Založ si blog

Superobjav: 2-rozmer. hmota. Zázrač. vlastn. Jej elektróny a teór. relat. Deutschl. in Aufruhr

Všetky materiály, ktoré boli po stáročia známe, sa vyznačujú len trojdimenzionálnou štruktúrou. Pred niekoľkými rokmi však prišlo k veľkej unikátnej vedeckej senzácii.

Dvaja vedci objavili prvý dvojdimenzionály materiál, ktorý dostal meno grafen. Odmenou za to im bola Nobelova cena za fyziku.

Grafen sa vyznačuje tým, že jeho hrúbka sa rovná len jednému atómu. Inými slovami: Akýkoľvek kus grafénu je všade, po celej ploche hrubý len jeden atóm.

To je neobyčajne prekvapujúce a donedávna bolo niečo také aj vonkoncom nemysliteľné. V každom prípade je grafen takpovediac veľmi mysteriózny fenomén, a tak je len logické, že sa preto musí vyznačovať aj absolútne výnimočnými a doslova mysterióznymi vlastnosťami.

V prvom rade treba zdôrazniť, že grafen pozostáva len z povrchu – iné rozmery nemá. To ho predurčuje k tomu, že má úplne iné fyzikálne vlastnosti ako všetky ostatné trojdimenzionálne materiály.

Vedcom sa už podarilo zistiť niektoré jeho zvláštne a prekvapujúce vlastnosti – ďalšie ešte len čakajú na objavenie.

Elektrické vlastnosti niektorých štruktúr grafenu sú naozaj udivujúce a veľmi by potešili Alberta Einsteina. Elektróny, ktoré obsahuje, sa správajú v zmysle jeho teórie relativity. To platí len pre grafen a prežiadne klasické materiály. Na tomto mieste to však uvádzam len ako stručnú informáciu.

Ako sa elektróny grafenu „podriaďujú“ teórii relativity je vysvetlené komplexom zložitých matematických formulácii, ktoré sa vyznačujú z pohľadu abstraktnej matematickej logiky krásnymi symetriami. Samozrejme len pre toho, kto sa podrobne zaoberal fyzikálnou i matematickou podstatou teórie relativity.

Aj mechanické vlastnosti grafenu sú jedinečné. Materiály z neho majú takú vysokú stabilitu vzhľadom na nepatrnú hrúbku grafenových štruktúr, že je neporovnateľne vyššia, ako je to v prípade aj najstabilnejších trojdimenzionálnych materiálov.

V Nemecku sa výskumu grafenu venuje predovšetkým Univerzita v Saarbrückene. Väčšina informácii, ktoré vedci o vlastnostiach grafenu majú, bola získaná zo simulačných výpočtov.

Vedci zo Saarbrückenu sú presvedčení, že použitie dvojdimenzionálnych materiálov bude v mnohých oblastiach znamenať prevratné inovácie a revolučné zmeny – napríklad v senzorike, aktorike, v technike filtrov, mechatronike.

——————————-

Deutschland in Aufruhr je výborná a realistická kniha.

Dvoch z jej početných autorov dobre poznám. Mali by ju čítať niektori slovenski politici i niektori slovenski publicisti.

Vo Francúzsku pripravuje podobnú knihu

moj priatel, francuzsky žurnalista, o boji ľudí , ktorí nosia zlte vesty.

Bojovník za našu Európu a naše práva, Salvini! Merkel, Macron sú trpaslíci voči nemu

23.01.2019

Popularita Mattea Salviniho, talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra neuveriteľne narastá, a to nielen v Taliansku, ale v celej EÚ. Je nekompromisne tvrdý proti smerovaniu utečeneckj politike viac »

Polit. islam je nepriateľ, FPÖ chce zákaz. Rakúsky viceprimátor zhrozený z uteč. polit. predošlej vlády

21.01.2019

Predseda parlamentného klubu FPÖ Johann Gudenus povedal v sobotu na zjazde strany, že jeho strana podniká všetko pre to, aby bol ešte v tejto polovici roka schválený zákon o zákaze politického viac »

Keď azylant azda niekoho i zabije, lebo mu EÚ nedala ženu k dispozícii

18.01.2019

Takých prípadov je v EÚ veľa, ale mainstream média ich zamlčujú. Veď predsa načo znepokojovať ľudí, majú aj iné starosti. A už si na to aj zvykli. A ktorí ešte nie, tak si postupne zvyknú. viac »

televízia, televízor, ovládač

RVR udelila vysielateľovi TV Joj pokutu takmer 40 000 eur

23.01.2019 17:10

Mac TV bola zároveň upozornená na porušenie zákona pri oddeľovaní názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru.

Nemecko Merkelová prejav novoročný

Merkelová má pochybnosti o novom prístupe k riešeniu globálnych problémov

23.01.2019 16:48

Snahy o riešenie globálnych problémov budú podľa nej "fungovať len vtedy, ak sme ochotní prijať kompromis".

bitka

V prípade bitky v Košiciach obvinila polícia dve mladistvé

23.01.2019 16:21

Ide o prípad týkajúci sa zverejneného videa zo začiatku januára, na ktorom je zachytená bitka mladých dievčat.

Pawel Adamowicz

Vdova po zavraždenom starostovi Adamowiczovi viní z jeho smrti štátnu TV

23.01.2019 16:01

Stanica uviedla, že zažaluje každého, kto naznačí, že jej programy prispeli k násilnej smrti starostu Adamowicza.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 765
Celková čítanosť: 3259716x
Priemerná čítanosť článkov: 4261x

Autor blogu

Kategórie