Založ si blog

Politická smrť Merkel sa blíži. Dostala tvrdý úder od vlastnej frakcie. Jej obľúbenec Kauder padol!

Voľakedy všetkými obdivovaná takmer absolútna moc nemeckej kancelárky čoraz viac upadá a sa vytráca. Trinásť rokov bol Volker Kauder jej najužším spolupracovníkom a najlepším dôverníkom.

Písal sa rok 2005 a málokto počítal s tým, že sa arcikonzervatívny Šváb Kauder z Bádenska-Württemberska – muž zo západu – stane vo funkcii šéfa frakcie CDU-CSU v Bundestagu najdôležitejším spolubojovníkom, ženy z východu, kancelárky Merkel.

V utorok sa stalo niečo nemožné. Hoci všetci veľmi dobre vedeli, aký je Volker Kauder pre Merkel nepostrádateľný, aj tak (a či práve preto) sa novým šéfom frakcie CDU-CSU stal Ralph Brinkhaus, pre veľkú väčšinu Nemcov celkom neznámy človek. Vo voľbe získal 125 hlasov, kým Kauder len 112.

Merkel svoje veľké sklamanie ani len nezakrývala a otvorene povedala, že je to jej porážka. Je to vôbec po prvý raz, že kancelárka v niečom priznala nejakú svoju porážku.

Jej oficiálny komentár vyznel stručne, pričom na tvári jej pohrával sotva badateľný žoviálny úškrn, dôkaz jej porážky:

„Das ist eine Stunde der Demokratie, in der gibt es auch Niederlagen, und da gibt es auch nichts zu beschönigen. Ich werde aber Herr Brinkhaus unterstützen, wo immer ich das kann“ „To je hodina demokracie, v tej sú aj porážky a tu sa nedá nič prikrášlovať. Budem ale podporovať pána Brinkhausa (moja poznámka: tu prišla krátka odmlka, Merkel preglgla a stroho dodala), všade kde budem môcť.

Volkera Kaudera podporovala všade a vždy. Mohla, lebo jej bol priam otrocky verný a nikdy neprotirečil. Bol tvrdým a voči nepriateľom svojej kráľovny, neohrozeným vojakom a voči nej vždy zdvorilým rytierom. Brinkhaus je však z iného politického cesta. Nebude ani vojakom a ani rytierom kancelárky.

Zastupuje záujmy tých v CDU-CSU, ktorí chceli Kaudera odstaviť a Merkel tak oslabiť. Brinkhaus rozhodne nie je merkelovec, ale ani vyslovený antimerkelovec. To platí ale len zatiaľ.

Frakcia s nástupom Brinkhausa do funkcie jej šéfa v každom prípade podstatne zosilnie a prestane plniť svoju dosiaľ výlučnú funkciu v role pritakávačov kancelárky. Že tomu tak bolo, o to sa staral príkladne a horlivo práve Volker Kauder.

Nemecká učiteľka žiada od ľudstva, aby sa prestalo množiť nezmyselne a nadbytočne

14.03.2019

Publicistka a učiteľka Verena Brunschweiger z Regensburgu vyzýva ľudí, aby sa zriekli zbytočného „robenia“ deti. Sama je bezdetná, má 38 rokov a vyučuje v meste na Dunaji, v bavorskom Regensburgu, viac »

Ak by túto obžalobu moslimov povedal EÚ politik, média ho označia za nepriateľa islamu

10.03.2019

Vyšla však z úst prezidenta Egyptu Abd al-Fattah as-Sisisho, veriaceho moslima. Európske médiá túto z ich pohľadu nebezpečnú protimigrantskú a v podstate i protiislamskú reč as-Sísího zamlčali. viac »

SPÖ: Kurz, elitný prostitút nacis! Islamiz. Viedne: niektoré kresťanky si šatky dávajú z obáv už dobrovoľne na hlavu

09.03.2019

Autorom tohto hanebného a urážlivo difamujúceho označenia rakúskeho kancelára Kurza je popredný korutánsky SPÖ politik Hannes Köberl, ktorý to uviedol pred krátkym časom na sociálnych sieťach. viac »

tepláreň, Bratislavská teplárenská, BAT

Penta si prišla na svoje, za paroplyn dostala od štátu 33 miliónov eur

19.03.2019 18:37

Štátna firma Bratislavská teplárenská vyplatila spoločnosti Paroplyn Holdings Limited celú pohľadávku vo výške zhruba 33 miliónov eur.

Mikuláš Černák

Mikuláš Černák priznal vraždu Poliaka, Ján Kán vinu odmieta

19.03.2019 18:14

Černák vinu za vraždu poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka v zmysle obžaloby priznal, jeho niekdajšia pravá ruka Ján Kán, ktorý je na slobode, ju popiera.

Letisko v Prievidzi.

VIDEO: Prievidza má letisko. Ani Federer už nemusí dosadať na trávu

19.03.2019 17:45

Lúka s ďatelinou bola dlhých sedemdesiat rokov letiskom v Prievidzi. To sa teraz zmenilo. Trávu nahradil asfalt. Pred 18 rokmi tu pristál Federer, ktorý prišiel na pytačky.

UKRAINE-CRISIS/VOLKER

Znovuzískanie Krymu silou by bola vojenská katastrofa, tvrdí Kurt Volker

19.03.2019 17:24

Osobitný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA pre Ukrajinu Kurt Volker zároveň zdôraznil potrebu obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny diplomatickými prostriedkami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 795
Celková čítanosť: 3480205x
Priemerná čítanosť článkov: 4378x

Autor blogu

Kategórie