov a Zahed Alahyari z Inštitútu pre vedu a technológiu v Moskve teraz predstavili vo vedeckom magazíne Journal of Physical Chemistry svoju alternatívu, a tou je jednodimenzionálne usporiadanie chemických prvkov.
Základom ich nového usporiadania je zoradenie elementov podľa ich „podobnosti“ vo vzťahu k rádiusu ich atómov a k ich elektronegativite. Pozícia elementov v jednodimenzionálnom usporiadaní je označená výrazom Mendelejevove číslo (MN).
Ako ruskí vedci povedali, tak ich nová alternatívna tabuľka umožní podstatne ľahšiu identifikáciu nových materiálov s užitočnými vlastnosťami ako napr. tvrdosť, pružnosť, magnetizmus.
—————————–
Moja nadovšetko exkluzívna štatistika:
Môj posledný blog bol atraktívna téma – v SR médiách o tom nebolo ani slovo:
Začiatok konca? Lockdown na neurčito; Lauterbach zdravotný expert SPD žiada to
- januára 2021, Prečítané 1 118x, romanbednar
A štatistický priebeh jeho citania bol absolutne extravagantny a aj s tým súvisiac celkova priemerna citanost mala velmi svojsky priebeh:
Za prve dve hodiny ho precitalo okolo 700x – a v tom case tomu adekvatne narastala aj celk. priemr. Citanost.
Potom po dvoch hodinach akoby utal a za dalsie hodiny az dosial ked preslo 46 hodin, bolo ich uz len 418x *!!!!!
To najlepsie na tom je ale to, ze v tom istom case narastla moja celkova priemr citanost z 6106x na 6114x –
Z toho vyplyva, ze to bolo mozne len tym, že citatelia odrazu po dvoch hodinach prestali citat moj posledny atraktivny blog a masove sa vrhali na moje prastare blogy a prisli na ne v pocte asi 7800x —— priam neuveritelne, ale pravdive a jedine mozne vysvetlenie tohto fascinujuceho fenomenu – aky je tu mozny len u mna – je to, ze citatelia ignoruju moje nove clanky a miluju moje prastare……..vazim si to velmi……zaujimave, ze take spravanie ale nemali prve dva roky, ked masove citali moje nove clanky…
V Číne je bližšie známa z dejín meritokracia... ...
No ale čo Vy všetko neovládate, akými všakovakými... ...
Ako jeden z mala nepíšete štylom zpravy z ...
https://www.youtube.com/watch?v=8YtJyFotqaw&… ...
Celá debata | RSS tejto debaty