Založ si blog

Superobjav: 2-rozmer. hmota. Zázrač. vlastn. Jej elektróny a teór. relat. Deutschl. in Aufruhr

Všetky materiály, ktoré boli po stáročia známe, sa vyznačujú len trojdimenzionálnou štruktúrou. Pred niekoľkými rokmi však prišlo k veľkej unikátnej vedeckej senzácii.

Dvaja vedci objavili prvý dvojdimenzionály materiál, ktorý dostal meno grafen. Odmenou za to im bola Nobelova cena za fyziku.

Grafen sa vyznačuje tým, že jeho hrúbka sa rovná len jednému atómu. Inými slovami: Akýkoľvek kus grafénu je všade, po celej ploche hrubý len jeden atóm.

To je neobyčajne prekvapujúce a donedávna bolo niečo také aj vonkoncom nemysliteľné. V každom prípade je grafen takpovediac veľmi mysteriózny fenomén, a tak je len logické, že sa preto musí vyznačovať aj absolútne výnimočnými a doslova mysterióznymi vlastnosťami.

V prvom rade treba zdôrazniť, že grafen pozostáva len z povrchu – iné rozmery nemá. To ho predurčuje k tomu, že má úplne iné fyzikálne vlastnosti ako všetky ostatné trojdimenzionálne materiály.

Vedcom sa už podarilo zistiť niektoré jeho zvláštne a prekvapujúce vlastnosti – ďalšie ešte len čakajú na objavenie.

Elektrické vlastnosti niektorých štruktúr grafenu sú naozaj udivujúce a veľmi by potešili Alberta Einsteina. Elektróny, ktoré obsahuje, sa správajú v zmysle jeho teórie relativity. To platí len pre grafen a prežiadne klasické materiály. Na tomto mieste to však uvádzam len ako stručnú informáciu.

Ako sa elektróny grafenu „podriaďujú“ teórii relativity je vysvetlené komplexom zložitých matematických formulácii, ktoré sa vyznačujú z pohľadu abstraktnej matematickej logiky krásnymi symetriami. Samozrejme len pre toho, kto sa podrobne zaoberal fyzikálnou i matematickou podstatou teórie relativity.

Aj mechanické vlastnosti grafenu sú jedinečné. Materiály z neho majú takú vysokú stabilitu vzhľadom na nepatrnú hrúbku grafenových štruktúr, že je neporovnateľne vyššia, ako je to v prípade aj najstabilnejších trojdimenzionálnych materiálov.

V Nemecku sa výskumu grafenu venuje predovšetkým Univerzita v Saarbrückene. Väčšina informácii, ktoré vedci o vlastnostiach grafenu majú, bola získaná zo simulačných výpočtov.

Vedci zo Saarbrückenu sú presvedčení, že použitie dvojdimenzionálnych materiálov bude v mnohých oblastiach znamenať prevratné inovácie a revolučné zmeny – napríklad v senzorike, aktorike, v technike filtrov, mechatronike.

——————————-

Deutschland in Aufruhr je výborná a realistická kniha.

Dvoch z jej početných autorov dobre poznám. Mali by ju čítať niektori slovenski politici i niektori slovenski publicisti.

Vo Francúzsku pripravuje podobnú knihu

moj priatel, francuzsky žurnalista, o boji ľudí , ktorí nosia zlte vesty.

EÚ-Médiá zatajili pravý dôvod príchodu ministra USA Blinkena do Ukrajiny

08.05.2021

Je však možné, že ho nepoznali (Tu sa ho dozviete!). A preto sa len okrajovo – ak vôbec – o Blinkenovej návšteve v Kyjeve zmieňovali. Ukrajinské médiá však informovali podrobne o príchode ministra zahraničia Blinkena. Ten spoločne s Victoriou Nuland (ktorá hovorí veľmi dobre rusky a je expertkou pre východnú Europu vo vláde Bidena) sa v parlamente stretli s frakčnými [...]

Trestuhodne neskúmané: Vplyv koronavakcíny na tehotné ženy a na menštruáciu žien

07.05.2021

Až teraz priznávajú experti virológovia, čo už dlhšie vedia niektorí gynekológovia, že vplyv očkovacích látok na tehotné ženy a na menštruáciu nie je vôbec preskúmaný! A o to menej sa vie o možnom egatívnom vplyve týchto vakcín na plod v uteruse – tu pripomeniem tragickú katastrofu s konterganom, ktorý sa ako nový „zázračný“ liek podával tehotným [...]

Napoleon 1769-1821 generál, revolučný diktátor, taliansky kráľ, francúzsky cisár

05.05.2021

Včera o 20. francúzskych generáloch. Dnes o jednom. V tento deň 5. mája pred 200 rokmi veľký Napoleon vypustil svojho ducha opustený a hlboko zatrpknutý vo vyhnanstve na malom ostrove St. Helena, ďaleko od Francúzska. Významní muži vo vysokých pozíciách majú obvykle veľmi atraktívne a významné milenky. Nebolo to inakšie ani v prípade Bonaparteho. Jeho divoký, neskrotný [...]

počasie, terasy, reštaurácie, Bratislava

Nové pravidlá od pondelka 10. mája. Zrušenie núdzového stavu sa blíži

09.05.2021 14:41

Od pondelka sa rušia v obchodoch a prevádzkach vyhradené hodiny pre seniorov. Slovensko ako celok sa podľa Covid automatu farbí do ružova.

Moskva, prehliadka, vojaci

Moskvu obsadila armáda. Rusi si pripomenuli koniec vojny veľkolepou prehliadkou

09.05.2021 14:25

Na Červenom námestí sa konala veľkolepá prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva - konca II. svetovej vojny. Pozrite sa, ako to v Moskve vyzeralo.

Igor Matovič

Sulík: Ak by Matovič odišiel, ako sa vyhráža, mali by sme menej kríz

09.05.2021 14:16

Líder SaS a vicepremiér Richard Sulík to uviedol v súvislosti s otázkou o vyhrážkach ministra financií o odchode z vlády, ak sa mu nepodarí presadiť jeho návrhy pre rodiny.

Alexander Lukašenko

Lukašenko podpísal dekrét umožňujúci preniesť jeho právomoci na Radu bezpečnosti

09.05.2021 13:11

Doteraz sa v prípade uvoľnenia prezidentského úradu alebo neschopnosti hlavy štátu vykonávať funkciu mohli jej právomoci preniesť na predsedu vlády až do chvíle, kým prísahu nezložil nový prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,238
Celková čítanosť: 7936437x
Priemerná čítanosť článkov: 6411x

Autor blogu

Kategórie