Založ si blog

Putinov nemecký sedliak. Ak Nemec objaví Rusko naozaj, tak je to láska na celý život

Bolo už veľa Nemcov v priebehu dejín, ktorí keď objavili rýdzosť ruskej duše a krásu a rozmanitosť širokánskej nedoziernej ruskej zeme, tak sa do oboch nesmrteľne zamilovali.

Jedným z nich je aj Stefan Dürr. Narodil sa v roku 1964 v Eberbachu, ktorý leží na rieke Neckar v nádhernom Odenwalde v blízkosti svetoznámeho Heidelbergu. Už ako malého chlapca ho fascinovalo poľnohospodárstvo a rýchlo sa zaúčal do jeho tajov vo veľkom poľnohospodárskom podniku svojich rodičov. Malebný Eberbach poznám veľmi dobre. Pred mnohými rokmi som tam pracoval nejaký čas ako inžinier.

Môj priateľ, známy nemecký astrofyzik, prof. Gondolatsch z Heidelbergu, ktorého som niekoľkokrát navštívil v jeho dome v Eberbachu, poznal veľmi dobre rodinu Dürovcov a rozprával mi aj o nadanom mladíkovi Stefanovi, ktorý chcel zasvätiť svoj život agrárníctvu.

Keď Stefan Dürr začínal so štúdiom agrárníctva na Univezite Bayreuth, tak už bol naslovovzatým odborníkom tejto vedy. Už čoskoro ho však mal osud zaviať po prvý raz do ďalekého a v tom čase pre neho celkom neznámeho Ruska.

V roku 1989 v rámci nemecko-ruskej výmeny praktikantov v oblasti agrárneho sektoru sa stal jedným z prvých nemeckých praktikantov v Rusku po skončení studenej „vojny“.

Bola to láska na prvý pohľad – ako to Dürr vždy zdôrazňuje, keď sa ho niekto opýta na jeho vzťah k najväčšej krajine sveta. Jeho trvalý pobyt v Rusku sa začal tým, že  v poverení nemeckého veľvyslanectva v Moskve organizoval cesty odborníkov z oblasti ruského agrárníctva do veľkých nemeckých poľnohospodárskych podnikov.

Po niekoľkých pracovne veľmi aktívnych rokoch života v Rusku začal tam sám podnikať. Medzičasom už ruštinu ovládal takmer ako nemčinu. V roku 1998, po 9. rokoch pobytu v krajine, ktorá sa pre neho už stala krajinou jeho snov, vstúpil do obchodu s poľnohospodárskymi strojmi. V roku 2003 si nadobudol svoju prvú  poľnohospodársku firmu v Rusku. Už čoskoro sa stal jedným z najúspešnejších poľnohospodárskych podnikateľov Ruska. O sedem rokov neskôr bol majiteľom veľkého podniku Ekoniva, ktorý mal 100 000 hektárov poľnohospodárskej plochy a 11 000 kráv. Bol v Oblasti Voronež.

Okrem veľkej produkcie mlieka je Ekoniva číslom jedna v Rusku v obchode s poľnohospodárskymi strojmi. Dürr bol niekoľko rokov aj poradcom ruskej vlády počas privatizácie poľnohospodárskych plôch.

Vladimír Putin mu osobne odovzdal pred troma rokmi udelenie ruského občianstva. A bol to už ruský občan Dürr, ktorý ruskému prezidentovi vrele odporúčal „pomstu“ Západu – zavedenie ruských protisankcií voči EÚ.

Muž z Eberbachu produkuje na šiestich miestach svojej obrovskej agrofirmy – jedno z nich sa nachádza hlboko v Sibíri – mlieko, obilie, mäso, osivo a predáva poľnohospodárske stroje.

Nedávno pri Kaluge otvoril už siedmu pobočku firmy, s 2 800 kravami a už pripravuje otvorenie ďalšej pobočky. Je štvrtým najväčším producentom mlieka v Rusku – 100 000 ton mlieka ročne. Zamestnáva viac ako 4 000 pracovníkov. Vlastní už 60 000 kráv a 200 000 hektárov pôdy a rastie ďalej.

Dürr je z Ruska a z Putina nadšený a hovorí, že kto je schopný a pracovitý, tak mu v obrovskom Rusku stoja všetky dvere otvorené. Je aktívny aj v politike, a tak Nemecko ako aj Rusko v ňom vidia optimálny „most“ medzi Východom a Západom. Za ženu má Rusku a má s ňou štyri deti.

Najmä v posledných rokoch ho viackrát navštívili nemeckí žurnalisti a jedna z ich otázok znela:

„Gibt es die russische Seele?“

„Ja. In Russland sind menschliche Beziehungen sehr viel wichtiger als in Deutschland. Man trifft Entscheidungen eher aus dem Bauch heraus. Ein Beispiel: Wenn man viel zu tun hat und Besuch von Freunden oder Verwandten bekommt, kann man nicht sagen, man hat keine Zeit. Das ist einfach nicht möglich. In Deutschland wäre das anders.“

 

„Existuje príslovečná ruská duša?“

„ Áno. V Rusku sú medziľudské vzťahy oveľa dôležitejšie ako v Nemecku.Rusi sa neraz rozhodujú len tak z brucha. Príklad – keď máte práve veľa práce a dostanete nečakanú náštevu priateľov alebo príbuzných, tak nemôžete povedať, že nemáte čas. To je jednoducho nemožné. V Nemecku by to bolo inakšie.“

 

A nakoniec Dürr nemeckým redaktorom zakaždým prízvukuje, že Nemecko mu absolútne nechýba a že Rusko je pre neho najskvelejšia krajina, kde sa cíti dokonale šťastný, a to tak po pracovnej, ako aj po ľudsko-emocionálnej stránke.

 

Neuveriteľný príbeh – Šváb z Odenwaldu našiel zmysel života a životné šťastie v Rusku.

Obrovská záhada kozmu: Je za ním Nič? A či Niečo? Prezradím to

23.08.2019

Je kozmos nekonečný? Jeho nekonečnosť platila dlhé stáročia ako teologicko-vedecká dogma. Jej základom bolo tvrdenie, že tak ako je Boh vo všetkom nekonečný, tak musí byť aj jeho dielo – viac »

Samovražda Epsteina? 47 záhadných umrtí z okolia Clintonovcov. Bloger Pravdy najlepší je zas tu

21.08.2019

14.8. v skorých ranných hodinách objavili strážcovia vo väzení v Manhattane mŕtve telo multimiliardára pedofila Jeffreya Epsteina. Údajne sa obesil. Početné dokumenty a svedecké výpovede viac »

Macron múdrejší ako Merkel: Putina pozval! Zázračná zbraň Salviniho„zničí“každého!

20.08.2019

Macron dal Putinovi najavo, aký je pre neho dôležitý a že veľké medzinárodné problémy chce riešiť len s ním Niekoľko dní pred vrcholovým stretnutím G7 štátov, ktorého sa Rusko zo známych viac »

Bratislava Protest Farmári traktor polícia štúrova

Farmári z protestov začnú od septembra zbierať podpisy na registráciu strany

23.08.2019 14:05

Nespokojní poľnohospodári z "traktorových protestov" zakladajú politickú stranu Máme toho dosť!

africký mor ošípaných, kafiléria

Mor ošípaných dvíha cenu mäsa

23.08.2019 14:00

Africký mor ošípaných komplikuje vláde oživenie poľnohospodárstva a potravinárstva a spotrebiteľom načiera hlbšie do peňaženiek.

bugar

Most-Híd pôjde do volieb s Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou

23.08.2019 13:51

Zhodli sa na tom, že zabezpečenie efektívnej parlamentnej reprezentácie južných regiónov a Maďarov na Slovensku je dôležité.

Huawei, poľsko

Huawei je schopná fungovať aj s americkými sankciami

23.08.2019 13:30

Čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei uviedla, že dôsledky amerických obmedzení na jej biznis sú predbežne miernejšie, než sa pôvodne očakávalo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 873
Celková čítanosť: 4112416x
Priemerná čítanosť článkov: 4711x

Autor blogu

Kategórie