Založ si blog

Schopnosť milovať a poznávať: Rozvíjaj ich, len tak budeš Človekom a Mudrcom

(Toto nie je vhodná„korisť“pre nenávistníkov, ktorí Tu na Mňa len Špinia).  Život každého nového človeka na našej planéte sa začína poznaním a láskou. V láske bol splodený (aj keď nie vždy), s láskou je na tento svet očakávaný a s láskou je na ňom aj prijatý.

Od prvého momentu, keď otvorí oči, začína objavovať a spoznávať. Objavovanie a spoznávanie je najzákladnejšou potrebou jeho intelektu. A prostredníctvom poznávania sa učí objavovať a rozvíjať aj lásku. Najprv je to len láska k sebe a láska k matke ako k objektu, ktorý sa o neho stará a ho udržuje na živote.

To znamená, že ide o inštinktívnu lásku, ktorá sa pomocou poznávania a objavovania premieňa na lásku prirodzenú. Prirodzená láska je láska poznávacia a či láska vznikajúca procesom spoznávania. Bez tohto procesu by skutočná a nezištná láska neexistovala a bez fenoménu lásky by neexistovalo ani poznanie. V podstate možno povedať, že láska sa rovná poznaniu, čo pochopiteľne platí aj naopak.

Preto je najvačším paradoxom existencie človeka to, že spravidla už veľmi skoro stratí afinitu k obom najdôležitejším aspektom svojho života – k láske i k poznaniu. Stratia sa mu z dohľadu skôr, než si naplno uvedomí, že bez nich je jeho bytie nedokonalé a amputované, a preto ani nedokáže byť šťastný.

To je dôvodom, že potom celý život trpí pocitom, že nevie, kto je, že nevie, čo tu hľada a nevie kam kráča. Je sužovaný a zmietaný nepokojom, nahlodávaný strachom a mučený osamelosťou. To potom často vyústi do deštruktívnych aktov.

Ako je niečo také vôbec možné? Ako môžeme stratiť to, čo je pre nás najdôležitejšie, čo je pre náš život jeho najvýznamnejšou esenciou?!

Ako môžeme odvrhnúť a či si dať zobrať to, prečo sme boli stvorení: Aby sme milovali a poznávali!

Kto je týmto naplnený – ten nepozná nenávisť a deštruktivitu!

Už starí Gréci vedeli veľmi dobre, aký nesmierny význam má pre ľudský život eros a gnózis – láska a poznanie. Gnozeológia bola starogrécka disciplína o poznaní a o jeho zveľadovaní. Láska a poznanie boli pre Grékov – ale takisto aj pre starých ázijských filozofov – základom kozmického diania, takpovediac zrkadlovým obrazom najvnútornejšieho princípu kozmu na Zemi.

V človeku našiel kozmos svoje doterajšie kreatívne maximum (toto tvrdenie platí len na základe toho čo dosiaľ vieme  o kozme). Ale len v takom človeku ho dosiahol, ktorý spoznáva preto, aby mohol milovať! Nie v tom, kto spoznáva preto, aby ovládol a ničil!

Filozofia, ktorú starí Gréci rozvinuli a s veľkou láskou ju neustále zdokonalovali, je dôkazom ich veľkého nadšenia pre poznanie. Najväčší grécki filozofi ako Sokrates, Platon, Aristoteles a ďalší, sú vynikajúcim príkladom toho, ako filozofické poznanie zušľachťuje myslenie človeka. Filozofia značí asi toľko ako láska k pravde a k poznaniu.

Z toho dôvodu by sa každý človek mal stať apoň trochu aj filozofom. A v takom duchu by mal do svojho vnútra „zaštiepiť“ niečo z múdrosti veľkých gréckych filozofov.

Ak by žil v zmysle takto chápanej filozofie, stal by sa samostatný a nezávislý vo svojom myslení, no zároveň aj pozitívne spoločenský a stal by sa skromný v materiálnom ohľade, avšak bohatý duchom a naplnený láskou.

Na nešťastie sa cesta vývoja Západu začala už veľmi skoro odlišovať od cesty, ako ju hlásala grécka filozofia. Cestu, ktorou kráčala spoločnosť začal určovať Rím. Západ postupne čoraz väčšmi strácal svoj pôvodne tiež holistický pohľad na svet a na život a začal ho vnímať a chápať mechanisticky a takmer výlučne patriarchálne.

Patriarchálny princíp nemá veľa zmyslu pre lásku, slobodu a nezávislosť. Jeho hlavným cieľom je moc a vlastníctvo.

Poznanie, o ktoré sa usiluje patriarchát, musí vždy slúžiť len záujmom vlastníctva, moci a materiálneho zisku. To značí, že nikdy nebolo vnímané ako ideál človeka a ako naplnenie jeho pozemskej existencie, ale ako dôležitý nástroj na ovládanie iných. Je to preto len účelové zbieranie a zhromažďovanie vedomostí a informácií za účelom získania moci a jej upevňovania.

Princíp lásky je však  princípom všetkého, čo v kozme existuje. Vedeli a hlásali to už oddávna všetci východní i západní mudrci. V podstate existuje aj na tých úrovniach kozmu, ktoré z nášho povrchného, len na nás samých a na našu civilizáciu koncentrovaného pohľadu nevnímame a nebadáme. Existuje dokonca už na úrovni prvkov, ktoré sa chemickými väzbami navzájom vyhľadávajú a “objímajú”, teda viažu na seba a spájajú.

Existuje aj v úrovni fyziky, kde gravitačná sila objektov priťahuje do ich blízkosti iné objekty.

Veľký francúzsky katolícky teológ, antropológ a filozof Teilhard de Chardin pvedal:

„V kozme neexistuje nič, čo by nemalo v sebe vedomie v nejakej forme – platí to aj o tej najmenšej častičke.“

Nekôr povedal to isté, ale rečou fyziky, skvelý francúzsky fyzik Jean Charon a podrobne to opísal v knihe Duch hmoty.

V tomto zmysle možno povedať, že nič v kozme nechce ostať samo a osamele, ale vyhľadáva si partnera či partnerov a všetko v kozme navzájom komunikuje. Reč tejto komunikácie je svetlo a energetické žiarenie, pretože všetko, čo v kozme existuje, vyžaruje a prijíma energiu.

Pokúsil som sa tieto súvislosti vyjadriť aj rečou filozoficko-prírodovedeckej poézie v básnickej zbierke Kozmické melódie.

Jean Charon:

“Kto poznávaním umocňuje lásku a v láske rozširuje svoje poznanie, ten miluje a súčasne spoznáva“

—————————

 

Moja blogova Statistika:

 

Najprv dakujem mojim priaznivcom za ich komentare.

Ubezpecujem, ze z mojich paradoxnych statistik ma hlava neboli.

Pravidelne ma citaju aj niekolki inteligentni redaktori a dvaja z nich  z CR mi oznamili, ze neraz z mojich clankov cerpaju informacie.

Bol to jeden z nich, ktorý mi povedal, ze si uz davnejsie vsimol iste zvlastnosti a na jeho popud ich zacala registrovat moja spolupracovnicka a robit male statistiky.

 

1,

Moj posledny clanok mal Kralovat v rebricku, Lebo take nieco cita takmer kazdy.

Mam niekolko desatroci publicistiky za sebou vselikde aj mimo SR. Preto Viem co sa cita a co nie!!!!!!!!!

Moje najbrizantnejsie, tzv. Seeeeehr boese ploliticke clanky vsak Slovakov „nezaujimaju“ – aj ked len tu na Pravde je to tak.

 

2,

Porovnanie:

clanok Kde sa stratil mesiac Venuse precitalo 10 000x

hoci Ta tema zaujima len istu skupinu

 

Ale to co musi zaujimat kazdeho!!!!!!!!!, a o com nepisali v SR ziadne médía – moj posledny clanok „citalo“ len nieco cez   1800x

 

To je udivujuce a mimoriadne zvlastne……..

 

Fakt, ze prave tento clanok, „precitalo“ tak neuveritelne malo citatelov ( islo o politicky najzavaznejsi clanok mojej tvorby na Pravde ), tak to je Najvacsim Paradoxom  mojej 5 ročnej pritomnosti , s viac ako 1000 clankami !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

3,

Tuto temu som paralelne ponukol spriatelenemu zahranicnemu redaktorovi, ktory ju okamzite spracoval a jeho clanok bol absolunym trhakom v jeho krajine a precitalo ho dosial niekolko stotisic citatelov.

  • Velmi pozoruhodne, ze tu bol totalnym prepadkom………….

 

Sokrates, Najgeniálnejší filozof. Génius väčší ako Einstein. Ježiš sa učil od neho

10.07.2020

Vyhlásil o sebe niečo, čo zaznamenal len Proklos – iný starogrécky génius, svetu málo známy. Preto to aj ostalo neznáme. Znie to: Sláva mnohých mudrcov spočíva len na zlej pamäti ich poslucháčov – alebo na prílišnej hlúposti ich obdivovateľov. Moja sláva je ale založená na obdive a uznaní najmúdrejších a preto nezapadne nikdy. Bolo to proroctvo, ktoré sa naplnilo [...]

Evo Morales: Justícia vyrobila dôkazy a ma obžalovala z terorizmu. USA sú v tom

09.07.2020

Puč proti prezidentovi Salvadorovi Allendemu v Čile v roku 1973 a puč proti prezidentovi Bolívie v roku 2019 má ten istý rukopis a ten má pôvod v USA. Allende prišiel o život a Moralesa vyhnali do exilu. V pondelok Bolívijská generálna prokuratúra oficiálne obžalovala z terorizmu a financovania teroristických aktivít prezidenta Moralesa a navrhla vziať ho do vyšetrovacej [...]

Azylant sexuálne obťažoval primátorku miliónovéhoKolína n. R. Polícia stála vedľa

08.07.2020

Elfi Scho-Antwerpes (SPD) – kolínska primátorka sa stala cez víkend obeťou sexuálneho násilia. Stalo sa tak na ulici Marsilstein Straße, kde sa konali slávnosti v rámci podujatia Christopher Street Days, ktoré bolo presunuté na október. Vyjadrila sa k tomu nasledovne: „Chcela som sa osobne presvedčiť, ako sa ľudia správajú v priebehu osláv. Podišla som ku skupine mladých [...]

test, koronavírus

Z 279 testov v nedeľu bol len jeden pozitívny

13.07.2020 09:45

Počas nedele otestovali 279 ľudí, jediný pozitívny test bol z Prešovského kraja. Úmrtia žiadne, jeden človek je na pľúcnej ventilácii.

Boris Klempa

Virológ Klempa: Hranice nezatvárajme, ľudí systematicky testujme

13.07.2020 08:45

Väčšina ľudí koronavírus ďalej vôbec neprenesie, ale vyskytujú sa mimoriadne okolnosti, keď príde k masívnemu šíreniu, hovorí virológ Boris Klempa.

Ján Mazák

Šéf Súdnej rady Mazák: Medzi ľuďmi vládne obrovská nedôvera v justíciu

13.07.2020 07:22

S riešeniami nebudeme čakať do ďalšieho defilé sudcov s putami na rukách pred budovou Ústavného súdu, tvrdí Ján Mazák.

Trump Russia Probe Stone

Vzťahy USA - Rusko: útoky aj hladkanie

13.07.2020 06:00

kým sa najradšej rozpráva americký prezident Donald Trump v čase pandémie? Vyzerá to tak, že so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,096
Celková čítanosť: 6083867x
Priemerná čítanosť článkov: 5551x

Autor blogu

Kategórie