Založ si blog

Ako vieme o tmavej hmote? Prekvapujúci objav na Mesiaci!

Pre tých, ktorí chcú rozširovať svoje poznanie a „nekŕmiť“sa len politikou!..  Až do 80 percent celkovej hmoty v kozme má tvoriť mysteriózna hmota, ktorú ešte nikto nevidel a ani nedokázal – ide o tzv. tmavú hmotu. Prečo si ale astronómovia myslia, že existuje, keď jej existencia nie je dokázana?

Je to preto, lebo niektoré pozorované fenomény v kozme nie je možné vysvetliť bez jej prítomnosti a jej pôsobenia. Už takmer jedno storočie sa vedci pokúšajú – zatiaľ bezvýsledne – rôznymi metódami objaviť a či rozlúštiť jej tajomstvo a zistiť, čo je jej podstatou.

Prvé úvahy o jej existencii vznikali v tridsiatich rokoch minulého storočia, keď renomovaný švajčiarsky astronóm Fritz Zwicky pozoroval a analyzoval pohyby a dynamiku galaxií v zhluku galaxií, s názvom Coma.

Zwicky s prekvapením zistil, že ich vektory rýchlosti vykazovali príliš vysoké hodnoty na to, aby viditeľná hmota, ktorá ich tvorila (hviezdy, planéty, plyny, hviezdny prach) bola schopná ich svojou gravitačnou silou udržať v zhluku galaxií.

Skutočnosť, že v ňom napriek tomu zotrvávali, bolo možné vysvetliť len za predpokladu, že existuje veľké množstvo neviditeľnej hmoty. Tá potom spôsobuje dodatočnú gravitačnú silu, a to v takej hodnote, že galaxie ostávajú trvale v zhluku Coma.

Z čoho ale pozostáva táto záhadná hmota, ktorá sa podľa našich doterajších poznatkov prejavuje len svojím gravitačným pôsobením na normálnu viditeľnú hmotu?

Veľmi pravdepodobne musí ísť v tomto prípade o celkom inú formu hmoty, ako ju poznáme. A potom je pravdepodobné aj to, že neobsahuje ani nám známe elektróny, protóny a neutróny a preto jej základom musia byť celkom iné častice.

Teoretickí fyzici už medzičasom postulovali viacero hypotetických častíc, z ktorých by tmavá hmota mohla pozostávať. Jednou z nich je neutralino. To je najľahšia supersymetrická častica a má veľa vlastností, ktoré ju robia vhodným kandidátom byť súčasťou tmavej hmoty.

V každom prípade čaká teoretických fyzikov obrovské množstvo práce, kým sa im podarí presvedčivo dokázať existenciu tmavej hmoty a spoľahlivo stanoviť všetky častice, ktoré sú jej základom.

V tejto súvislosti si stačí uvedomiť, že nám trvalo niekoľko storočí, kým sme dôkladne spoznali našu viditeľnú hmotu a odhalili všetky tajomstvá častíc, ktoré ju tvoria.

 

Vedci urobili veľmi prekvapujúci objav na Mesiaci – na jeho južnom póle
 

Tento nečakaný objav, ktorý bol urobený len na malý „skok“ od nás, len potvrdzuje, že vieme stále ešte len veľmi málo o záhadách a tajomstvách „nekonečného“ kozmu. Hlboko v mesačnom povrchu objavili vedci prekvapujúco veľkú koncentráciu kovu. Ešte prekvapujúcejšie ako tento objav, je však názor vedcov na to, čo je príčinou takej vysokej koncentrácie.

Kto pozoruje Mesiac v noci, tak mohol zbadať, že povrch Mesiaca je pokrytý početnými krátermi. Najväčší kráter však zo Zeme nie je možné pozorovať – lebo leží na odvrátenej strane Mesiaca. Jeho názov je South Pole-Aitken. Je široký približne 2500 km. Všetky veľké a takmer všetky malé mesačné krátery pochádzajú od kolízií Mesiaca s rôznymi kozmickými objektami.

Podľa výskumu a analýz vedcov astrofyzikov z Baylor University Waco vznikol aj kráter South Pole-Aitken na južnom póle Mesiaca v dôsledku kolízie. Kozmický objekt, ktorý ho vytvoril, musel byť obrovský a pri náraze do Mesiaca prenikol do veľkej hĺbky jeho útrob.

Vedci z texaskej University sú si istí, že išlo o mega-asteroid a podľa ich názoru tento gigantický kozmický objekt zasiahol Mesiac asi pred štyrmi miliardami rokov a veľká časť jeho zvyškov musela ostať v kráteri, ktorý spôsobil. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou je v ňom aj veľké množstvo kovov.

Istotu o tom všetkom budeme mať už v roku 2023. Vtedy USA chcú vyslať na Mesiac kozmickú sondu s posádkou a je naplánované, že pristane v blízkosti kráteru South Pole-Aitken.

Nemecko sa z demokracie stalo štátom Vľavo! Na hlavu Trumpa je vysoká odmena

22.01.2020

V Nemecku má čoraz viac ľudí dojem, že už nežijú v demokracii, aká bola v časoch kancelárov Brandta, Schmidta, Kohla a že z tohto právno-demokratického štátu sa už dávnejšie stal nebezpečne viac »

Ako sa Slávny Kresťanský Konštantinopol stal Istanbulom. Za veľkú Hlúposť predkov Tvrdo Pykáme!

21.01.2020

Toto Má Vedieť Každý! Odporúčať ďalej!.)..........A v ich hlúposti veľmi úspešne pokračujeme! A len málokto sa nad tým pozastaví. A nikto nevolá na zodpovednosť tých, ktorí sú zodpovední viac »

Putin: V EÚ parlamente viacerí Nevedia Čítať alebo Písať, alebo Nemajú Oči

20.01.2020

Rusko bude 9. mája oslavovať 75. výročie porážky hitlerovského Nemecka, ktorého hrôzovláda sa ukončila dobytím Berlína Červenou armádou. Vladimír Putin chce teraz sprístupniť širokej viac »

čínska reštaurácia, Laurinská ulica, Sólymos, incident

Polícia v centre Bratislavy riešila agresívneho muža. Bol to minister Sólymos

22.01.2020 23:04

V centre Bratislavy polícia riešila konflikt, pri ktorom agresívny muž vykrikoval, že je minister životného prostredia. Naozaj išlo o ministra Lászlóa Sólymosa.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio odstúpil z vedenia Hnutia piatich hviezd

22.01.2020 22:38

Hnutie je najsilnejšou stranou vo vláde premiéra Giuseppeho Conteho.

Španielsko počasie dážď sneh víchrica obete

Španielskom sa presúva krutá zimná búrka, usmrtila už najmenej deväť ľudí

22.01.2020 22:20

Medzi novonahlásenými mŕtvymi boli v stredu 49-ročný bezdomovec.

peniaze, bankovky, euro

MZ SR: Peniaze išli prioritne do nemocníc, ktoré liečia najvážnejšie prípady

22.01.2020 21:30

Aj menšie nemocnice sa môžu uchádzať o finančné prostriedky, a to z európskych fondov,mieni rezort.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 962
Celková čítanosť: 4944245x
Priemerná čítanosť článkov: 5140x

Autor blogu

Kategórie