Založ si blog

Rusko nepokoria! Slávny Novgorod bol od počiatku jeho dejín bránou na Západ

Kto ho pozná – miluje ho! I veľký Schliemann miloval Rusko i Novgorod. Pravoslávne Rusko a pravoslávna Byzancia boli vždy ako dvaja vrúcne sa milujúci súrodenci. Vyspelá grécko-rímska Byzancia bola starším a Rusko mladším z nich. Ten ju veľmi obdivoval a sa od nej usilovne učil. Boli spojencami vo viere pravoslávneho kresťanstva a spojencami proti nájazdom turkoidných mohamedánskych hôrd, ktoré všade kam prišli, vraždili, lúpili a znásilňovali.

Byzanciu bolo možné na stredovekých novgorodských trhových námestiach a obchodných uličkách doslova voňať a omámene vdychovať.

Kupci a obchodníci v Novgorode ponúkali najrôznejšie a najvzácnejšie exotické tovary, ktoré tam prinášali kupecké karavány po dlhotrvajúcich cestách Balkánom, dnešným Rumunskom a Bulharskom, nedoziernými ázijskými stepiami, Orientom, i po plavbách Čiernym a Stredozemným morom.

Novgorod bol stáročia spojítkom a mostom medzi východom a západom, ale aj medzi severom a juhom. V tomto smere bol jediným takým mestom v celej Európe.

Nikde inde v Rusku nežila v stredoveku taká pestrá zmes etník ako v meste Velikij Novgorod.

Vo Veľkej livlandskej vojne (Prvá severná vojna 1558 – 1583) zhltol obrovský požiar takmer dve tretiny mesta, ktoré je dnes staré 1152 rokov a má 1 250 000 obyvateľov a je 5. najväčšie mesto Ruska.

V Novgorode prišlo v 12. storočí aj k prvým kontaktom medzi Rusmi a Nemcami. Nemci tam založili významnú pobočku svojej Hanzy, ktorá bola tri storočia najdôležitejším jej obchodným centrom.

Jeho prostredníctvom nakupovali Nemci vo veľkom drahocenné kožušiny a drahokamy a iné vzácne ruské tovary od Uralu a dovážali ich do západnej Európy.

Novgorod je najstarším ruským mestom a kolískou ruskej demokracie a v stredoveku bol absolútnym stredobodom ruského obchodu, remeselníctva a kupectva.

Zamiloval si ho aj svetoznámy legendárny Nemec Heinrich Schliemann, objaviteľ starodávnej Tróje, ktorý v mladom veku prežil štyri roky v Petrohrade, naučil sa perfektne rusky, získal ruské občianstvo, oženil sa s Jekaterinou Lyšinou, s ktorou splodil tri deti – Sergeja, Natáliu a Nadeždu.

Hovorieval, že po Grécku bolo Ruskou jeho najväčšou láskou.

V tzv. brezových dokumentoch, uložených v mestskom múzeu, je podrobne zaznamenané ako vysoko rozvinutý bol Novgorod už v časoch byzantskej cisárovny Thedory III. Žili v ňom najvýznamnejší umelci, remeselníci, inžinieri vtedajšej doby, rôznych národností, medzi nimi aj z Byzancie.

Novgorod je mestom, kde sa vytvárala najstaršia ruská identita a je starobylejší a ruskejší ako Moskva a ako bol Kyjev ešte ako súčasť Ruska.

Môcť ho spoznať a ako milovník histórie chodiť jeho ulicami, je ako vznešený dar z neba.

Už v 15. storočí mal 84 000 obyvateľov a bol väčší ako väčšina veľkomiest  vo Svätej ríši rímskej nemeckého národa. Prežil všetky nájazdy a obliehania. Nezničil ho ani despotický cár Ivan Hrozný, ktorý ho obsadil a čiastočne vypalil, ani švédske vojská, ktoré v ňom založili požiar a ani nacisti Hitlera, ktorý ho vybombardovali a obsadili.

Nacistický rasista Himmler dal príkaz zničiť jeho drahocenné archívy, veľkolepé múzeum a v ňom všetky historické dokumenty o meste a o jeho slávnej ruskej minulosti. Nemalo nič viac upomínať na to, že to bolo ruské mesto. Jeho diabolský plán spočíval v úplnom vygumovaní všetkého ruského v Novgorode a po konečnom víťazstve nacizmu mala byť vytvorená nová identita mesta, a tá mala byť jednoznačne len germánsko-nemecká.

Ale napriek všetkým nástrahám a nebezpečenstvám, ktoré mesto v priebehu svojich dejín prežilo, pulzuje v ňom život , ruský život a Novgorod, ktorý sa  už veľmi skoro stal súčasne ruským Rímom i ruským Konštantinopolom, toto veľké a večné mesto, stojí obklopené rozsiahlymi lesmi a početnými bažinami a močariskami a zároveň je prehlboko zakorenené v histórii Európy a v histórii neporaziteľného a večného Ruska – najslovanskejšieho a najmohutnejšieho slovanského duba.


——————————————————

„Dobrý záhradník má vzdy skvelú úrodu, aj keď by ju zaškodníci chceli zničiť“

 

– Kto z mojich priaznivcov necital moj vcerajsi blog-  dobehnite to, mozno vam vcera nebola dana moznost……

Vladimír Putin: Pozrite sa, čo ste len urobilli z tohto sveta

14.10.2019

V západných médiách sa o ruskom prezidentovi píše veľmi často. Ale mainstream o ňom píše takmer vždy len tendenčne a zavádzajúco. A len zriedkavo tieto koruptné médiá dajú Putinovi možnosť, viac »

V Neuwiede teror proti AfD! CDU: AfD je za terorom v Halle

12.10.2019

Teror útok na AfD budovu v Neuwiede – o tom ale mainstream nepíše. Nebol to ani prvý a ani posledný z teroristických aktivít proti demokraticky zvolenej strane AfD. Veľké nemecké médiá to viac »

Masy už čakajú! Oveľa viac ako 2015! NeúprosnáRealita! AmôjBonbónEgypt

11.10.2019

To vyhlásil Seehofer, keď sa pred niekoľkými dňami vrátil z Turecka z rozhovorov s Erdoganom, kde išlo o utečencov , ktorých v Turecku hrozivo čoraz viac pribúda. A nemecký národ nič – viac »

Poľsko, plyn, PGNiG, plynovod

Brusel zaplatí zvýšenie kapacity poľského terminálu na skvapalnený plyn

18.10.2019 18:14

Investícia zvýši kapacitu terminálu pri premene LNG do plynného stavu, jeho skladovania a zabezpečí bezproblémovú prepravu.

Katalánsko / protest / demonštrácia /

Katalánsko sa ďalej búri

18.10.2019 17:47

Desaťtisíce ľudí vyšli dnes do ulíc katalánskych miest na protest proti odsúdeniu deviatich separatistických politikov španielskym najvyšším súdom.

sud, budova, okresny sud ba III, biely kriz

Sudkyne Onuferová a Kukučková odmietajú ovplyvňovanie v kauzách Kočnera

18.10.2019 17:30

Kočner mal údajne cez Threemu komunikovať s predsedom OS Bratislava III Davidom Lindtnerom a pýtať sa na sudkyne.

Afganistan mešita výbuch obete nárast

Po výbuchu v mešite na východe Afganistanu hlásia 62 mŕtvych a 36 zranených

18.10.2019 17:24

K útoku došlo v čase piatkových modlitieb, na ktoré prišli do mešity desiatky ľudí. V dôsledku výbuchu spadla strecha mešity.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 904
Celková čítanosť: 4404218x
Priemerná čítanosť článkov: 4872x

Autor blogu

Kategórie