Založ si blog

Tri z najväčších tajomstiev kozmu, ktoré nájdete len tu

Ľudské poznanie preniká do čoraz tajomnejších štruktúr kozmu. Otvárajú sa nám úplne nové, dosiaľ celkom neznáme úrovne kozmu. Prvé z velkých tajomstiev, ktoré tu uvádzam patrí do kategórie velmi mimoriadnych:

Astronómovia objavili najrýchlejšiu hviezdu našej galaxie   

Táto hviezda sa volá S5-HVS1 a pohybuje sa naprieč galaxiou rýchlosťou 1000 kilometrov za sekundu. To znamená, že je desaťkrát rýchlejšia ako veľká väčšina normálnych hviezd, ktoré krúžia okolo centra galaxie. A má dvakrát vyššiu rýchlosť ako všetky dosiaľ známe najrýchlejšie hviezdy v galaxii.

Astronómovia z USA, Británie a Austrálie v spoločnej analýze pohybu S5-HVS1 zistili priebeh dráhy tejto hviezdy a doázali jednoznačne, že pochádza priamo z veľkej blízkosti centra galaxie.

V centre galaxie sa nachádza mohutná čierna diera a tá katapultovala S5-HVS1 z jej dráhy a silný impulz, ktorý jej pritom odovzdala, urýchlil hviezdu na uvedenú rýchlosť.

Vedci vychádzajú z toho, že táto neobyčajná hviezda mala aj spoločníka a že išlo pravdepodobne o dvojitú slnečnú sústavu. Keď sa tieto hviezdy dostali do kritickej blízkosti čiernej diery v centre galaxie, tak jedna z nich bola obrovskou gravitáciou strhnutá do jej „pažeráka“, kde navždy nenávratne zmizla a súčasne bola druhá hviezda vyhodená zo svojej dráhy a enorme urýchlená. Odvtedy sa pohybuje cez galaxiu veľkou rýchlosťou.

V súčasnosti je od Zeme vzdialená 29 000 svetelných rokov.

Záhada vyriešená: Ťažké elementy vznikajú v neutrónových hviezdach

Vedci veľmi dlho nevedeli dať odpoveď na otázku, aký pôvod majú ťažké elementy – ako a kde vznikli a vznikajú? Len pred dvoma rokmi dokázali astrofyzici zistiť  špeciálnou analýzou, že v žiarení  GW170817 sú „odtlačky“ (odborne: absorpčné čiary) kovu stroncia, ktoré patrí do skupiny ťažkých elemtnov.

GW170817 je označenie takzvaného procesu zachytenia signálu gravitačných vĺn, ktoré vznikli pri kolízii dvoch neutrónových hviezd.

V auguste 2017 pozorovali astronómovia z rôznych miest Zeme teleskopmi ako sa v galaxii NGC 4993 zrazili dve neutrónové hviezdy a navzájom splynuli. Pritom registrovali aj silné gama žiarenie, signál gravitačných vĺn a intenzívny nárast jasu.

Galaxia NGC 4993 je od našej planéty vzdialená 130 miliónov svetelných rokov. Priemer našej galaxie je naproti tomu len 0,1057 milón svetelných rokov. V nej je okolo 100 milónov neutrónových hviezd.

Odteraz astronómovia vedia, že neutrónové hviezdy, ktoré kolidujú a následne spoločne splynú, sú skutočne tými miestami v kozme, kde vznikajú ťažké elementy, začínajúc železom, ktoré je z nich najľahšie.

Kyslík vznikol v kozme oveľa skôr ako si vedci mysleli

Už relatívne krátko po veľkom tresku vznikol vodík a hélium. Ťažké atómy vznikli oveľa neskôr až v priebehu viacerých miliard rokov a rodili sa vo hviezdach z procesov fúzií,  ktoré produkujú trvalý „oheň“ hviezd.

Pred nejakým časom sa tímu astrofyzikov, ktorí pracujú na hvezdárni v Atacama púšti, kde majú k dispozícii komplexné teleskopické zariadenie, podaril senzačný objav.

Zistili, že už 700 miliónov rokov po veľkom tresku existoval kyslík v medzihviezdnom priestore.

Veľmi pozoruhodné je na tomto zistení aj to, že kyslík bol objavený v obrovskej vzdialenosti od Zeme. Žiarenie, v ktorom ho vedci objavili, „cestovalo“ k nám neuveriteľných 13,1 miliard rokov!

Zmienim sa aj o tom, ako a kedy prišlo v galaxii ku vzniku najľahšieho chemického elementu vodíka, ktorým sa mohla začať evolúcia hmoty a potom oveľa neskôr aj evolúcia života na Zemi.

Preto možno z nášho pohľadu plným právom povedať: Všetko v kozme sa začalo práve s vodíkom.

Sú teórie, z ktorých vyplýva, že za istých okolnosti nemusela evolúcia kozmu pokračovať ďalej a sa mohlo stať, že by náš kozmos bol ostal a existoval celé miliardy rokov len ako tzv. vodíkový kozmos a v ňom by samozrejme nebolo ani stopy po živote.

Vodík je jediný element, ktorý nemá nijaký neutrón. Vodíkový atóm tvorí len jeden elektrón a jeden protón. Je preto extrémne ľahký. Aj preto mohol vzniknúť ako prvý zo všetkých elementov, ktoré vznikli až oveľa neskôr po ňom.

Len atómy izotópov vodíka majú vo svojich jadrách jeden alebo dva neutróny.

Atómy vodíka  sa začali vytvárať až 400 000 rokov po veľkom tresku, a to až potom, keď sa kozmos natoľko ochladil, že sa voľné elektróny a voľné protóny, ktoré v ňom už dlhú dobu existovali, mohli začať spájať a tak vytvárať elektricky neutrálne atómy vodíka.

Vodík je elementom, ktorý sa v kozme najviac vyskytuje. Je spolu s kyslíkom súčasťou vody a je takmer vo všetkých organických spojeniach.

——————————————————————————–

Moj posledny skvely (ako vzdy) clanok to – kto vie preco? – zas po troch „uzasnych uspechoch“ , ktore mi boli „dozicene“ (ked som radostou „plakal“) opat raz nedokazal dostat sa do rebricka „vyvolenych“……… a doslova skolaboval niekde na tisicke.

Aktuality. sk klamali vo svojom článku o nemeckých popieračoch očkovania!

02.08.2021

Už len titulok tohto článku z 31.7. je klamstvo: „Nemeckí popierači očkovania vyjdú do ulíc. Polícia im protesty zakázala“ Obrovské Hnutie Querdenker, ktorých článok lživo nazýva popieračmi očkovania, nimi však vôbec nie sú. Títo ľudia odvážne a plným právom, ktoré im zaručuje demokracia (tá ale už v Nemecku má veľké trhliny) demonštrujú proti korona [...]

Slávna speváčka Nena upadla do nemilosti: Burcuje občanov proti korona opatreniam

31.07.2021

Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena je známa aj u nás, na Slovensku. Nena veľmi dbá o svoje zdravie a vedie príkladnú [...]

Bomba: Vicešéf bavorskej vlády Aiwanger verejne odmieta korona očkovanie!

30.07.2021

Bravo: Hubert Aiwanger je prvým nemeckým politikom, ktorý verejne odmieta dať sa očkovať a má na to svoje pádne argumenty a zároveň extrémne kompromituje Markusa Södera. Odkedy to viem, tak užíva moje maximálne sympatie a môj obrovský rešpekt. Medzi nemeckými politikmi je ich nemálo, ktorí sa nedali očkovať, ale o tom verejne nehovoria – chýba im odvaha. A to nehovorím [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 8414969x
Priemerná čítanosť článkov: 6584x

Autor blogu

Kategórie