Založ si blog

Rusko nepokoria! Slávny Novgorod bol od počiatku jeho dejín bránou na Západ

Kto ho pozná – miluje ho! I veľký Schliemann miloval Rusko i Novgorod. Pravoslávne Rusko a pravoslávna Byzancia boli vždy ako dvaja vrúcne sa milujúci súrodenci. Vyspelá grécko-rímska Byzancia bola starším a Rusko mladším z nich. Ten ju veľmi obdivoval a sa od nej usilovne učil. Boli spojencami vo viere pravoslávneho kresťanstva a spojencami proti nájazdom turkoidných mohamedánskych hôrd, ktoré všade kam prišli, vraždili, lúpili a znásilňovali.

Byzanciu bolo možné na stredovekých novgorodských trhových námestiach a obchodných uličkách doslova voňať a omámene vdychovať.

Kupci a obchodníci v Novgorode ponúkali najrôznejšie a najvzácnejšie exotické tovary, ktoré tam prinášali kupecké karavány po dlhotrvajúcich cestách Balkánom, dnešným Rumunskom a Bulharskom, nedoziernými ázijskými stepiami, Orientom, i po plavbách Čiernym a Stredozemným morom.

Novgorod bol stáročia spojítkom a mostom medzi východom a západom, ale aj medzi severom a juhom. V tomto smere bol jediným takým mestom v celej Európe.

Nikde inde v Rusku nežila v stredoveku taká pestrá zmes etník ako v meste Velikij Novgorod.

Vo Veľkej livlandskej vojne (Prvá severná vojna 1558 – 1583) zhltol obrovský požiar takmer dve tretiny mesta, ktoré je dnes staré 1152 rokov a má 1 250 000 obyvateľov a je 5. najväčšie mesto Ruska.

V Novgorode prišlo v 12. storočí aj k prvým kontaktom medzi Rusmi a Nemcami. Nemci tam založili významnú pobočku svojej Hanzy, ktorá bola tri storočia najdôležitejším jej obchodným centrom.

Jeho prostredníctvom nakupovali Nemci vo veľkom drahocenné kožušiny a drahokamy a iné vzácne ruské tovary od Uralu a dovážali ich do západnej Európy.

Novgorod je najstarším ruským mestom a kolískou ruskej demokracie a v stredoveku bol absolútnym stredobodom ruského obchodu, remeselníctva a kupectva.

Zamiloval si ho aj svetoznámy legendárny Nemec Heinrich Schliemann, objaviteľ starodávnej Tróje, ktorý v mladom veku prežil štyri roky v Petrohrade, naučil sa perfektne rusky, získal ruské občianstvo, oženil sa s Jekaterinou Lyšinou, s ktorou splodil tri deti – Sergeja, Natáliu a Nadeždu.

Hovorieval, že po Grécku bolo Ruskou jeho najväčšou láskou.

V tzv. brezových dokumentoch, uložených v mestskom múzeu, je podrobne zaznamenané ako vysoko rozvinutý bol Novgorod už v časoch byzantskej cisárovny Thedory III. Žili v ňom najvýznamnejší umelci, remeselníci, inžinieri vtedajšej doby, rôznych národností, medzi nimi aj z Byzancie.

Novgorod je mestom, kde sa vytvárala najstaršia ruská identita a je starobylejší a ruskejší ako Moskva a ako bol Kyjev ešte ako súčasť Ruska.

Môcť ho spoznať a ako milovník histórie chodiť jeho ulicami, je ako vznešený dar z neba.

Už v 15. storočí mal 84 000 obyvateľov a bol väčší ako väčšina veľkomiest  vo Svätej ríši rímskej nemeckého národa. Prežil všetky nájazdy a obliehania. Nezničil ho ani despotický cár Ivan Hrozný, ktorý ho obsadil a čiastočne vypalil, ani švédske vojská, ktoré v ňom založili požiar a ani nacisti Hitlera, ktorý ho vybombardovali a obsadili.

Nacistický rasista Himmler dal príkaz zničiť jeho drahocenné archívy, veľkolepé múzeum a v ňom všetky historické dokumenty o meste a o jeho slávnej ruskej minulosti. Nemalo nič viac upomínať na to, že to bolo ruské mesto. Jeho diabolský plán spočíval v úplnom vygumovaní všetkého ruského v Novgorode a po konečnom víťazstve nacizmu mala byť vytvorená nová identita mesta, a tá mala byť jednoznačne len germánsko-nemecká.

Ale napriek všetkým nástrahám a nebezpečenstvám, ktoré mesto v priebehu svojich dejín prežilo, pulzuje v ňom život , ruský život a Novgorod, ktorý sa  už veľmi skoro stal súčasne ruským Rímom i ruským Konštantinopolom, toto veľké a večné mesto, stojí obklopené rozsiahlymi lesmi a početnými bažinami a močariskami a zároveň je prehlboko zakorenené v histórii Európy a v histórii neporaziteľného a večného Ruska – najslovanskejšieho a najmohutnejšieho slovanského duba.


——————————————————

„Dobrý záhradník má vzdy skvelú úrodu, aj keď by ju zaškodníci chceli zničiť“

 

– Kto z mojich priaznivcov necital moj vcerajsi blog-  dobehnite to, mozno vam vcera nebola dana moznost……

Mala Zem len jeden Mesiac? Za 15 rokov budeme na mesiaci Titan!

19.07.2019

Skupina izraelských astrofyzikov je presvedčená, že pred niekoľkými miliardami rokov obiehalo Zem niekoľko mesiacov. Dosiaľ platila teória, že naša Zem mala vždy len jeden Mesiac. Podľa nej viac »

Azylant z Nigérie obohatil ľudí z Donauwörth. Obete migrantov, zákaz si ich pripomínať

18.07.2019

Občania sa ale obávali odmietnuť jeho dary, aby neboli obvinení z rasizmu! V septembri 2018 bol v Telepolis uvedený jeden prieskum verejnej mienky, podľa ktorého viac ako polovica Nemcov pokladá viac »

Rusko ovládlo OPEC! SPD musí vyhodiť exkancelára Schmidta! Rasista bol! Bol?

16.07.2019

Ovládlo ho a dalo mu nový lesk. Ropnému kartelu OPEC sa pred viac ako dvoma rokmi podaril zdanlivo skvelý manéver. V rámci OPEC+ naviazal k sebe Rusko. OPEC možno označiť za hlavného kontrolóra viac »

stíhačka, F-16

Bulharský parlament schválil kúpu amerických stíhačiek F-16

19.07.2019 21:25

Nahradia tak zastarané sovietske stroje MiG-29.

tanker, ropa, Hormuzský prieliv, irán, británia, stena impero, Bulk

Irán zadržal v Hormuzskom prielive dva ropné tankery

19.07.2019 20:51, aktualizované: 23:09

Jeden z tankerov plával pod britskou vlajkou a druhý pod vlajkou Libérie.

internet, diskusie, bloger, komentátor, špión, agent, podvod, bezpečnosť

Zatkli mladíka, ktorý hrozil streľbou na pražskej škole

19.07.2019 20:21

Poplašnú správu šíril mladík z Veľkej Británie, ktorý tým chcel získať pozornosť.

čína, výbuch, továreň, tchien-ťin

Po výbuchu v plynárenskom závode v Číne najmenej dve obete a 18 zranených

19.07.2019 19:18

V dôsledku explózie sa rozbili okná a vyvrátili dvere budov v okolí troch kilometrov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 857
Celková čítanosť: 3964173x
Priemerná čítanosť článkov: 4626x

Autor blogu

Kategórie