Založ si blog

Ako vieme o tmavej hmote? Prekvapujúci objav na Mesiaci!

Pre tých, ktorí chcú rozširovať svoje poznanie a „nekŕmiť“sa len politikou!..  Až do 80 percent celkovej hmoty v kozme má tvoriť mysteriózna hmota, ktorú ešte nikto nevidel a ani nedokázal – ide o tzv. tmavú hmotu. Prečo si ale astronómovia myslia, že existuje, keď jej existencia nie je dokázana?

Je to preto, lebo niektoré pozorované fenomény v kozme nie je možné vysvetliť bez jej prítomnosti a jej pôsobenia. Už takmer jedno storočie sa vedci pokúšajú – zatiaľ bezvýsledne – rôznymi metódami objaviť a či rozlúštiť jej tajomstvo a zistiť, čo je jej podstatou.

Prvé úvahy o jej existencii vznikali v tridsiatich rokoch minulého storočia, keď renomovaný švajčiarsky astronóm Fritz Zwicky pozoroval a analyzoval pohyby a dynamiku galaxií v zhluku galaxií, s názvom Coma.

Zwicky s prekvapením zistil, že ich vektory rýchlosti vykazovali príliš vysoké hodnoty na to, aby viditeľná hmota, ktorá ich tvorila (hviezdy, planéty, plyny, hviezdny prach) bola schopná ich svojou gravitačnou silou udržať v zhluku galaxií.

Skutočnosť, že v ňom napriek tomu zotrvávali, bolo možné vysvetliť len za predpokladu, že existuje veľké množstvo neviditeľnej hmoty. Tá potom spôsobuje dodatočnú gravitačnú silu, a to v takej hodnote, že galaxie ostávajú trvale v zhluku Coma.

Z čoho ale pozostáva táto záhadná hmota, ktorá sa podľa našich doterajších poznatkov prejavuje len svojím gravitačným pôsobením na normálnu viditeľnú hmotu?

Veľmi pravdepodobne musí ísť v tomto prípade o celkom inú formu hmoty, ako ju poznáme. A potom je pravdepodobné aj to, že neobsahuje ani nám známe elektróny, protóny a neutróny a preto jej základom musia byť celkom iné častice.

Teoretickí fyzici už medzičasom postulovali viacero hypotetických častíc, z ktorých by tmavá hmota mohla pozostávať. Jednou z nich je neutralino. To je najľahšia supersymetrická častica a má veľa vlastností, ktoré ju robia vhodným kandidátom byť súčasťou tmavej hmoty.

V každom prípade čaká teoretických fyzikov obrovské množstvo práce, kým sa im podarí presvedčivo dokázať existenciu tmavej hmoty a spoľahlivo stanoviť všetky častice, ktoré sú jej základom.

V tejto súvislosti si stačí uvedomiť, že nám trvalo niekoľko storočí, kým sme dôkladne spoznali našu viditeľnú hmotu a odhalili všetky tajomstvá častíc, ktoré ju tvoria.

 

Vedci urobili veľmi prekvapujúci objav na Mesiaci – na jeho južnom póle
 

Tento nečakaný objav, ktorý bol urobený len na malý „skok“ od nás, len potvrdzuje, že vieme stále ešte len veľmi málo o záhadách a tajomstvách „nekonečného“ kozmu. Hlboko v mesačnom povrchu objavili vedci prekvapujúco veľkú koncentráciu kovu. Ešte prekvapujúcejšie ako tento objav, je však názor vedcov na to, čo je príčinou takej vysokej koncentrácie.

Kto pozoruje Mesiac v noci, tak mohol zbadať, že povrch Mesiaca je pokrytý početnými krátermi. Najväčší kráter však zo Zeme nie je možné pozorovať – lebo leží na odvrátenej strane Mesiaca. Jeho názov je South Pole-Aitken. Je široký približne 2500 km. Všetky veľké a takmer všetky malé mesačné krátery pochádzajú od kolízií Mesiaca s rôznymi kozmickými objektami.

Podľa výskumu a analýz vedcov astrofyzikov z Baylor University Waco vznikol aj kráter South Pole-Aitken na južnom póle Mesiaca v dôsledku kolízie. Kozmický objekt, ktorý ho vytvoril, musel byť obrovský a pri náraze do Mesiaca prenikol do veľkej hĺbky jeho útrob.

Vedci z texaskej University sú si istí, že išlo o mega-asteroid a podľa ich názoru tento gigantický kozmický objekt zasiahol Mesiac asi pred štyrmi miliardami rokov a veľká časť jeho zvyškov musela ostať v kráteri, ktorý spôsobil. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou je v ňom aj veľké množstvo kovov.

Istotu o tom všetkom budeme mať už v roku 2023. Vtedy USA chcú vyslať na Mesiac kozmickú sondu s posádkou a je naplánované, že pristane v blízkosti kráteru South Pole-Aitken.

Macron chce zblíženie EÚ s Putinom. Prečo odrazu taká zmena?

12.12.2019

Krátko pred summitom NATO začiatkom decembra v Londýne, vyhlásil francúzsky prezident niečo čo veľmi prekvapilo Merkel, Brusel i generálneho tajomníka NATO Stoltenberga, ale aj všetkých európskych viac »

Mníšky v Rakúsku nechceli vydať polícii utečenca! AfD-Eritreičan, KritikUtečeneckejPolitiky!

10.12.2019

Tento nezvyčajný prípad sa odohral v malom rakúskom meste Langenlois. V tamojšom kláštore žil pod ochranou mníšiek od roku 2017 mladý afgánsky utečenec Ziaulrahman Zaland. V sobotu večer viac »

Zmení Kurz so Zelenými MigračnúPolitiku? Gabriel: NovouArbeiterpartei je AfD, Nie SPD

09.12.2019

Zmení Sebastian Kurz vo vláde so Zelenými svoj postoj k migrácii? Zo súčasného aktuálneho politického vývoja v Rakúsku možno s veľkou pravdepodobnosťou vyvodzovať, že novú rakúsku vládu viac »

Andrea Kalavská

Kalavská: Byť za peknú mi nestačí

14.12.2019 16:00

Nechcela čakať do volieb. Mám tu sedieť a neotvárať nebezpečné šuflíky? Pozrite si ako o politike, nemocniciach a Vianociach porozprávala Andrea Kalavská pre TV Pravda.

Záchranári horskej záchrannej služby, tatry

Pád lavíny v Nízkych Tatrách neprežil slovenský lyžiar

14.12.2019 15:15

Horskí záchranári o tom informovali na sociálnej sieti.

pellegrini

Premiér vyzval Slovákov v Británii, aby sa čím skôr zaregistrovali

14.12.2019 14:15

Pellegrini predpokladá, že Británia veľmi rýchlo ratifikuje dohodu o vystúpení.

Logo policia

Polícia pátra po nezvestnej 16-ročnej Sandre Soskovej z Kežmarku

14.12.2019 13:57

Nezvestná je od štvrtka (12. 12.) popoludnia, keď odišla z Gymnázia na Ulici Dominika Tatarku v Poprade.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 934
Celková čítanosť: 4706964x
Priemerná čítanosť článkov: 5040x

Autor blogu

Kategórie