Založ si blog

Bordeaux – starí Rimania, Atlantik, rieka Garonne, víno, Aquitania i futbal

To všetko a ešte oveľa viac je toto kúzelné mesto. Stalo sa mojou veľkou láskou, podobne ako Buenos Aires, Lisabon, Paríž, Rím, Jeruzalem a veľa ďalších veľkolepých miest, kde sa cítim doma. Očarilo ma nesmierne po každej stránke. Pritom som navštívil mnoho veľkolepých miest v mnohých štátoch.

Leží takmer na brehu Atlantiku, len 40 kilometrov od neho a je hlavným mestom prastarej Aquitánie – teraz francúzskej provincie, ktorá bola voľakedy aj kráľovstvom, a to v 8. storočí. Je najvýznamnejším mestom juhozápadného Francúzska a rozprestiera sa na oboch brehoch veľrieky Garonne, ktorá je podstatne širšia ako Dunaj v Bratislave i ako Rýn v Duesseldorfe.

Keď som ju po prvý krát uzrel, bol som uchvátný a prekvapený jej mohutnosťou a jej facinujúcou krásou. Žiadna iná veľrieka v Európe ma tak neočarovala ako Garonne. Vždy, keď zavítam do Bordeaux – teraz v auguste (začal som toto písať v lete a teraz v marci dokončievam, keď som sem pred troma dňami pracovne opäť zavítal) som prišiel sem pracovne na dlhšiu dobu – tak idem čo najskôr ku Garonne. Tomu sa napokon ani nedá vyhnúť, ak prichádzam vlakom, lebo zo stanice idem električkou do centra a tá ide okolo nej.

Jej tok sa každý deň obráti pod vplyvom prílivu na Atlantiku. Je to skvelé divadlo pozorovať z veľkolepého starého mostu Pont de Pierre (ktorý má veľmi neobyčajnú históriu) ako prílivové vlny Atlantiku postupne premáhajú jej silny prúd, až ho napokon premôžu a vody rieky tečú na niekoľko hodín naspäť, odkiaľ prišli. Pozorovať z mosta boj prílivu s tokom rieky – čo trvá dobrú polhodinu – je pre mňa vždy fascinujúcim zážitkom. Bojujúce vody vytvárajú stále nové a nové  obrovské zvírenia a krútňavy a  rôzne divoké prúdnice tisicok rôznych tvarov.

Garonne je unikátna aj v tom, že hneď za Bordeauxom sa do nej vlieva Dordogne, ktorá je rovnako obrovská. Preto Francúzi, aby neukrivdili ani jednej z nich, si povedali, že po ich sútoku už neexistuje ani jedna z nich, ale to, čo tečie ďalej, je akoby nová rieka a nazvali ju Gironde. Tá potrebuje ešte 70 kilometrov, aby sa vliala do Atlantiku. Jej ústie má plochu 685 štvorc. kilometrov a je najväčšie v Európe. Zároveň je jedinečnou prírodnou rezerváciou.

Na meste ma fascinuje mnoho vecí a jednou je jeho prastará história. Kto v SR niečo o mne vie, tak mu je známe,že som znalcom a milovníkom dejín. A Bordeaux patrí k tým európskym mestám, ktoré majú veľmi starú históriu. Je staršie ako Paríž, Kolín n.R., i ako Trier, ktorý bol istý čas hlavným mestom Západorímskej Riše.

Mesto na Garonne má približne 2 300 rokov a založili ho, podobne ako aj Paríž, Kelti a v prvých storočiach nášho letopočtu ho postupne ovládli a budovali Rimania a Frankovia.

Bordeaux počas svojej dlhej histórie menilo viackrát „svojho pána a svoju štátnu príslušnosť“ – čo je u významných miest dosť bežné. Niekoľko storočí patrilo aj Angličanom.

Čo však nie je bežné, to sú jeho skvelé a výnimočné vína. Patria nielen k najlepším francúzskym, ale k najlepším vínam na svete. Bordeaux má najväčšiu súvislú vinohradnícku oblasť vysokokvalitných vín. Je v nej okolo 3000 veľkých vinohradov, ktoré sa nazývajú Chateaux a produkujú svetoznáme vína. Najznámejšie sú suché červené vína.

Až od polovice 15. storočia patrilo mesto natrvalo do Francúzska. Vďaka svojej strategicky významnej polohe a predovšetkým zásluhou dôležitosti ako významná križovatka obchodných a  dopravných spojení, prežívalo už v antike i stredoveku fakticky trvale  hospodársky i kultúrny rozmach. Peniaze prúdili do mesta najmä  vďaka jeho znamenitým vínam, ktoré priniesli a kultivovali Rimania a v neposlednom rade ťažilo Bordeaux z toho, že vlastnilo veľký námorný prístav. Rimania nazývali mesto Burdigala a spravili z neho hlavné mesto Aquitanie (Akvitánsko).

Aquitania je o niečo menšia ako Slovensko – má 41 000 kvadrátnych kilometrov a 3,3 milión obyvateľov. Rimania obsadili toto územie v 1.storočí p.n.l., keď ho dobyl Július Cézar a zriadil tam rímsku provinciu Gallia Aquitania. Bola oveľa väčšia ako dnešná Aquitania – siahla na sever až po rieku Loire. Domorodé obyvateľstvo – čiastočne keltského a baskického poôvodu – bolo kolonializované a romanizované a prebralo aj reč Rimanov.

Keď prišli Rimania, tak na mieste dnešného Bordeaux bola len neveľká keltská osada. Okolie bolo veľmi močaristé, ale Rimanom sa pozdávalo a keďže boli vynikajúci stavitelia a ich inžinieri vedeli vysušovať močiare, tak sa rozhodli, že tam vybudujú mestskú kolóniu, a to už bol základ neskoršieho veľkolepého prekvitajúcho mesta. V jeho názve je však navždy zadokumentované, že vzniklo takpovediac v močaristých vodách.

Prastaré aquitánske slovo bard znamenalo močiare – močaristú pôdu – a eaux je vo francúzštine plurál pre vodu, a tak poeticky a ľúbozvučne znejúci názov Bordeaux (výslovnosť – Bordó) neznamená nič iné ako močaristé vody. Pôvodný názov mesta teda znel Bordigala.

Dnes som tu už piaty deň a slnko svieti  celý čas neúnavne z modrej oblohy, ktorú nepokrýva  celý deň ani najmenší mráčik. Teploty sa pohybujú medzi 35 a 37 stupňami, napriek tomu ich znášam veľmi dobre, ja, človek z mierneho stredoeurópskeho pásma. Tunajšie horúčavy sú suché a v atmosfére nevládne dusné, potivé vlhko a sparno, ako je tu u nás, neraz už pri 28 stupňoch, keď sa košeľa hneď lepí na rýchlo prepotený chrbát.

Som tu, ako vždy, keď sem zavítam, pracovne – naše Juhoamerické tlačové centrum v Nemecku tu má svoju aquitánsku pobočku. Je tu cítiť blízkosť Španielska i území Baskov a Juhoameričanov veľmi zaujíma táto časť juhozápadnej Európy, a to tak politicky, kultúrne, ako aj historicky. Napríklad Argentínčania, predovšetkým los Porteňos, tak sa v Argentíne nazývajú obyvatlia Buenos Aires, milujú Francúzsko veľmi a svoje hlavné mesto pokladajú za Paríž južnej Ameriky.

Je čas obeda a ja kráčam okolo Garonne, mojej najobľúbenejšej európskej rieky.

Dnes mám dohodnuté stretnutie s jedným veľmi zaujímavým človekom, Nemcom, ktorý sa prostredníctvom futbalu stal Francúzom, a to mimoriadne obľúbeným. Urobím s ním rozhovor pre juhoamerické médiá. Juhoameričania, ako je známe, vášnivo milujú futbal a veľmi obdivujú nemecký futbal, ale aj francúzsky.

A cez osobnosť Gernota Rohra, ktorý bol neobyčajne úspešný ako hráč a neskôr aj ako tréner najslávnejšieho a najstaršieho futbalového klubu Aquitánie – FC Girondins Bordeaux – im priblížim veľmí fascinujúci futbalový príbeh človeka, ktorý sa zaľúbil do tohto fasinujúceho mesta a stal sa dušou a telom najprv Bordovčanom a neskôr aj oficiálne občanom Francúzska. Bordeaux sa pre neho stalo navždy jeho vlasťou, kde ostal žiť.

V roku 1977 sa skvelý mladý nemecký futbalista, ktorý vyštudoval aj germanistiku a romanistiku, len 24 ročný Mannheimčan Gernot Rohr, rozlúčil so svojou veľmi slubne rozbehnutou futbalovou kariérou vo vlasti a odišiel hrať futbal natrvalo k rieke Garonne. Prestúpil do FC Girondins Bordeaux, ktorý hral v najvyššej súťaži Francúzska.

Už jeho strýko Oskar hrával vo francúzskej lige a Gernot ho často navštevoval. Veľmi si obľúbil Francúzsko  a francúzsku kultúru a keď ešte ako študent romanistiky strávil mesiac prázdnin v Bordeaux, tak si veľmi zamiloval toto mesto. Prestupom do FC Girondins si splnil veľký sen, a to ešte netušil, aké obrovské úspechy s týmto klubom dosiahne. Pritom v Nemecku hral ako mladučký hráč už aj za Bayern München, a to s takými slávnymi hráčmi ako Franz Beckenbauer, Uli Hoeneß, Paul Breitner, Gerd Müller a Sepp Maier.

V novom klube sa okamžite presadil a stal sa neodmysliteľným hráčom základnej zostavy a miláčikom tribún, a to napriek tomu, že góly dával zriedkavo. Nebol totiž útočníkom, ale „len“ skvelým obrancom. Dvanásť rokov po sebe, až do roku 1989, zohral v každej sezóne za svoj klub aspoň tridsať zápasov. Aj po boku známych reprezentantov Francúzska – jeho klubových spoluhráčov – ako Alain Giresse, Bernard Lacombe, Marius Tresor, Jean Tigana a Patrick Battiston – bol Gernot cenený klubom a jeho priaznivcami minimálne tak vysoko ako oni.

Stal sa so svojím klubom FC Girondis trojnásobným majstrom Francúzska : 1984, 85, 87 a dvojnásobným víťazom francúzskeho pohára: 1986, 87 a dvakrát bol zvolený za najlepšieho obrancu Francúzska. Stal sa aj najúspešnejším zahraničným hráčom všetkých čias vo Francúzsku. Napriek všetkým týmto obrovským úspechom vo Francúzsku nebol nikdy povolaný do nemeckej Nationalelf. Dosiaľ to nikto v Nemecku nevysvetlil, prečo tomu bolo tak.

Medzičasom sa Gernot Rohr stal občanom Francúzska. Po ukončení hráčskej kariéry sa začala jeho úspešná kariéra trénera. Bol trénerom vo Francúzsku, Nemecku a Rakúsku.

  1. augusta 2016 roku sa stal trénerom národného mužstva Nigérie. Jeho trvalým bydliskom ostalo ale navždy Bordeaux, ktoré je aj pre mňa navždy mojím mestom snov, kde sa budem neustále rád vracať.

Mesto má aj veľa nádherných katedrál a jeho stredoveké štuktúry sú výborne zachovalé. Jeho čaro zvyšuje aj blízkosť k Atlantiku a jeho obyvatelia s obľubou navštevujú 10 000  -ový nádherný Arcachon, ležiaci na jeho brehoch. Považujú ho za svoje atlantické predmestie.

Navštívil som ho viackrát a bol som uchvátený všetkým, čo ponúkal. Je skvele vybudovaný a ponúka nádhernú prírodu. Leží v objatí krásnych lesov i rozľahlých piesočných dún, ktoré sú skutočnou raritou na európskom kontinente.

Toto bolo napísané v auguste 2016.

Teraz to dokončujem dnes 9. marca a už len dodám,

že moja cesta do Bordeaux mala príchuť dobrodružstva. Po troch dňoch strávených v Paríži som sa už veľmi tešil na cestu s  TGV zo stanice Montparnasse. TGV o 14 ,28 prejde 600 km do Bordeaux bez jedinej zastávky za 3 hodiny. Bolo to tak  už veľakrát pri mojich cestách tam. Ale tento pondelok, 6. marca, malo byť všetko inakšie. Keď som už natešený sedel v Paríži v TGV, ktorý miestami na trati uháňa až 320 km/hod, tak sa odrazu z  reproduktoru ozvalo, že budeme z Paríža odchádzať s väčším meškaním. To sa mi ešte nestalo. Počítal som s takou polhodinou. Prešlo 10 minút a prišiel konečne nový oznam z reproduktora v TGV.  Znel veľmi nepríjemne: Z dôvodu silného orkánu, ktorý sa len pred pár hodinami prehnal od Atlantiku juhozápadom Francúzska a narobil obrovské škody, pričom odstavil od prúdu viac ako 600 0000 domácnosti a zabil a zranil veľa ľudí, pričom sú škody aj na trati, bude mať náš vlak mimoriadne veľké meškanie, ktoré zatiaľ nevieme upresniť.

Viacerí cestujúci vzali batožinu a odišli z vlaku preč, v presvedčení, že spojenie bude zrušené. Ja som trpezlio čakal a dúfal, že niekedy sa pohneme. Vyplatilo so. Moja cesta  tento pondelok do Bordeaux ale trvala 7 hodín.

Končím tieto riadky pre vás. Pozerám sa z okna mojej pracovne na moju veľkú lásku Garonne, ktorú  nádherne ožaruje teplé aquitánske slnko. O chvíľu sa rozlúčim s mojím spolupracovníkom Léonom a vydám sa do blízkej reštaurácie na úžasne nádhernom nábreží, kde mám pracovný obed s dvoma španielskymi žurnalistmi z Bilbaa. Nejednu moju báseň som napísal na brehoch Garonne.

Majte krásny deň

 

————————————-

Keď sa vrátim z Bordeaux budúci týždeň v stredu, tak vam ponuknem dalsie pokracovanie z Velkej Moravy.

Dostal som tri spravy od jej citatelov, ktorý sa pytali, kedy bude 14. pokracovanie.

 

 

Bojovník za našu Európu a naše práva, Salvini! Merkel, Macron sú trpaslíci voči nemu

23.01.2019

Popularita Mattea Salviniho, talianskeho ministra vnútra a vicepremiéra neuveriteľne narastá, a to nielen v Taliansku, ale v celej EÚ. Je nekompromisne tvrdý proti smerovaniu utečeneckj politike viac »

Polit. islam je nepriateľ, FPÖ chce zákaz. Rakúsky viceprimátor zhrozený z uteč. polit. predošlej vlády

21.01.2019

Predseda parlamentného klubu FPÖ Johann Gudenus povedal v sobotu na zjazde strany, že jeho strana podniká všetko pre to, aby bol ešte v tejto polovici roka schválený zákon o zákaze politického viac »

Keď azylant azda niekoho i zabije, lebo mu EÚ nedala ženu k dispozícii

18.01.2019

Takých prípadov je v EÚ veľa, ale mainstream média ich zamlčujú. Veď predsa načo znepokojovať ľudí, majú aj iné starosti. A už si na to aj zvykli. A ktorí ešte nie, tak si postupne zvyknú. viac »

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

juan guaido

Guaidó sa vyhlásil za prezidenta Venezuely, uznal ho aj Trump

23.01.2019 19:56, aktualizované: 21:32

Guaidó pozdvihol za jasania prítomného davu pravicu a vyhlásil, že "formálne preberá zodpovednosti šéfa výkonnej moci".

copyright, plagiát, kontrola originality, antiplagiátorský systém

Holandský reportér je podozrivý z plagiátorstva a vymýšľania si zdrojov

23.01.2019 19:42

Viaceré média s Petrom Blasicom ukončili spoluprácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 765
Celková čítanosť: 3260722x
Priemerná čítanosť článkov: 4262x

Autor blogu

Kategórie