Založ si blog

Ukončenie: Dejiny USA v skratke, 2. časť; kto ich nepozná, nemal by idealizovať tento štát,

lebo Američania sú najväčší lupiči cudzích území a štátov.

Spojené štáty vznikli z kolónii Angličanov, Francúzov a Španielov, ktoré títo mali v severnej Amerike. Prvá vláda USA na čele s prezidentom G. Washingtonom uviedla do života v roku 1791 Bill of Rights, čo bolo desať dodatočných článkov k prvej americkej ústave. Zaručovali základné práva všetkým občanom USA, ale samozrejme nie americkým černochom.

V roku 1803 odkúpili USA od Francúzska obrovské územia západne od Mississippi a ich územie sa tým zdvojnásobilo.

O šestnásť rokov neskôr ulúpili, alebo jemnejšie vyjadrené to možno formulovať tak, že pod politickým nátlakom donútili Španielsko, aby takmer zadarmo „predalo“ Floridu Washingtonu. Ak by Španielsko nebolo súhlasilo s podmienkami „predaja“, tak by bola Florida anektovaná vojensky.

V roku 1823 za prezidenta Jamesa Monroeho vyhlásili USA svoju známu Monroe-doktrínu, ktorá odmietala miešanie sa Európy do amerických záležitostí.

Nasleduje ďalší uzurpátorsky akt USA. Americkí „lupiči“ z USA dosiahli to, že Texas, ktorý bol až do roku 1835 súčasťou Mexika, vyhlásil nezávislosť a odtrhnutie od Mexika. O rok neskôr z toho vyplynie vojna medzi Mexicom a Texasom, ktorý už bol fakticky americký. V rámci tejto vojny prišlo k známej bitke o the Alamo.

V roku 1846 USA začlenia do svojho nazbíjaného a nakradnutého UNITEDU ďalšie obrovské, Indiánom vyrvané územia – Northwest-Territory.

A táto zlodejská krajina si nehanebne dovolí niečo vyčítať Rusku ohľadom Krymu, ktorý predtým, ako ho obsadili Tatári a neskôr Turci, bol vždy ruský!

V tom istom roku včlenia USA do svojej Únie ukradnutý Texas, a to bol dôvod k vojne medzi nimi a Mexikom. Vojna skončila v roku 1847 – a čo myslíte ako? Ako inakšie, len tak že zvíťazil najväčší zlodej a lupič cudzích územi v Amerike. A po porážke Mexika mu ulúpil aj ďalšie obrovské územia, kde dnes sú štáty Colorado, Arizona, Utah, Nevada, New Mexiko a Kalifornia.

Najmä Kalifornia sa ukázala byť skvelou zbojníckou korisťou. Boli tam objavené výdatné náleziská zlata a čoskoro v USA vypukla zlatokopecká horúčka a masy dobrodruhov tiahli zo severu krajiny, ale  aj z iných regiónov USA, do zlatom obdarovanej Kalifornie.

V roku 1854 sa zostrí spor medzi Severom a Juhom ohľadne dlho pretrvávajúceho otrokárstva v južných štátoch. Sever pritom vôbec nechce dosiahnuť zrušenie otroctva z humánnych dôvodov, ale chce zlomiť z mocenských a konkurenčných dôvodov hospodársku prevahu Juhu, ktorá bola založená len na práci otrokov. 

Keď bol zvolený za prezidenta Abraham Lincoln v roku 1860, tak štáty Juhu už nevideli dôvod ostať v USA  a prvá z Únie vystúpila South Caroline. Krátko potom v roku 1861 ju opustili aj Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Louisiana, Texas, Virgínia, Arkansas, North Carolina a Tennessee. Vytvorili vlastný štát Confederate States of America, s hlavným mestom Richmondom. Vojna Juh proti Severu sa začala útokom armády Confederácie v tom istom roku na Fort Sumter patriaci Severu.

V roku 1863 vyhlásil Lincoln zrušenie otroctva. O dva roky potom sa vojna skončila porážkou Juhu, ktorý bol z veľkej časti spustošený. Nasledoval „návrat“ Juhu do Únie, ktorý bol tiež len z donútenia a nebol dobrovoľným aktom.

Dva mesiace po tom zastrelil prezidenta Lincolna John Wilkes Booth z Juhu, ktorý sa nevedel zmieriť s potupením Juhu a so zrušením otroctva. V roku 1867 kúpili USA od Rusov Aljašku len za 7 miliónov dolárov. V roku 1881 bol zavraždený atentátnikom už druhý prezident USA, James Garfield.

V roku 1889 sa už po x-tý krát prejaví vierolomnosť a beštialita USA. Washington sa v slávnostnej zmluve pred dvadsiatimi rokmi zaviazal, že veľké časti Oklahomy budú patriť na večné časy tamojším Indiánom.

Odrazu ale bola zmluva, ktorá bola pre Indiánov posvätným dokumentom od Bieleho muža a dôverovali jej ako svojmu božskému Manitouvovi, len starým zdrapom papiera, vraj neplatným. Indiánske územia boli zabraté pre ďalšie osídlovanie bielymi Američanmi. Indiáni povstali a bránili si svoju zem. Boje skončili obrovským masakrom indiánskeho obyvateľstva.

Americkí zločineckí dobyvatelia rozpútali v r. 1898 ďalšiu vojnu o územia, tentokrát so Španielskom. Ukoristili v nej Guam, Puerto Rico a Filipíny, pričom anektovali ešte aj Havaj .

Banditi z USA radi vraždia aj svojich prezidentov – v roku 1901 bol na rade už tretí.

Pri atentáte prišiel o život Wiliam McKinley. USA sa začínajú usilovať aj o vojny mimo Ameriky a po počiatočnej neutralite vstúpili do 1.svetovej vojny, keď Nemecku vyhlásili vojnu. Po porážke Nemecka a jeho spojenca, Rakúska-Uhorska, bola vojna ukončená uzatvorením Versaillského mieru, v roku 1918 a mierová zmluva bola vypracovaná podľa štrnástich bodov, ktorých autorom mal byť prezident USA, Woodrow Wilson. V zmluve boli zakotvené mimoriadne tvrdé podmienky pre Nemecko, ktoré okrem toho muselo splácať enormne vysoké reparácie. Historici práve v tom videli zárodok rastu nenávisti Nemcov najmä voči Angličanom a Francúzom, čo zvyšovalo hrozbu novej vojny. V roku 1924 USA vyhlásia nový emigrantský zákon, ktorý emigráciu ohraničil a zároveň je v ňom zakotvený zákaz príchodu emigrantov z Číny a Japonska.

Október 1929 sa stal čiernym dňom na burze v New Yorku a spôsobil veľkú finančnú svetovú krízu.

V roku 1940 sa začalo tretie obdobie vlády prezidenta Roosvelta, ktorý sa tak stal prvým prezidentom USA, ktorý vládol dlhšie ako dve obdobia.

V 2. svetovej vojne boli USA spočiatku neutrálne. 7.decembra 1941 prepadli Japonci námornú vojenskú základňu USA Pearl Harbour a spôsobili prekvapeným Američanom ťažké straty. O štyri dni nekôr vyhlásilo Nemecko a jeho spojenec Taliansko vojnu USA. Biely Dom nariadil okamžite internovanie 120 000 Japoncov, ktorí žili v USA.

6.júna, 1944 – D-DAY, pristali americkí vojaci po preplavení sa Lamanšským prielivom vo francúzskej Normandii a po ťažkých bojoch dobyli silné nemecké opevnenia na pobreží. Netrvalo dlho a oslobodili Paríž. V máji 1945 bolo oslobodené celé Nemecko. 6. a 9. augusta 1945 Američania hodia na Japonsko dve atómové bomby a vyhasia tak životy mnoho tisíc nevinných civilistov.

V roku 1949 založili USA vojenskú alianciu NATO.  V roku 1950 sa začne v USA realizovať zlopovestný brutálny mccarthyzmus, pomenovaný podľa amerického senátora McCarthyho. Jeho cieľom bol eliminovať všetkých komunistov, ktorí vraj boli nepriateľmi štátu a teda vlastizradcami.

V tom istom roku prepadnú USA Kóreu a sa začne vojna, ktorá trvá 4 roky. V roku 1957 prišlo v štáte Arkansas k veľkým rasovým nepokojom, lebo guvernér odoprel čiernym študentom prístup na High School v meste Little Rock. Prezident USA Eisenhower musel vyslať Nacionálnu Gardu, aby upokojila nepokoje, ochránila čiernych študentov a ich práva a aby presadila rasovú rovnosť.

V roku 1958 vystrelia USA prvý satelit do kozmu – o rok neskôr ako Rusi.

O päť rokov neskôr je zastrelený pri atentáte ďalší prezident USA – John Kennedy.

V roku 1960 sa americká politika dopustí ďalšieho ťažkého zločinu. USA prepadnú Vietnam a začne sa vojna, ktorá trvá 15 rokov a americká armáda sa v jej priebehu dopustí tisícok vojnových zločinov, ktoré neboli nikdy potrestané.

V roku 1967 prišlo k veľkým masovým protestom v krajine proti vietnmskej vojne. O rok neskôr bol zavraždený čierny politik Martin Luther King. V roku 1969 pristali Američania ako prví na Mesiaci. V roku 1971 uverejnili americké médiá tzv. Pentagon Papers, utajované dokumenty o vojne vo Vietname.

O rok neskôr je vojna vo Vietname ukončená porážkou USA. Padlo v nej okolo 60 000 amerických vojakov – úplne nezmyselne a zbytočne.

V roku 1974 musel odstúpiť prezident Nixon kvôli Watergate-afére.

V roku 1991 USA a ich spojenci Británia a Francúzsko zaútočili na Irak a prinútili ho, aby opustil anektovaný Kuweit

V roku 2003 USA prepadli nezákonne Irak, zničili ho a spôsobili tam obrovské krviprelievanie a chaos, a tento stav tam pretrváva dodnes

V roku 2008 spôsobili viaceré veľké banky v USA svetovú finančnú krízu

Tu končím s dejinami krajiny, ktoré sú poznačené krvou miliónov nevinných a brutálnymi agresorskými vojnami tak, ako dejiny nijakej inej krajiny.

Abrahám z Uru – tam sa začala história všetkých náboženstiev jedného Boha

27.05.2017

V dávnom „šere“ času, kultúrne a civilizačne celkom prázdnom, sa v južnej Mezopotámii odrazu objavila veľmi vyspelá, už v komplexných mestách organizovaná civilizácia Sumerov. Veda stále viac »

ČR i SR úspešne odmietajú nútené prijatie utečencov. Ankara hrozí ďalšími

26.05.2017

Obe krajiny sa vzopreli bruselskému diktátu. Česi riskujú za to mnohomiliónovú pokutu. Slováci si vymysleli niečo rafinované. Praha vyhlásila, že v žiadnom prípade neakceptuje EÚ-systém viac »

19. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

25.05.2017

„Dám ti ho za veľké vrecko soli. Musíš si ho zobrať so sebou! To je naozaj dobrá, priateľská cena, ktorú ti ponúkam“, povedal Timur, keď chlapec už stál pred Georgiom a hľadel na neho viac »

GLOBSEC, Miroslav Lajčík

GLOBSEC: Lajčákovi chýba platforma na pragmatickú debatu s Ruskom

27.05.2017 20:43, aktualizované: 21:16

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

G7, protest

Talianska polícia použila slzotvorný plyn proti demonštrantom k summitu G7

27.05.2017 20:08

Talianska polícia v meste Giardini Naxos na talianskom ostrove Sicília použila slzotvorný plyn proti demonštrantom z radov anarchistov, komunistov a antiglobalistov.

evakuácia, Houston, nemocnica, Bena Tauba, streľba, ľudia, pacienti

Hrozba v londýnskom divadle Old Vic Theatre bola falošná

27.05.2017 18:29, aktualizované: 18:49

Britská polícia v sobotu pre nešpecifikovanú bezpečnostnú hrozbu nariadila evakuáciu návštevníkov divadla. Pri prehliadke objektu však polícia neobjavila nič podozrivé.

Rodrigo Duterte

Filipínska vláda zrušila mierové rokovania s povstalcami

27.05.2017 17:38

Filipínska vláda v sobotu zrušila ďalšie plánované mierové rozhovory s komunistickými povstalcami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 566
Celková čítanosť: 1595562x
Priemerná čítanosť článkov: 2819x

Autor blogu