Založ si blog

Paríž sa bojí vplyvu Moskvy v Stredoafr. Rep. a posiela tam zbrane, aby ju mohol ďalej ovládať

Táto veľká krajina v strede Afriky je už roky otriasaná vojenskými konfliktami  medzi troma rebelskými zoskupeniami a slabučkou vládou. V roku 2013 zvrhli Séléka-rebeli prezidenta Françoisa Bozizého a odvtedy je krajina nestabilná. Až 70 percent jej územia kontrolujú rebeli.

Teritórium krajiny bolo v minulosti francúzskou kolóniou a Francúzsko nesie za súčasnú katastrofálnu situáciu plnú zodpovednosť, lebo od začiatku vzniku tohto štátu má silný a rozhodujúci vplyv na jeho politiku a dosadzovalo jeho prezidentov výlučne podľa svojich predstáv.

V krajine neexistovali nikdy žiadne skutočne demokratické štruktúry a preto ani žiadne demokratické voľby. S podporou Paríža sa v roku 1993 stal na desať rokov prezidentom Ange-Felix Patassé a po ňom Francúzi dosadil za prezidenta Françoisa Bozizého, ktorý bol nesmierne korupčný a spočiatku usilovne pomáhal Francúzom vykorisťovať svoju vlasť. Francúzi získavali z krajiny, ktorá je mimoriadne bohatá na nerastné bohatstvo, takmer zadarmo rôzne cenné suroviny, medzi nimi najmä urán.

Keď sa však Bozizé časom chcel vymaniť z totálnej závislosti od Paríža a hľadal kontakty k Číne, tak ho Francúzi nechali padnúť a prestali ho vojensky chrániť, čo využili rebeli, aby ho odstavili a pokúsili sa zaviesť demokraciu. Nepodarilo sa to a krajina sa otriasa až dosiaľ nepokojmi a neprestajnými vojenskými zrážkami a upadá do obrovskej biedy.

Paríž sa prostredníctvom OSN znova zamiešal do situácie v krajine a dostal mandát, aby tam viedol rokovania o mieri. V každom prípade tam Francúzi ale sledovali najmä vlastné záujmy a hoci v rámci mandátu vyslali do Stredoafrickej Republiky 2000 vojakov a viedli aj viaceré rozhovory s rebelmi, tak nedosiahli nič. Podľa všetkého Paríž chcel ale len opäť dosiahnuť obnovenie svojho predošlého postavenia v krajine a rebeli takú spoluprácu odmietali.

Napokon OSN ponúklo v tejto veci aj ďalší mandát, a síce Rusku. Moskva postupuje inakšie ako Paríž a rýchlo si získava dôveru tak vlády prezidenta Faustina Archangeho Touadéra, ako aj vodcov rebelov a v neposlednom rade aj obyvateľstva. Rusi dali jasne najavo, že krajine chcú naozaj pomôcť a nie ju skorumpovať ako Francúzi.

Prezident Macron teraz musí hrať dvojitú hru. Nemôže celkom odmietnuť istú spoluprácu s Rusmi – veď dostali mandát. Ale táto spolupráca je len formálna. A práve v dôsledku rozvíjajúcich sa ruských aktivít v Stredoafrickej Republike sa odrazu Paríž rozhodol tam masívne rozšíriť svoje pôsobenie. Len pred niekoľkými dňami dopravil do krajiny množstvo zbraní a dal jej k dispozícii 24 miliónov eur.

V každom prípade však dôverujú oficiálne úrady v krajine oveľa viac Rusom ako Francúzom. Moskva okrem finančných prostriedkov vyslala do Stredoafrickej Republiky aj niekoľko sto expertov, ktorí vypracujú rôzne projekty pre ekonomiku a agrárníctvo a aj obsiahly mierový plán pre stabilizáciu pomerov.

To všetko sa pochopiteľne Macronovi nepáči, lebo to veľmi narúša francúzske zámery. A tak je Macron už dlhší čas v nezávideniahodnej situácii. Oficiálne nemôže proti Moskve nič urobiť, aj keď by Rusov najradšej okamžite z Afriky vyhnal a na druhej strane má aj doma obrovské problémy, a to s húževnatou vytrvalosťou odporu proti jeho politike, ako ju demonštrujú žlté vesty.

Bojovník za našu Európu a naše práva, Salvini! Merkel, Macron sú trpaslíci voči nemu

23.01.2019

Popularita Mattea Salviniho, talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra neuveriteľne narastá, a to nielen v Taliansku, ale v celej EÚ. Je nekompromisne tvrdý proti smerovaniu utečeneckj politike viac »

Polit. islam je nepriateľ, FPÖ chce zákaz. Rakúsky viceprimátor zhrozený z uteč. polit. predošlej vlády

21.01.2019

Predseda parlamentného klubu FPÖ Johann Gudenus povedal v sobotu na zjazde strany, že jeho strana podniká všetko pre to, aby bol ešte v tejto polovici roka schválený zákon o zákaze politického viac »

Keď azylant azda niekoho i zabije, lebo mu EÚ nedala ženu k dispozícii

18.01.2019

Takých prípadov je v EÚ veľa, ale mainstream média ich zamlčujú. Veď predsa načo znepokojovať ľudí, majú aj iné starosti. A už si na to aj zvykli. A ktorí ešte nie, tak si postupne zvyknú. viac »

televízia, televízor, ovládač

RVR udelila vysielateľovi TV Joj pokutu takmer 40 000 eur

23.01.2019 17:10

Mac TV bola zároveň upozornená na porušenie zákona pri oddeľovaní názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru.

Nemecko Merkelová prejav novoročný

Merkelová má pochybnosti o novom prístupe k riešeniu globálnych problémov

23.01.2019 16:48

Snahy o riešenie globálnych problémov budú podľa nej "fungovať len vtedy, ak sme ochotní prijať kompromis".

bitka

V prípade bitky v Košiciach obvinila polícia dve mladistvé

23.01.2019 16:21

Ide o prípad týkajúci sa zverejneného videa zo začiatku januára, na ktorom je zachytená bitka mladých dievčat.

Pawel Adamowicz

Vdova po zavraždenom starostovi Adamowiczovi viní z jeho smrti štátnu TV

23.01.2019 16:01

Stanica uviedla, že zažaluje každého, kto naznačí, že jej programy prispeli k násilnej smrti starostu Adamowicza.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 765
Celková čítanosť: 3259592x
Priemerná čítanosť článkov: 4261x

Autor blogu

Kategórie