Založ si blog

Obrovská záhada kozmu: Je za ním Nič? A či Niečo? Prezradím to

Je kozmos nekonečný? Jeho nekonečnosť platila dlhé stáročia ako teologicko-vedecká dogma. Jej základom bolo tvrdenie, že tak ako je Boh vo všetkom nekonečný, tak musí byť aj jeho dielo – kozmos, tiež nekonečný. Dnes vládne vo svete astrofyzikov takmer istota, že  kozmos je ohraničený a teda aj konečný.

Kardinálnou otázkou ale je to, čo je mimo neho, čo je za ním?

Univerzum je nepredstaviteľne obrovský útvar zaplnený nepredstaviteľne veľkým množstvom hmoty, ktorá podľa teórie Big Bang bola vytvorená z ničoho a či z  „bodového praatómu“ s nepredstaviteľne vysokou hustotou.

Táto hmota je z veľkej časti skoncentrovaná vo hviezdach a planétach, ktoré neprestajne spolu s kozmickým priestorom veľkými rýchlosťami expandujú. Z toho vyplýva, že každá hviezda má dva vektory rýchlosti – vektor vlastnej rýchlosti v priestore a vektor rýchlosti expanzie priestoru.

Vysvetlujúca analógia: Muž kráča chodbou pohybujúceho sa vlaku v smere jeho pohybu. Jeho rýchlosť má dve zložky – jeho vlastnú plus rýchlosť vlaku.

Tento fakt je jasný. Absolútne nejasné je naproti tomu, či je tento pohybujúci sa priestor ohraničený, teda či má koniec. Ak áno, tak čo sa rozprestiera za ním?

V tomto prípade má astrofyzika obrovský problém nájsť záväznú odpoveď. Limituje ju v tejto jej snahe rýchlosť svetla.

Kozmos vznikol pred 13,8 miliard rokov.

Vyplýva potom z toho to, že okraj kozmu je preto od nás vzdialený 13,8 miliard svetelných rokov (ďalej len sr)? Zdá sa to byť logické – ale predsa to tak nie je.  Okraj kozmu tam totiž bol pred 13,8 miliard sr.

A kedže kozmos expanduje veľkou rýchlosťou ďalej, tak sa odtiaľ veľmi vzdialil a kde je teraz jeho okraj a či jeho koniec, to nevieme, lebo každá informácia odtiaľ  k nám príde až za 13,8 miliard sr + X sr.

Odhaduje sa, že by mohol byť vzdialený okolo 46 miliard sr.

Z toho však vyplýva, že pre nás akoby existoval dvojitý kozmos – jeden pozorovateľný, menší a jeden za ním, nepozorovateľný a väčší.

A teraz záver:

Ak je kozmos konečný a neustále expanduje – kam expanduje? Odpoveď astrofyziky je pre nás žiaľ nanajvýš neuspokojivá.

Aby sme totiž mohli odpovedať na otázku, kam kozmos expanduje, museli by sme vedieť, čo sa nachádza mimo neho.

A to nevieme. A podľa všetkého ani nikdy vedieť nebudeme. Existuje na to síce niekoľko teórii, lepšie povedané hypotéz, z ktorých niektoré znejú filozoficky veľmi atraktívne i pôsobivo, ale ani jedna z nich sa nedá exaktne vedecky overiť.

Nie je ich možné ani potvrdiť a ani vyvrátiť.

A tak nám v tomto smere ostávajú len špekulácie a pekné vedecké „rozprávky“.

 

Svetoznáma Piazza Navona: Ako ju autenticky zažili Eva a Robert zo SR, z východu

13.09.2019

Dole nájdete: MojeVýznamnéPosolstvoVšetkým…35ročná lekárka Eva a Robert, 39ročný inžinier boli už od detstva milovníkmi Talianska a jeho neobyčajnej kultúry. Pred trinástimi rokmi, keď viac »

O čom Merkel zaťato mlčí: Nemci sa čoraz viac ozbrojujú! Zo strachu

12.09.2019

Merkel sa radšej stará ale len o dobro utečencov ako o bezpečnosť občanov Nemecka. Vôbec jej neprekáža, že obavy a strachy občanov v posledných rokoch extrémne narástli. Kancelárka to ignoruje viac »

AfD zničila šéfa CDU v Brandenbursku tak, že musel odstúpiť. Schizofrénia Nemcov

11.09.2019

Prenikavý úspech AfD v nedávnych voľbách v Brandenbursku bol podmienený veľkou stratou voličskej priazne pre CDU. Zodpovednosť za to plne prevzal 45 ročný Ingo Senftleben. Vzdal sa svojej funkcie viac »

Poslankyňa Katarína Cséfalvayová (Most - Híd)

Z Mosta-Híd odchádza aj Cséfalvayová

16.09.2019 10:25

Strana aj klub podľa jej slov prestali byť platformou, v ktorej vedela plnohodnotne presadzovať hodnoty, na ktorých jej záleží.

Internet

EÚ chce zaviesť digitálnu daň, aj keby nebola globálna dohoda

16.09.2019 10:09

Európska únia plánuje zaviesť daň z digitálnych služieb aj v prípade, že nedôjde ku globálnej dohode o tzv. webovej dani.

vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov, Bernatak, Madej, Jezik

Výbor vypočúva kandidátov na sudcov Ústavného súdu, štyria sa z híringu ospravedlnili

16.09.2019 09:47

Do plného počtu ostáva zvoliť ešte štyroch kandidátov.

General Motors - logo

V amerických fabrikách General Motors štrajkujú, po 12 rokoch

16.09.2019 09:39

Zhruba 49 000 zamestnancov najväčšej americkej automobilky General Motors v Spojených štátoch vstúpilo do štrajku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 887
Celková čítanosť: 4230614x
Priemerná čítanosť článkov: 4770x

Autor blogu

Kategórie