Založ si blog

Paríž sa bojí vplyvu Moskvy v Stredoafr. Rep. a posiela tam zbrane, aby ju mohol ďalej ovládať

Táto veľká krajina v strede Afriky je už roky otriasaná vojenskými konfliktami  medzi troma rebelskými zoskupeniami a slabučkou vládou. V roku 2013 zvrhli Séléka-rebeli prezidenta Françoisa Bozizého a odvtedy je krajina nestabilná. Až 70 percent jej územia kontrolujú rebeli.

Teritórium krajiny bolo v minulosti francúzskou kolóniou a Francúzsko nesie za súčasnú katastrofálnu situáciu plnú zodpovednosť, lebo od začiatku vzniku tohto štátu má silný a rozhodujúci vplyv na jeho politiku a dosadzovalo jeho prezidentov výlučne podľa svojich predstáv.

V krajine neexistovali nikdy žiadne skutočne demokratické štruktúry a preto ani žiadne demokratické voľby. S podporou Paríža sa v roku 1993 stal na desať rokov prezidentom Ange-Felix Patassé a po ňom Francúzi dosadil za prezidenta Françoisa Bozizého, ktorý bol nesmierne korupčný a spočiatku usilovne pomáhal Francúzom vykorisťovať svoju vlasť. Francúzi získavali z krajiny, ktorá je mimoriadne bohatá na nerastné bohatstvo, takmer zadarmo rôzne cenné suroviny, medzi nimi najmä urán.

Keď sa však Bozizé časom chcel vymaniť z totálnej závislosti od Paríža a hľadal kontakty k Číne, tak ho Francúzi nechali padnúť a prestali ho vojensky chrániť, čo využili rebeli, aby ho odstavili a pokúsili sa zaviesť demokraciu. Nepodarilo sa to a krajina sa otriasa až dosiaľ nepokojmi a neprestajnými vojenskými zrážkami a upadá do obrovskej biedy.

Paríž sa prostredníctvom OSN znova zamiešal do situácie v krajine a dostal mandát, aby tam viedol rokovania o mieri. V každom prípade tam Francúzi ale sledovali najmä vlastné záujmy a hoci v rámci mandátu vyslali do Stredoafrickej Republiky 2000 vojakov a viedli aj viaceré rozhovory s rebelmi, tak nedosiahli nič. Podľa všetkého Paríž chcel ale len opäť dosiahnuť obnovenie svojho predošlého postavenia v krajine a rebeli takú spoluprácu odmietali.

Napokon OSN ponúklo v tejto veci aj ďalší mandát, a síce Rusku. Moskva postupuje inakšie ako Paríž a rýchlo si získava dôveru tak vlády prezidenta Faustina Archangeho Touadéra, ako aj vodcov rebelov a v neposlednom rade aj obyvateľstva. Rusi dali jasne najavo, že krajine chcú naozaj pomôcť a nie ju skorumpovať ako Francúzi.

Prezident Macron teraz musí hrať dvojitú hru. Nemôže celkom odmietnuť istú spoluprácu s Rusmi – veď dostali mandát. Ale táto spolupráca je len formálna. A práve v dôsledku rozvíjajúcich sa ruských aktivít v Stredoafrickej Republike sa odrazu Paríž rozhodol tam masívne rozšíriť svoje pôsobenie. Len pred niekoľkými dňami dopravil do krajiny množstvo zbraní a dal jej k dispozícii 24 miliónov eur.

V každom prípade však dôverujú oficiálne úrady v krajine oveľa viac Rusom ako Francúzom. Moskva okrem finančných prostriedkov vyslala do Stredoafrickej Republiky aj niekoľko sto expertov, ktorí vypracujú rôzne projekty pre ekonomiku a agrárníctvo a aj obsiahly mierový plán pre stabilizáciu pomerov.

To všetko sa pochopiteľne Macronovi nepáči, lebo to veľmi narúša francúzske zámery. A tak je Macron už dlhší čas v nezávideniahodnej situácii. Oficiálne nemôže proti Moskve nič urobiť, aj keď by Rusov najradšej okamžite z Afriky vyhnal a na druhej strane má aj doma obrovské problémy, a to s húževnatou vytrvalosťou odporu proti jeho politike, ako ju demonštrujú žlté vesty.

Použili Clintonovci FBI k puču proti Trumpovi? Rauscher: S Poliakmi zajedno

24.04.2019

Po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA v decembri 2016, s čím v tábore Hillary Clinton spočiatku nikto ani vo sne nepočítal, vypovedali mu Demokrati, systémové médiá, ale aj niektorí Republikáni, viac »

Notre Dame: Analýzy odborníkov protirečia oficiálnej verzii o príčine požiaru

21.04.2019

Experti reagovali veľmi rýchlo na vymyslené klamstvo oficiálnych orgánov o príčine požiaru, ktorou mal byť skrat. Len dve verzie lží boli v podstate možné, ktoré by prípadne mohla veľká viac »

11 roč. génius astrofyzik je si istý, že Hawking sa mýlil, keď Boha spochybnil

18.04.2019

Hawking a Einstein boli nielen geniálni vedci, ale obaja boli aj ateisti. Ale takí ateisti, ktorí neverili na osobného Boha. A napríklad Einstein bol – podobne ako Baruch Spinoza – vyznávačom viac »

banka, prepad

V Košiciach došlo k prepadu banky, polícia po páchateľoch pátra

25.04.2019 20:10

Neznámi páchatelia so zbraňou v ruke lúpežne prepadli pobočku jednej z bánk v košickej mestskej časti (MČ) Západ.

Andrej Danko

Danko vidí za akciou školákov iných politikov

25.04.2019 19:58

Pre jednu akciu školákov, ktorá bola nakoniec zrušená, sa bude meniť zákon. Presadil to predseda SNS Andrej Danko.

Gábor Gál /exekúcie /

Staré exekúcie zastavia, dlhy nezmiznú

25.04.2019 19:30

Exekúcie staršie ako päť rokov by mali byť zastavené, neznamená to však, že všetky dlžoby budú aj odpustené. Navrhuje to zákon ministra spravodlivosti Gábora Gála.

senne-zasah

Dráma na východe! Svedectvo ženy, ktorú uniesol šialenec so samopalom

25.04.2019 19:28

Pozrite si vo videu TV Pravda svedectvo ženy, ktorú pri obci Senné za bieleho dňa uniesol muž so samopalom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 813
Celková čítanosť: 3637277x
Priemerná čítanosť článkov: 4474x

Autor blogu

Kategórie