Založ si blog

Proti Chavezovi nemali USA šancu „dobyť“ Venezuelu, s Madurom je to ľahšie

Hugo Chavez bol charizmatický politik a národ ho miloval (mimochodom, ja tiež). Hugo založil v roku 1982 hnutie Movimiento Bolivariano Revolucionario, ktorého cieľom bolo zvrhnutie proamerickej vlády. Po prvom nezdarenom puči bol Chavez zatknutý a strávil dva roky vo väzení.  V roku 1998 vyhral voľby a stal sa prezidentom. Potom to zopakoval ešte trikrát. Po jeho smrti sa stal novým prezidentom Nicola Maduro, ktorému chýba charizma jeho predchodcu. Nikdy nebol vo Venezuele žiadny prezident národom tak veľmi milovaný ako comandante Chavez, ako nazýval ľud.

A Chavez bol rešpektovaným a uznávaným mužom aj vo väčšine latinskoamerických štátov. V tom sa Madurovi nepodarilo pokračovať. A Venezuelu to oslabilo politicky i ekonomicky.

Washington mal vždy veľký záujem o ovládanie a kontrolovanie krajiny, ktorá má najväčšie olejové rezervy na svete. Všetci venezuelskí prezidenti sa nechali Američanmi skorumpovať a dovolili bohatstvo krajiny vykorisťovať západnými koncernami, a to k plnej spokojnosti USA. Chavez tomu urobil koniec a preto sa stal pre Washington po Castrovi najväčším nepriateľom na americkom kontinente. Ako sám povedal, tak Biely Dom dal na neho urobiť niekoľko nevydarených atentátov.

Olej je pre Venezuelu prekliatím i požehnaním zároveň. V období vlády Chaveza bol oveľa viac požehnaním ako prekliatím. Situácia na svetových trhoch bola vtedy taká, že krajina ho mohla predávať za veľmi výhodné ceny a comandante dokázal z jeho vysokých výnosov financovať sociálne systémy, čo veľmi pomohlo najnižším  vrstvám obyvateľstva, o ktorého potreby sa predošlé vlády de facto vôbec nestarali.

V súčasnej situácii platí o venezuelskom oleji tá druhá alternatíva – je prekliatím. Maduro nemá už takmer nič zo silného politického zázemia, o ktoré sa opieral Chavez. Napriek tomu ako jediný juhamerický prezident sa vzpiera politickému i ekonomickému tlaku USA, čo Washington a predovšetkým Pentagon chce za každú cenu zlomiť. Na to slúžia aj veľmi tvrdé ekonomické sankcie a sústavná podpora opozície

USA torpédovali pozitívny vývoj vo Venezuele od samého začiatku vlády prezidenta Chaveza. Napríklad v roku 1999 podnikli všetko, len aby veľmi progresívny a významný priemyselný projekt v regióne Orinoco, na ktorom sa podielala aj Brazília, zlyhal a bol neúspešný. Neskôr potom americká nepriateľská stratégia voči Chavezovej Venezuele dosiahla svoj vrchol v roku 2002 pučom proti prezidentovi, ktorý napokon skončil pre USA neúspešne. Táto stratégia prebiehala podľa podobného scenára ako kyjevský puč proti legitimnému prezidentovi Ukrajiny Janukovičovi.

Svoj ďalší vrchol dosiahla teraz, keď sa tento týždeň pokúsila opozícia s nepatrnou časťou armády zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu Nicolasa Madura. Ekonomická vojna, ktorú vedie Washington proti Madurovi, dostala krajinu na kolená  a do silnej hospodárskej krízy. Som  presvedčený, že ak by žil Chavez, že situácia by sa bola vyvinula inakšie.

Situáciu vo Venezuele podstatne zhoršil aj sústavný tlak USA na štáty olejového kartelu OPEC, aby neznížili množstvo vyťažovaného oleja, aby sa tak jeho cena držala na nízkej úrovni, čo Venezuele extrémne škodí.

Venezuela však urobila veľkú chybu, že sa pridlho spoliehala na olej a nezrealizovala vybudovanie diverzných hopodárskych štruktúr, kým na to mala finančné prostriedky.

Je nesporné, že Maduro sa dopustil aj niektorých zásadných chýb, ktoré situáciu ešte viac zhoršili. Napriek tomu je viac ako isté, že ak prevezme moc vo Venezuele proamerická opozícia, tak to nebude víťazstvo venezuelského ľudu, ale triumf amerických imperialistických kruhov a zároveň to bude mať za následok stratu všetkých sociálnych istôt, ktoré pre chudobných voľakedy zabezpečil Hugo Chavez.

A najhoršie je to, že Venezuele teraz hrozí krvavá občianska vojna. Armáda a jej vedenie stoja za Madurom.

Co vas to len „blokovalo“ moji citatelia, ze ste moj posledny blog, ktorý pokladam informativne za najkvalitnejsi moj politicky blog z poslednych mesiacov, precitali len niekolki – úplne „nezvykle“ niekolki……….

Takze vrelo odporucam dajte sa do jeho citania tisickami………..

 

 Aj diskusnych prispevkov bolo „neurekom“ obrovske mnozstvo

Prekvapenie: Krvná plazma Bude Zachraňovať korona-pacientov

06.04.2020

Objav – Ukazuje sa Absolútna Senzácia: Skupina odborníkov pod vedením Prof. Dr. Holgera Hacksteina z Universitätsklinikum Erlangen vypracovala metódu, o ktorej je presvedčená, že úspešne pomôže v boji proti šíreniu korona vírusu. V sobotu profesor Hackstein – šéf oddelenia pre transfúznu medicínu – dostal od úradov oficiálne povolenie na zhotovenie [...]

Experti sú zarazení: Talianska dedina v epicentre korony je bez nakazených

03.04.2020

Dole nižšie: Keď Korona je Silnejšia ako Vzťah a Láska(((…Ferrera Erbognone je neďaleko Milána, ktoré, ako aj celý jeho región, je koronou najpostihnutejšia časť Talianska. Ale v tejto obci, ktorá má o niečo viac ako tisíc obyvateľov, nie je nikto infikovaný. Je to veľká záhada, na ktorú vedci hľadajú vysvetlenie. Úplne neznáma Ferrera sa tak odrazu stala stredobodom [...]

Renomovaný Profesor mikrobiológie argumentami zničil korona-politiku Merkel

02.04.2020

Otvorený list kancelárke ohľadne masívneho obmedzenia občianskych práv. Tak ju ešte nikto nepritlačil múru a ani tak nepoučil: Odborný nemecký lekár pre mikrobiológiu a infekčnú epidemiológiu profesor Bhakdi v liste žiada Merkel, aby mu odpovedala na 5 otázok, aby potom mohol zistiť, či sú oprávnené súčasné obmedzenia práv nemeckých občanov. Profesor bol viac ako 20 [...]

pôrod, bábätko

Britka porodila svoje 22. dieťa

07.04.2020 00:00

Sue Radfordová bola doteraz tehotná viac než 800 týždňov svojho života, pričom prvé dieťa porodila v štrnástich.

päsť, bitka, úder, násilie

Nemecký terorista mal trénovať na Slovensku, bezpečnostná firma to odmieta

06.04.2020 21:12

Slovensko sa opäť ocitá na teroristickej mape Európy. Po špekuláciách o výcviku Breivika prišiel Speigel s tvrdením, že ďalší masový vrah trénoval u nás.

Koaliční poslanci / Bratislavský hrad / Koaličná dohoda / Matovič / Heger /

Štvorkoalícia zverejnila znenie koaličnej dohody

06.04.2020 19:28

Jej uzatvorením členovia koalície vyjadrili plnú podporu vláde zvolenej na obdobie rokov 2020 až 2024.

Donald Trump, koronavírus

USA zaradili na zoznam teroristických organizácií Ruské imperiálne hnutie

06.04.2020 18:55

Ide o prvý prípad, keď sa do tohto zoznamu dostalo hnutie propagujúce nadradenosť bielej rasy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,018
Celková čítanosť: 5459833x
Priemerná čítanosť článkov: 5363x

Autor blogu

Kategórie