Založ si blog

Neznámy Kozmos: Energia z ničoho. Casimirov efekt. Tvar kozmu je aký?

Mysteriózna energia prichádzajúca z Ničoho. Hovorí sa, že z ničoho nemôže nič prísť a ani nič vzniknúť. To platilo pre ľudí po celé tisícročia. Dnes to ale už neplatí, samozrejme len vtedy, ak zoberieme do úvahy kvanty  a ich mysticko-tvoriteľské schopnosti.

Sú schopné spôsobiť to, že odrazu sa v reálnom priestore objavia sily (energie), ktoré akoby do neho prišli z ničoho.

Demonštrovať to možno napríklad nasledovne:

Sú k tomu potrebné len dve tenké neveľké kovové platne. Tie treba vložiť vedľa seba do vákua, ale tak, aby bola medzi nimi len minimálna vzdialenosť, dva, tri milimetre. Hoci platne sú vo vákuu, ktoré je všade okolo nich a aj v priestore medzi nimi, tak odrazu z ničoho nič vznikne nepatrná sila (energia), ktorá ich stláča dohromady.

Už v roku 1948 to bol známy holandský fyzik Hendrik Casimir, ktorý svojimi teoretickými výpočtami tieto sily a tento efekt predpovedal.

Trvalo to len osem rokov a jeho predpoveď sa ukázala byť pravdivou. Pokus v laboratóriu ukázal, že Casimir vypracoval perfektnú predpoveď.

Táto mysteriózne vznikajúca sila, ktorá odporuje mechanickým zákonom Newtona, sa objaví preto, lebo vákuum presne v zmysle zakonov kvantovej fyziky nie je neustále len prázdnotou. Neprestajne do neho vnikajú z Ničoho (z „mimopriestoru“ a či z „iných dimenzíi“)  páry častica-antičastica, ktoré potom prejdú za nepredstaviteľne krátučky moment istú dráhu cez vákuum, aby následne opäť zmizli v Ničom.

Zatiaľčo vonku, okolo platní, môžu vznikať páry častica-antičastica s ľubovoľnou vlnovou dĺžkou, tak v priestore medzi platňami môžu vznikať len také páry častíc-antičastíc, ktorých vlnová dĺžka je len malým násobkom vzdialenosti, ktorá delí platne od seba – napr. 1 krát, 3 krát, 6 krát. Z toho dôvodu je vonku v tom istom momente oveľa viac párov ako vo vnútri, medzi platňami.

A preto sa vytvára pretlak a ten stláča platne dohromady.

Fenomény kvantovej fyziky pôsobia na nezasvätených ako čarovanie a či tak, akoby prichádzali zo „sveta duchov“.

 

Akú formu má kozmos?

 

Geometrické vyformovanie univerza – teda jeho geometrický tvar – je závislé od toho, ako je usporiadaná hmota, ktorá je vo vnútri jeho priestoru.

Existujú tri varianty možného tvaru univerza; iné podľa názoru astrofyzikov a matematikov neprichádzajú do úvahy:

 

a, geometria univerza je hyperbolická

b, univerzum sa vyznačuje plochou euklidovskou geometriou

c, univerzum má sférickú geometriu

 

Ak je množstvo hmoty v univerze rovné istému konkrétnemu číslu, ktoré sa v astrofyzike označuje ako kritická hustota, tak by malo platiť b,. Ploché univerzum je otvorené a neustále expanduje. Jeho expanzia sa však postupne spomaluje.

Výpočet kritickej hustoty síce máme, avšak s vysokým faktorom neistoty. Kritická hustota hmoty univerza je podľa toho rovná mocnine 10 na 53 kg.

 

V prípade ak je celková hmota univerza značne menšia ako hore uvedená mocnina, tak žijeme v univerze podľa a,.

Vtedy je naším domovom univerzum formy sedla. V reči geometrie ide o dvojdimenzionálnu hyperbolickú plochu. V tom prípade je univerzum otvorené a bude expandovať donekonečna.

 

Ak je ale množstvo hmoty v univerze podstatne väčšie ako je jej kritická hustota v jeho vnútri, tak náš život sa odohráva vo sférickom univerze, teda platí c,.

Na rozdiel od predošlých dvoch alternatív univerza, nie je sférické univerzum otvorené a jeho expanzia sa niekedy v ďalekej budúcnosti ukončí a v momente jej ukončenia sa začne opak expanzie.

Také univerzum sa začne zmenšovať, až sa napokon celkom „zrúti do seba“ a potom sa novým Veľkým treskom prebudí znova k novému životu.

To sa bude neustále opakovať a astrofyzika v takomto prípade hovorí o oscilujúcom univerze.

 

Ešte uvediem, že priemerná hustota hmoty v univerze je asi 4,7. 10 na mínus 30 v gramoch/cm na 3.

 

Uvedené výpovede a úvahy sú z mojej knihy KVANTOVÉ UNIVERZUM a JEHO ZÁHADY

EÚ-Médiá zatajili pravý dôvod príchodu ministra USA Blinkena do Ukrajiny

08.05.2021

Je však možné, že ho nepoznali (Tu sa ho dozviete!). A preto sa len okrajovo – ak vôbec – o Blinkenovej návšteve v Kyjeve zmieňovali. Ukrajinské médiá však informovali podrobne o príchode ministra zahraničia Blinkena. Ten spoločne s Victoriou Nuland (ktorá hovorí veľmi dobre rusky a je expertkou pre východnú Europu vo vláde Bidena) sa v parlamente stretli s frakčnými [...]

Trestuhodne neskúmané: Vplyv koronavakcíny na tehotné ženy a na menštruáciu žien

07.05.2021

Až teraz priznávajú experti virológovia, čo už dlhšie vedia niektorí gynekológovia, že vplyv očkovacích látok na tehotné ženy a na menštruáciu nie je vôbec preskúmaný! A o to menej sa vie o možnom egatívnom vplyve týchto vakcín na plod v uteruse – tu pripomeniem tragickú katastrofu s konterganom, ktorý sa ako nový „zázračný“ liek podával tehotným [...]

Napoleon 1769-1821 generál, revolučný diktátor, taliansky kráľ, francúzsky cisár

05.05.2021

Včera o 20. francúzskych generáloch. Dnes o jednom. V tento deň 5. mája pred 200 rokmi veľký Napoleon vypustil svojho ducha opustený a hlboko zatrpknutý vo vyhnanstve na malom ostrove St. Helena, ďaleko od Francúzska. Významní muži vo vysokých pozíciách majú obvykle veľmi atraktívne a významné milenky. Nebolo to inakšie ani v prípade Bonaparteho. Jeho divoký, neskrotný [...]

počasie, terasy, reštaurácie, Bratislava

Nové pravidlá od pondelka 10. mája. Zrušenie núdzového stavu sa blíži

09.05.2021 14:41

Od pondelka sa rušia v obchodoch a prevádzkach vyhradené hodiny pre seniorov. Slovensko ako celok sa podľa Covid automatu farbí do ružova.

Moskva, prehliadka, vojaci

Moskvu obsadila armáda. Rusi si pripomenuli koniec vojny veľkolepou prehliadkou

09.05.2021 14:25

Na Červenom námestí sa konala veľkolepá prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva - konca II. svetovej vojny. Pozrite sa, ako to v Moskve vyzeralo.

Igor Matovič

Sulík: Ak by Matovič odišiel, ako sa vyhráža, mali by sme menej kríz

09.05.2021 14:16

Líder SaS a vicepremiér Richard Sulík to uviedol v súvislosti s otázkou o vyhrážkach ministra financií o odchode z vlády, ak sa mu nepodarí presadiť jeho návrhy pre rodiny.

Alexander Lukašenko

Lukašenko podpísal dekrét umožňujúci preniesť jeho právomoci na Radu bezpečnosti

09.05.2021 13:11

Doteraz sa v prípade uvoľnenia prezidentského úradu alebo neschopnosti hlavy štátu vykonávať funkciu mohli jej právomoci preniesť na predsedu vlády až do chvíle, kým prísahu nezložil nový prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,238
Celková čítanosť: 7935664x
Priemerná čítanosť článkov: 6410x

Autor blogu

Kategórie