Založ si blog

Tajuplná fyzika prázdna. Existuje v kozme absolútne vákuum?

Jednou z najstarších otázok filozofov a prírodovedcov je otázka či existuje absolútne nič. Existuje niekde priestor, v ktorom je absolútne nič? Je niekde absolútne vákuum?

Už antiku tento problém zaujímal a napríklad veľký Aristotelees bol presvedčený, že príroda nikde nevytvorila prázdny priestor. A bol presvedčený aj o tom, že vákuum nie je možné vytvoriť ani pomocou techniky.

Časom sa však ukázalo, že Aristoteles sa mýlil. Už v stredoveku  boli niektorí vedci iného názoru a pokúšali sa vyrobiť vákuum. Jeden z prvých, ktorý dosiahol v tomto smere úspech bol Nemec Otto von Guericke, fyzik a prírodovedec – bol aj starostom Magdeburgu.

V roku 1657 pomocou pump na vzduch sa mu podarilo vytvoriť relatívne už veľmi kvalitné vákuum.

Počas náštevy cisára Ferdinanda III. v Regensburgu predviedol na Marktplatzi v jeho prítomnosti i pred veľkým davom ľudi niekoľko nebyčajných fyzikálnych pokusov, ktoré pre mnohých boli ako čarodejníctvo.

Pri jednom z pokusov dal pevne zložit spolu dve veľké medené polgule a potom pomocou svojich pump na vzduch z vnútra medenej gule vypumpoval vzduch. Následne odstránil upevnenia držiace polgule spolu. Jeho pomocníci zapriahli ku každej z nich po osem koní a pošibali ich. Kone napiek všetkej námahe, ktorú vynaložili, nedokázali dostať polgule od seba. Vákuum vo vnútri gule bolo silnejšie ako spoločná sila šestnástich koní.

Dnes máme už také pumpy – napríklad turbomolekulárne pumpy – ktoré dokážu vytvoriť také vysoké vákuum, aké je aj v kozme. Ide o natoľko prázdne vákuum, že pre zvyšné atómy, ktoré sú ešte v ňom, platí , že v priemere musia prejsť vzdialenosť 100 000 kilometrov, kým „stretnú“ iný atóm.

Teraz sa možno opýtať, prečo fyzikov zaujíma tak veľmi akési prazdno, keď sa v ňom nič nedeje. To však ale nie je tak.

Zásadne o vákuu totiž platí niečo pre laika veľmi prekvapujúce. Vo vákuu sa ukrýva celkom iný  a úplne odlišný kozmos, ako je kozmos hmoty, tak ako sa nám javí a ako ho poznáme. V tomto inom a odišnom kozme za dejú doslova mysteriózne veci – ak sa na to pozeráme očami Newtonovej fyziky. Z jedného okamihu na druhý tam neustále vznikajú atómárne subčastice, aby takmer v nulovom čase opäť zmizli. Tento kozmos je kozmom akauzality a akauzálnych procesov. Prípomína to tajomný vybájený svet duchov.

Na záver si povedzme, že NIČ je možné a existuje, aj keď to znie paradoxne a Newton by  nám hneď protirečil, ale pre neho bola kvantová fyzika ešte takmer dvesto rokov pred svojím zrodom. A Newton by veľmi protirečil aj Einsteinovi a jeho teórii o relativite času.

K tejto fascinujúcej téme – „fyzika NIČOHO“ sa ešte určite vrátim v nejakom budúcom článku.

 

Mimochodom vrele odporucam mojim priaznivcom môj clanok, ktory bol dnes okamžite stiahnutý z titulky a je len pod mojím menom citatelny

 

EÚ-Médiá zatajili pravý dôvod príchodu ministra USA Blinkena do Ukrajiny

08.05.2021

Je však možné, že ho nepoznali (Tu sa ho dozviete!). A preto sa len okrajovo – ak vôbec – o Blinkenovej návšteve v Kyjeve zmieňovali. Ukrajinské médiá však informovali podrobne o príchode ministra zahraničia Blinkena. Ten spoločne s Victoriou Nuland (ktorá hovorí veľmi dobre rusky a je expertkou pre východnú Europu vo vláde Bidena) sa v parlamente stretli s frakčnými [...]

Trestuhodne neskúmané: Vplyv koronavakcíny na tehotné ženy a na menštruáciu žien

07.05.2021

Až teraz priznávajú experti virológovia, čo už dlhšie vedia niektorí gynekológovia, že vplyv očkovacích látok na tehotné ženy a na menštruáciu nie je vôbec preskúmaný! A o to menej sa vie o možnom egatívnom vplyve týchto vakcín na plod v uteruse – tu pripomeniem tragickú katastrofu s konterganom, ktorý sa ako nový „zázračný“ liek podával tehotným [...]

Napoleon 1769-1821 generál, revolučný diktátor, taliansky kráľ, francúzsky cisár

05.05.2021

Včera o 20. francúzskych generáloch. Dnes o jednom. V tento deň 5. mája pred 200 rokmi veľký Napoleon vypustil svojho ducha opustený a hlboko zatrpknutý vo vyhnanstve na malom ostrove St. Helena, ďaleko od Francúzska. Významní muži vo vysokých pozíciách majú obvykle veľmi atraktívne a významné milenky. Nebolo to inakšie ani v prípade Bonaparteho. Jeho divoký, neskrotný [...]

počasie, terasy, reštaurácie, Bratislava

Nové pravidlá od pondelka 10. mája. Zrušenie núdzového stavu sa blíži

09.05.2021 14:41

Od pondelka sa rušia v obchodoch a prevádzkach vyhradené hodiny pre seniorov. Slovensko ako celok sa podľa Covid automatu farbí do ružova.

Moskva, prehliadka, vojaci

Moskvu obsadila armáda. Rusi si pripomenuli koniec vojny veľkolepou prehliadkou

09.05.2021 14:25

Na Červenom námestí sa konala veľkolepá prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva - konca II. svetovej vojny. Pozrite sa, ako to v Moskve vyzeralo.

Igor Matovič

Sulík: Ak by Matovič odišiel, ako sa vyhráža, mali by sme menej kríz

09.05.2021 14:16

Líder SaS a vicepremiér Richard Sulík to uviedol v súvislosti s otázkou o vyhrážkach ministra financií o odchode z vlády, ak sa mu nepodarí presadiť jeho návrhy pre rodiny.

Alexander Lukašenko

Lukašenko podpísal dekrét umožňujúci preniesť jeho právomoci na Radu bezpečnosti

09.05.2021 13:11

Doteraz sa v prípade uvoľnenia prezidentského úradu alebo neschopnosti hlavy štátu vykonávať funkciu mohli jej právomoci preniesť na predsedu vlády až do chvíle, kým prísahu nezložil nový prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,238
Celková čítanosť: 7936407x
Priemerná čítanosť článkov: 6411x

Autor blogu

Kategórie