Založ si blog

Politická smrť Merkel sa blíži. Dostala tvrdý úder od vlastnej frakcie. Jej obľúbenec Kauder padol!

Voľakedy všetkými obdivovaná takmer absolútna moc nemeckej kancelárky čoraz viac upadá a sa vytráca. Trinásť rokov bol Volker Kauder jej najužším spolupracovníkom a najlepším dôverníkom.

Písal sa rok 2005 a málokto počítal s tým, že sa arcikonzervatívny Šváb Kauder z Bádenska-Württemberska – muž zo západu – stane vo funkcii šéfa frakcie CDU-CSU v Bundestagu najdôležitejším spolubojovníkom, ženy z východu, kancelárky Merkel.

V utorok sa stalo niečo nemožné. Hoci všetci veľmi dobre vedeli, aký je Volker Kauder pre Merkel nepostrádateľný, aj tak (a či práve preto) sa novým šéfom frakcie CDU-CSU stal Ralph Brinkhaus, pre veľkú väčšinu Nemcov celkom neznámy človek. Vo voľbe získal 125 hlasov, kým Kauder len 112.

Merkel svoje veľké sklamanie ani len nezakrývala a otvorene povedala, že je to jej porážka. Je to vôbec po prvý raz, že kancelárka v niečom priznala nejakú svoju porážku.

Jej oficiálny komentár vyznel stručne, pričom na tvári jej pohrával sotva badateľný žoviálny úškrn, dôkaz jej porážky:

„Das ist eine Stunde der Demokratie, in der gibt es auch Niederlagen, und da gibt es auch nichts zu beschönigen. Ich werde aber Herr Brinkhaus unterstützen, wo immer ich das kann“ „To je hodina demokracie, v tej sú aj porážky a tu sa nedá nič prikrášlovať. Budem ale podporovať pána Brinkhausa (moja poznámka: tu prišla krátka odmlka, Merkel preglgla a stroho dodala), všade kde budem môcť.

Volkera Kaudera podporovala všade a vždy. Mohla, lebo jej bol priam otrocky verný a nikdy neprotirečil. Bol tvrdým a voči nepriateľom svojej kráľovny, neohrozeným vojakom a voči nej vždy zdvorilým rytierom. Brinkhaus je však z iného politického cesta. Nebude ani vojakom a ani rytierom kancelárky.

Zastupuje záujmy tých v CDU-CSU, ktorí chceli Kaudera odstaviť a Merkel tak oslabiť. Brinkhaus rozhodne nie je merkelovec, ale ani vyslovený antimerkelovec. To platí ale len zatiaľ.

Frakcia s nástupom Brinkhausa do funkcie jej šéfa v každom prípade podstatne zosilnie a prestane plniť svoju dosiaľ výlučnú funkciu v role pritakávačov kancelárky. Že tomu tak bolo, o to sa staral príkladne a horlivo práve Volker Kauder.

V tieni jedného paktu, je tu už nová pasca: Utečenecký pakt. Za 4 dni podpis!

13.12.2018

Dosiaľ sa takmer nikde nepísalo aj ďalšom pakte OSN – o utečeneckom pakte. A ani politici o ňom nehovoria. Ide pritom o dva rôzne, aj keď svojím spôsobom podobné pakty. Viedeň podpíše utečenecký viac »

Pozvali ma do Paríža žlté vesty – jeden celý deň som bol jeden z nich

12.12.2018

Do Paríža som na stanicu Gare de l´Est cestoval z Nemecka už nespočetne veľa krát a vždy som bol plný radostného očakávania, čo mi ponúkne a daruje toto veľkolepé mesto. Ale v toto sobotné viac »

Kto bude kritizovať migračný pakt OSN, tomu bude hroziť väzenie?

07.12.2018

Brusel premieňa EÚ čoraz rýchlejšie na diktatúru, ktorá nadobúda stalinistické i nacistické štruktúry. Do väzenia len za kritiku? Áno, presne tak! Ale veď to je odstránenie najdôležitejšieho viac »

marcel, rodina, vlak

Rodičia bojovali o syna, na liečbu dali všetko

15.12.2018 08:00

Smrť si poňho prišla príliš skoro, chlapec sotva dospel, mal 18 rokov.

počasie, sneh

Na horách sneh, v nížinách blato

15.12.2018 07:00

Kým v stredných a vysokých polohách sa zvianočnieva, v nížinách sa zrejme k najkrajším sviatkom roka došmýkame po blate.

Národný futbalový štadión

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

15.12.2018 06:00

Bude obchvat Bratislavy v roku 2020? Klamal Kiska? Kam zmizli eurofondy na kultúru? Kde sa ukrýval Šajgal? Ako sa vám páči nový Národný futbalový štadión?

kiska

VIDEO: Kiska kúpil v Slavkove až desať pozemkov

15.12.2018 06:00

Prezident Andrej Kiska skupoval pozemky pod Tatrami vo Veľkom Slavkove ako na bežiacom páse. Kauza podvodu s pozemkami sa Kisku dotýka čoraz viac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 750
Celková čítanosť: 3115557x
Priemerná čítanosť článkov: 4154x

Autor blogu

Kategórie