Založ si blog

Nová vedecká revolúcia: Naša brána do tajuplného „neprístupného“ sveta kvantov

Toto je mysteriózna a historicky najprelomovejšia revolúcia, ktorá sa ukryte pred verejnosťou už odohráva. Bude pre ľudstvo a jeho možnosti znamenať neporovnateľne viac ako napríklad kopernikánska revolúcia, ktorá úplne zmenila náš pohľad na kozmos a na jeho astrofyzikálne zákonitosti.

Kvantový počítač umožní ľudstvu prekročiť „neprekročiteľné“ hranice a vstúpiť do inej dimenzie, ako sú naše tri známe priestorové dimenzie, kde sa odohráva všetko to, čo vnímame.

Pokiaľ ale sme len v tomto trojdimenzionálnom svete, tak naše myslenie a vnímanie je veľmi obmedzené a nedokonalé. Preto od nepamäti zažívame náš svet len ako svet zložený z dualít, ktoré sa nám občas síce môžu javiť ako uzavretý celok, ale veľmi často stoja v nezlučiteľnom protiklade a preto nereprezentujú jednotu, celistvosť.

Niekoľko príkladov: Jin-Jang, čierne-biele, zlo-dobro, jedna-nula, Boh-človek, svetlo-tma,…….

Medzi týmito pre nás veľmi výraznými protikladmi, nevnímame a nevidíme nič – žiadne medzistupne a či „tiene“. Pritom ich je tam veľmi veľa. V našom čoraz komplikovanejšom svete je pre nás jednoduchšie, keď sa môžeme rýchlo zorientovať. Napríklad je jednoduchšie niekoho hneď označiť za idiota, ako premýšľať prečo sa tak správa. Pritom vo svojej podstate môže byť aj milým človekom, ale z nejakého dôvodu to neprejavuje.

Oslobodenia sa zo sveta dualít

Vedec, bádateľ primátov, R. Sapolsky napísal zaujímavú štúdiu, kde vysvetluje, ako extrémne sú naše mozgy už od narodenia vedené k tomu, aby videli vo svete buď formy bieleho alebo čierneho, buď formy zla alebo dobra a pod. Preto fakt, že niečo, čo sa javí ako zlé, môže mať aj vlastnosti dobra, to sa musíme až sami postupne  a niekdy aj s ťažkosťami naučiť – ak chceme, alebo ak nám to vôbec je možné.

Konečne sa nám naskytne skvelá možnosť oslobodiť sa z úzkeho a stiesňujúceho sveta dualít a zdanlivých právd, ktoré sú len ilúziami a v najhoršom prípade dokonca aj zámernými klamstvami, ktoré držia nášho ducha vo väzení neslobody a otroctva.

Prekročme teda hranice, ktoré nám určujú dualizmy a naše skostnatelé tradičné predstavy a determinované kategorizácie a vstúpme do sveta kvantov, plného zázrakov.

Je to nemierne fascinujúci a úplne odlišný svet, ako náš svet, v ktorom žijeme – je to svet „nespočetných tieňov, odtieňov a duchov“. Povedané matematicky – v ňom existujúca kvantová častička nezodpovedá jednotke alebo nule, lebo súčasne je aj jednotkou, ale aj  nulou. Až v momente merania a či pozorovania sa nám ukáže podľa vlastného „rozhodnutia“ ako jednotka alebo ako nula.

Od kvantových počítačov si vedci sľubujú zázraky – o.i. budú schopné vypočítať aj všetko to, čo dosiaľ platilo ako nevypočitateľné.

Dosiaľ boli bity – už sú ale aj kvibity

Digitálny svet, tak ako ho poznáme, pozostáva len z bitov, ktoré majú iba dve hodnoty: 1 alebo 0.

V posledných rokoch vedci vo veľkých internetových koncernoch a výskumných centrách dokázali vytvoriť svet kvibitov (kvant  a bit).

Zatiaľ čo dnešné klasické počítače premieňajú informácie, ktoré do nich vkladáme, len na jednotky a nuly, tak nové štruktúry, kvibity, prelomili túto stereotypnú linearitu a vypočítavajú obrovskou rýchlosťou súčasne všetko. Možné je to preto, lebo kvibity sú súčasne nulami a jednotkami (ako ich poznáme z našich klasických počítačov), pričom sú zároveň ale aj všetkými mysliteľnými i nemysliteľnými medzistupňami medzi jednotkou a nulou. Z toho dôvodu sú možné v kvantovýh počítačoch také extrémne rýchlosti a také obrovské kapacity, ktoré totálne presahujú našu fantáziu.

Svet sa skladá z kvantov

Tento článok je len veľmi stručným a krátkym priblížením toho, čo nás očakáva v kvantovom svete.  Podrobne to opisujem v mojej publikácii Utajený kozmos – kozmos kvantov.

Záverom krátka zmienka aspoň o jednom z nespočetných fenoménov zo sveta kvantov:

Ako funguje prenos signálov v našom mozgu, to nám v súčasnosti nedokáže približiť žiadny počítač. Kvantový počítač to ale bude schopný vyriešiť.

 

Len opatrne – aby niekto „nepraskol“ od…..

Senzačný objav: Epigenetické „hodiny“určujú dĺžku života. Ovplyvniť ich je možné

15.12.2018

Z mojej knihy: Máš 80, vyzeráš na 50 a cítiš sa na 30:…..Ešte donedávna vo vede platilo, že naše gény sú počas celého nášho života úplne stabilné štruktúry, a to v tom zmysle, že viac »

V tieni jedného paktu, je tu už nová pasca: Utečenecký pakt. Za 4 dni podpis!

13.12.2018

Dosiaľ sa takmer nikde nepísalo aj ďalšom pakte OSN – o utečeneckom pakte. A ani politici o ňom nehovoria. Ide pritom o dva rôzne, aj keď svojím spôsobom podobné pakty. Viedeň podpíše utečenecký viac »

Pozvali ma do Paríža žlté vesty – jeden celý deň som bol jeden z nich

12.12.2018

Do Paríža som na stanicu Gare de l´Est cestoval z Nemecka už nespočetne veľa krát a vždy som bol plný radostného očakávania, čo mi ponúkne a daruje toto veľkolepé mesto. Ale v toto sobotné viac »

USA, Mick Mulvaney, šéf kancelárie Bieleho domu

Trump vymenoval nového šéfa kancelárie Bieleho domu

15.12.2018 10:27

Piatkové oznámenie ukončilo špekulácie o obsadení prestížneho postu.

bratislava, hrad

Bratislava začne rok 2019 v rozpočtovom provizóriu

15.12.2018 10:00

Nový primátor Bratislavy plánuje preveriť finančnú kondíciu mesta a avizuje, že chcú spustiť audity na viacerých úrovniach.

shutterstock 1228672159

VIDEORECENZIA: Prvý čínsky mobil s nárokom na trón

15.12.2018 10:00

Huawei Mate 20 Pro je prvý čínsky telefón, ktorý má právo nárokovať si na titul tohtoročného kráľa mobilov.

Scott Morrison

Austrália uznáva západný Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela

15.12.2018 09:36

Veľvyslanectvo sa však z Tel Avivu do Jeruzalema nepresťahuje dovtedy, kým sa v izraelsko-palestínskom konflikte nedosiahne mier.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 751
Celková čítanosť: 3116032x
Priemerná čítanosť článkov: 4149x

Autor blogu

Kategórie