Založ si blog

Niels Bohr – dánsky fyzik svetového významu. Nositeľ Nobelovej ceny

Narodil sa v roku 1885 v Kodani. Pochádzal z vedeckej rodiny. Jeho otec bol profesorom fyziológie, starý otec lekárom – venoval sa lekárskym vedám, ale aj filozofii svojho krajana renomovaného Sørena Kierkegaarda. Nielsov brat Harald sa stal zámym matematikom.

Bratia vyrastali vo veľmi intelektuálnom rodičovskom dome, kde sa pravidelne diskutovalo o matematike, fyzike, fyziológii, psychológii, ale i o politike.

Obaja boli aj veľmi športovo založení. S nadšením sa venovali najmä futbalu a hrávali za Akademisk Boldklub. Harald to dotiahol dokonca až do dánskej reprezentácie a s ňou sa zúčastnil na prvom futbalovom turnaji v rámci olympijských hier v roku 1908.

Niels študoval na Univerzite v Kodani fyziku, astronómiu, filozofiu a chémiu – štúdium ukončil v roku 1911 doktorskou prácou. Odvtedy kráčal veľmi systematicky hore po rebríčku vedeckých úspechov, až napokon vytvoril svoj svetoznámy Bohrov model vodíkového atómu. Bola to prvá realistická predstava človeka o vnútornom svete atómov.

Niels Bohr však vôbec nepatril k tým typickým vedcom, ktorí trávia prevažnú časť života vo svojich laboratóriách a nad učenými knihami. Vedel žiť aj navonok a aj veľmi spoločensky. Nielen jeho dánski krajania ho poznali  i ako výborného športovca – a mnohí dokonca len ako športovca a nejeden z nich ho spoznal ako vedca, až keď ukončil aktívnu kariéru futbalistu.

Hneď po promócii odišiel do Cambridge, kde našiel miesto u známeho britského fyzika Thomsona, autora významných publikácií o elektróne. Ale už o rok neskôr začal pracovať v Manchestri v laboratóriach Ernesta Rutherforda (nositeľa Nobelovej ceny za chémiu). V Manchestri spoznal Margrethe Norlund, svoju neskoršiu manželku. Ich syn Aaage Niels Bohr kráčal v otcových šľapajách  a v roku 1975 dostal Nobelovu cenu za fyziku.

Rutheford bol prvým vedcom, ktorý zistil, že atómy nie sú kompaktnou hmotou, ale že pozostávajú z veľmi ťažkého jadra a ľahkého elektrónového obalu.

Ako ale vyzerali atómy vo vnútri?

Už Rutheford vypracoval model atómu. Tento model bol síce svojím spôsobom správny, mal však jednu zásadnú chybu – nedokázal vysvetliť základnu vlastnosť atomistiky:

V priebehu času nekonečnú stabilitu atómov.

V jeho modele by sa elektróny obiehajúce jadro atómu po istom čase po špirálovej dráhe napokon nevyhnutne museli zrútiť do jadra. A tak by také atómy – a tým aj cela hmota – boli nestabilné a nemohli by trvale existovať.

V roku 1913 však prišiel na scénu geniálny Niels Bohr a podnikol smelý pokus spojenia Einsteinovej predstavy svetelných kvantov s Ruthefordovým modelom atómu. Na to bol potrebný skvelý fyzikálny „inštinkt“:

Totiž presne vedieť koľko v hre o správny bezchybný model atómu je potrebné ponechať z klasickej fyziky a koľko k tomu pridať z kvantovej teórie.

A tak Bohr preukázal, že elektróny sa v atóme nepohybujú po ľubovoľných dráhach – ako to chcel Rutheford – ale len po istých dovolených dráhach (ktoré sa nazývajú diskretnými dráhami). Bohr vychádzal z toho, že tieto dráhy sú definované Planckovou konštantou a že sú to len také dráhy, ktoré definujú len celé násobky tejto konštanty.

Bohr mal pravdu, ako to ukázali neskoršie experimenty, a slávny Bohrov model atómu bol na svete. Písal sa vtedy rok 1913.

O rok neskôr sa stal docentom na Univerzite v Manchestri a krátko po tom aj docentom Univerzity Kodaň. V roku 1917 sa stal členom Dánskej Akadémie Vied.

V roku 1918 formuloval tzv. Bohrov princíp korešpodencie, ktorý vysvetluje súvis medzi klasickou fyzikou a kvantovou teóriou.

V roku 1920 počas svojho niekoľkodňového pobytu v Berlíne, kde mal viacero prednášok o svojom atómovom modele, sa spoznal aj s Einsteinom a Maxom Planckom.

Cyklus jeho prednášok v nemeckom Göttingene v lete 1922 sa stal medzinárodne známy a vošiel do dejín vedy ako „Bohr-Festspiele“.

Bohr dokázal pomocou svojho atómového modelu urobiť teoretický výpočet spektrálnych línií vodíka, čo bol veľký úspech celej jeho teórie, ktorá tak pomohla rozhodujúcim spôsobom pri formovaní nového fyzikálneho svetonázoru.

Neskôr prišli ďalší fyzici, ktorí pokračovali v práci s jeho modelom a objavili, že z neho možno získať ďalšie veľmi užitočné fyzikálne poznatky, ktoré Bohr neobjavil.

Tak je to ale so všetkými skvelými revolučnými teóriami – i s Einsteinovou. Ani veľký Albert Einstein neobjavil všetky možnosti jej využitia – takéto teórie sú jednoducho priam nevyčerpateľne „plodné“.

10. decembra 1922 bola Bohrovi udelená Nobelova cena za fyziku.

Niels Bohr zomrel v Kodani v roku 1962.

————————————————————————

Tesim sa z toho, ze ste prijali pozitivne a nadsene informacie o Evovi Moralesovi , o ktorom bol moj posledny blog. Poznam podrobne velmi vela udalosti z jeho zivota a sklanam sa hlboko pred jeho osobnosťou…………………..

——————————————————

K mojej podivuhodnej štatistike:

Počas 24.hodin, kedy bol citany moj posledny blog o Moralesovi (mal citanost len 930x) sa udial dalsi iracionalny „zazrak“ v ramci mojej statistiky

Ked som ho vlozil na citanie, tak moja priemerna citanost bola 5791  – v priebehu 24. Hodin ale doslova „zazracne“ stupla na 5799. Tento nárast reprezentuje okolo 9300x – klikov.

Z toho vyplyva , ze kym mi pribudlo 930 citani Moralesa, tak v tom istom case  sa z „neba“ znieslo ešte  8370 klikov – len tak mohla stupnut moja priemerna citanost z 5791 na 5799.  Istotne v tom boli aj nejake citania mojich starych blogov – ale maximalne len niekolko sto citani, ale nikdy nie okolo 8000 !!!!

Teraz to bolo extremne, ale podobny fenomen sa opakuje u mna uz viac ako dva roky – prve tri roky ani raz !!!!!!!!!!!!

Arcibiskup z Mosulu: Džihádisti infiltrujú Európu a tá len sníva o integrácii naivne

30.11.2020

Posledný blog(tyka sa kazdého krestana)tu bol zahadnym sposobom totálny prepadak-800x-inde to citali vsetci osvieteni krestania.. Dole: V nemeckých školách vládne strach a teror: 13 r. Turek dobodal nožom spolužiaka //.. Katolícky arcibiskup v Mosule, Najib Michael Moussa nás varuje, keď hovorí, že medzi záplavami sýrskych migrantov, ktorí prichádzajú cez Turecko do [...]

Premiér Sánchez a jeho vláda kooperujú so Sorosom. Darujú Španielsko Maroku?

29.11.2020

Okydávači sa stale chodia„ucit“tu do mojej školy! Ich mozgom ale niet pomoci…Dole je: Orbán: Soros patrí k najkoruptnejším ľuďom sveta a ohrozuje Maďarsko i Poľsko///..Ako premiér Španielska sa P. Sánchez, šéf španielských socialistov stretáva oveľa častejšie so Sorosom, ako s Pablom Casadom, šéfom Partido Popular, najsilnejšej opozičnej strany. Sánchezove [...]

USA moderátor Carlson: Manipulovali pred našimi očami voľby a dovolili im to

27.11.2020

TotoBude tu zas„prepadák“,leboPisemCoNieJe v SRmédiách. AlePretoToRobim!!! Dole je: Biden podporí Merkel: Ako prezident uzná milióny ilegálnych migrantov v USA..//.. Známy televízny moderátor T. Carlson obvinil Silicon Valley a mainstream média, že v prezidentských voľbách pomohli Demokratom neférovým spôsobom ich ovplyvniť. Carlson povedal, že elektronické hlasovanie [...]

Ivan Korčok

Korčok: Rusko je bezpečnostnou výzvou pre NATO aj Slovensko

01.12.2020 21:05, aktualizované: 21:35

Minister sa vyjadril, že silná Severoatlantická aliancia pripravená na výzvy budúceho desaťročia je životným záujmom Slovenska.

slony, Afrika, India, kly

Botswana repatriuje tisíce slonov do Angoly

01.12.2020 19:09

Desaťtisíce slonov žijúcich v Botswane sú "utečenci" z občianskej vojny v Angole, ktorá prebiehala v rokoch 1975 - 2002.

Jaroslav Haščák

SaS: Haščák je symbolom korupcie a bielych golierov

01.12.2020 19:08

Šéfa finančnej skupiny Penta obvinil policajný vyšetrovateľ z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Donald Trump

Trump chce v ďalších voľbách opäť kandidovať za prezidenta

01.12.2020 18:06

Trump stále oficiálne nepriznal svoju porážku a opakuje obvinenia, že jeho demokratický súper Biden zvíťazil vďaka podvodom, čo však nedoložil žiadnymi dôkazmi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,149
Celková čítanosť: 6807581x
Priemerná čítanosť článkov: 5925x

Autor blogu

Kategórie