Založ si blog

Politická smrť Merkel sa blíži. Dostala tvrdý úder od vlastnej frakcie. Jej obľúbenec Kauder padol!

Voľakedy všetkými obdivovaná takmer absolútna moc nemeckej kancelárky čoraz viac upadá a sa vytráca. Trinásť rokov bol Volker Kauder jej najužším spolupracovníkom a najlepším dôverníkom.

Písal sa rok 2005 a málokto počítal s tým, že sa arcikonzervatívny Šváb Kauder z Bádenska-Württemberska – muž zo západu – stane vo funkcii šéfa frakcie CDU-CSU v Bundestagu najdôležitejším spolubojovníkom, ženy z východu, kancelárky Merkel.

V utorok sa stalo niečo nemožné. Hoci všetci veľmi dobre vedeli, aký je Volker Kauder pre Merkel nepostrádateľný, aj tak (a či práve preto) sa novým šéfom frakcie CDU-CSU stal Ralph Brinkhaus, pre veľkú väčšinu Nemcov celkom neznámy človek. Vo voľbe získal 125 hlasov, kým Kauder len 112.

Merkel svoje veľké sklamanie ani len nezakrývala a otvorene povedala, že je to jej porážka. Je to vôbec po prvý raz, že kancelárka v niečom priznala nejakú svoju porážku.

Jej oficiálny komentár vyznel stručne, pričom na tvári jej pohrával sotva badateľný žoviálny úškrn, dôkaz jej porážky:

„Das ist eine Stunde der Demokratie, in der gibt es auch Niederlagen, und da gibt es auch nichts zu beschönigen. Ich werde aber Herr Brinkhaus unterstützen, wo immer ich das kann“ „To je hodina demokracie, v tej sú aj porážky a tu sa nedá nič prikrášlovať. Budem ale podporovať pána Brinkhausa (moja poznámka: tu prišla krátka odmlka, Merkel preglgla a stroho dodala), všade kde budem môcť.

Volkera Kaudera podporovala všade a vždy. Mohla, lebo jej bol priam otrocky verný a nikdy neprotirečil. Bol tvrdým a voči nepriateľom svojej kráľovny, neohrozeným vojakom a voči nej vždy zdvorilým rytierom. Brinkhaus je však z iného politického cesta. Nebude ani vojakom a ani rytierom kancelárky.

Zastupuje záujmy tých v CDU-CSU, ktorí chceli Kaudera odstaviť a Merkel tak oslabiť. Brinkhaus rozhodne nie je merkelovec, ale ani vyslovený antimerkelovec. To platí ale len zatiaľ.

Frakcia s nástupom Brinkhausa do funkcie jej šéfa v každom prípade podstatne zosilnie a prestane plniť svoju dosiaľ výlučnú funkciu v role pritakávačov kancelárky. Že tomu tak bolo, o to sa staral príkladne a horlivo práve Volker Kauder.

Moje tajomstvo: Publicistika mi dala bohatstvo, som milionár. Hanba Nemecka: Erdoganov víkend

03.10.2018

Stať sa naozaj dobrým publicistom a autorom a pritom aj veľmi zbohatnúť je náročné - veľmi. Nie je to totiž vôbec jednoduché remeslo. Treba k tomu nadanie, vytrvalosť, veľkú zvedavosť a viac »

Vaše mesto má 4500 občanov. Ráno vstanete a má o 2000 viac, migrantov! Vaša reakcia bude aká?

30.09.2018

Nikto sa vás nepýtal vopred, či s tým súhlasíte a nikto vám nepovedal, že medzi prišelcami budú s veľkou pravdepodobnosťou kriminálníci, ktorí môžu byť hrozbou pre mužov, ženy i deti. viac »

Na slávnej Humboldt-Universität začne „vládnuť“ aj islam a šaria. Veto študentov zamietli!

22.09.2018

Politický islam je ako zhubný nádor v organizme. Ak raz niekde zapustí svoje korene, tak sa rozrastie agresívne na niečo, čo všetko vôkol nich a postupne aj ďalej a ďalej rozruší a premieňa viac »

Ekonomika, graf, peniaze, kalkulačka

Iba pätina firiem chce využiť zvýhodnené vyplácanie 13. a 14. platov

20.10.2018 12:49

O vyplácanie zvýhodnených 13. a 14. platov v praxi nie je medzi firmami veľký záujem. Buď si to nemôžu dovoliť, alebo majú problém splniť podmienky zákona.

lykožrút

Vlastníci lesov nesúhlasia s ochranármi, že lykožrút sa málo šíri z rezervácií

20.10.2018 12:41

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska tvrdí, že premnoženie lykožrúta spôsobila aj bezzásahovosť chránených území v 5. stupni.

SR Bratislava doprava 2. etapa električka trať Petržalka TK B

Magistrát odmieta tvrdenia o diskriminácii navrhovaných zliav v MHD

20.10.2018 12:17

Viaceré organizácie označili navrhované zmeny v bratislavskej verejnej doprave za nesystémové s diskriminačným charakterom.

hasiči, gaderská dolina

Hasiči pokračujú v likvidácii požiaru v Gaderskej doline

20.10.2018 11:28

Požiar sa rozšíril sa vo veľmi nedostupnom teréne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 723
Celková čítanosť: 2950289x
Priemerná čítanosť článkov: 4081x

Autor blogu

Kategórie