Založ si blog

Ako vieme o tmavej hmote? Prekvapujúci objav na Mesiaci!

Pre tých, ktorí chcú rozširovať svoje poznanie a „nekŕmiť“sa len politikou!..  Až do 80 percent celkovej hmoty v kozme má tvoriť mysteriózna hmota, ktorú ešte nikto nevidel a ani nedokázal – ide o tzv. tmavú hmotu. Prečo si ale astronómovia myslia, že existuje, keď jej existencia nie je dokázana?

Je to preto, lebo niektoré pozorované fenomény v kozme nie je možné vysvetliť bez jej prítomnosti a jej pôsobenia. Už takmer jedno storočie sa vedci pokúšajú – zatiaľ bezvýsledne – rôznymi metódami objaviť a či rozlúštiť jej tajomstvo a zistiť, čo je jej podstatou.

Prvé úvahy o jej existencii vznikali v tridsiatich rokoch minulého storočia, keď renomovaný švajčiarsky astronóm Fritz Zwicky pozoroval a analyzoval pohyby a dynamiku galaxií v zhluku galaxií, s názvom Coma.

Zwicky s prekvapením zistil, že ich vektory rýchlosti vykazovali príliš vysoké hodnoty na to, aby viditeľná hmota, ktorá ich tvorila (hviezdy, planéty, plyny, hviezdny prach) bola schopná ich svojou gravitačnou silou udržať v zhluku galaxií.

Skutočnosť, že v ňom napriek tomu zotrvávali, bolo možné vysvetliť len za predpokladu, že existuje veľké množstvo neviditeľnej hmoty. Tá potom spôsobuje dodatočnú gravitačnú silu, a to v takej hodnote, že galaxie ostávajú trvale v zhluku Coma.

Z čoho ale pozostáva táto záhadná hmota, ktorá sa podľa našich doterajších poznatkov prejavuje len svojím gravitačným pôsobením na normálnu viditeľnú hmotu?

Veľmi pravdepodobne musí ísť v tomto prípade o celkom inú formu hmoty, ako ju poznáme. A potom je pravdepodobné aj to, že neobsahuje ani nám známe elektróny, protóny a neutróny a preto jej základom musia byť celkom iné častice.

Teoretickí fyzici už medzičasom postulovali viacero hypotetických častíc, z ktorých by tmavá hmota mohla pozostávať. Jednou z nich je neutralino. To je najľahšia supersymetrická častica a má veľa vlastností, ktoré ju robia vhodným kandidátom byť súčasťou tmavej hmoty.

V každom prípade čaká teoretických fyzikov obrovské množstvo práce, kým sa im podarí presvedčivo dokázať existenciu tmavej hmoty a spoľahlivo stanoviť všetky častice, ktoré sú jej základom.

V tejto súvislosti si stačí uvedomiť, že nám trvalo niekoľko storočí, kým sme dôkladne spoznali našu viditeľnú hmotu a odhalili všetky tajomstvá častíc, ktoré ju tvoria.

 

Vedci urobili veľmi prekvapujúci objav na Mesiaci – na jeho južnom póle
 

Tento nečakaný objav, ktorý bol urobený len na malý „skok“ od nás, len potvrdzuje, že vieme stále ešte len veľmi málo o záhadách a tajomstvách „nekonečného“ kozmu. Hlboko v mesačnom povrchu objavili vedci prekvapujúco veľkú koncentráciu kovu. Ešte prekvapujúcejšie ako tento objav, je však názor vedcov na to, čo je príčinou takej vysokej koncentrácie.

Kto pozoruje Mesiac v noci, tak mohol zbadať, že povrch Mesiaca je pokrytý početnými krátermi. Najväčší kráter však zo Zeme nie je možné pozorovať – lebo leží na odvrátenej strane Mesiaca. Jeho názov je South Pole-Aitken. Je široký približne 2500 km. Všetky veľké a takmer všetky malé mesačné krátery pochádzajú od kolízií Mesiaca s rôznymi kozmickými objektami.

Podľa výskumu a analýz vedcov astrofyzikov z Baylor University Waco vznikol aj kráter South Pole-Aitken na južnom póle Mesiaca v dôsledku kolízie. Kozmický objekt, ktorý ho vytvoril, musel byť obrovský a pri náraze do Mesiaca prenikol do veľkej hĺbky jeho útrob.

Vedci z texaskej University sú si istí, že išlo o mega-asteroid a podľa ich názoru tento gigantický kozmický objekt zasiahol Mesiac asi pred štyrmi miliardami rokov a veľká časť jeho zvyškov musela ostať v kráteri, ktorý spôsobil. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou je v ňom aj veľké množstvo kovov.

Istotu o tom všetkom budeme mať už v roku 2023. Vtedy USA chcú vyslať na Mesiac kozmickú sondu s posádkou a je naplánované, že pristane v blízkosti kráteru South Pole-Aitken.

Obrovská záhada kozmu: Je za ním Nič? A či Niečo? Prezradím to

23.08.2019

Je kozmos nekonečný? Jeho nekonečnosť platila dlhé stáročia ako teologicko-vedecká dogma. Jej základom bolo tvrdenie, že tak ako je Boh vo všetkom nekonečný, tak musí byť aj jeho dielo – viac »

Samovražda Epsteina? 47 záhadných umrtí z okolia Clintonovcov. Bloger Pravdy najlepší je zas tu

21.08.2019

14.8. v skorých ranných hodinách objavili strážcovia vo väzení v Manhattane mŕtve telo multimiliardára pedofila Jeffreya Epsteina. Údajne sa obesil. Početné dokumenty a svedecké výpovede viac »

Macron múdrejší ako Merkel: Putina pozval! Zázračná zbraň Salviniho„zničí“každého!

20.08.2019

Macron dal Putinovi najavo, aký je pre neho dôležitý a že veľké medzinárodné problémy chce riešiť len s ním Niekoľko dní pred vrcholovým stretnutím G7 štátov, ktorého sa Rusko zo známych viac »

Bratislava Protest Farmári traktor polícia štúrova

Farmári z protestov začnú od septembra zbierať podpisy na registráciu strany

23.08.2019 14:05

Nespokojní poľnohospodári z "traktorových protestov" zakladajú politickú stranu Máme toho dosť!

africký mor ošípaných, kafiléria

Mor ošípaných dvíha cenu mäsa

23.08.2019 14:00

Africký mor ošípaných komplikuje vláde oživenie poľnohospodárstva a potravinárstva a spotrebiteľom načiera hlbšie do peňaženiek.

bugar

Most-Híd pôjde do volieb s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou

23.08.2019 13:51

Zhodli sa na tom, že zabezpečenie efektívnej parlamentnej reprezentácie južných regiónov a Maďarov na Slovensku je dôležité.

Huawei, poľsko

Huawei je schopná fungovať aj s americkými sankciami

23.08.2019 13:30

Čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei uviedla, že dôsledky amerických obmedzení na jej biznis sú predbežne miernejšie, než sa pôvodne očakávalo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 873
Celková čítanosť: 4112456x
Priemerná čítanosť článkov: 4711x

Autor blogu

Kategórie