Založ si blog

Hrob faraónky Kleopatri. Dole je začiatok románu Arsinoe – Kleopatri zabudnutá krásna sestra

Legenda o smrti Kleopatri, krásnej egyptskej kráľovny, milenky Júlia Cézara a Marca Antónia, hovorí, že jej smrť spôsobilo uštipnutie jedovatým hadom. Keď sa v Alexandrii schyľovalo k tomu, že bude zajatá vojakmi Octaviána, neskoršieho rímskeho cisára Augusta, údajne si dala priniesť služobníčkami jedovatú zmiju, ktorá jej uštipnutím vstrekla do tela smrteľný jed. Písal sa vtedy rok 30 p. n. l. a Kleopatrin život sa skončil veľmi skoro – mala len 39 rokov.

Kleopatra a jej údajne dramatická smrť, sa stali mýtom, o ktorom sa už stáročia diskutuje a špekuluje. Meno žiadnej inej ženy na svete nie je tak často spomínané, ako jej meno. Samozrejme, že Kleopatra je aj neustálym predmetom skúmania historikov a najmä archeológov, ktorý si sľubujú vyriešenie záhady jej smrti od obajvenia jej hrobu a vyšetrenia jej telesných pozostatkov. Archeológovia hľadajú jej hrob už roky a sú pevne presvedčení, že sa im ho podarí objaviť. Legenda hovorí, že bola pochovaná spolu s Marcom Antóniom.

Pred niekoľkými rokmi sa archeológovia domnievali, že sú už blízko veľkej senzácie, ktorá by bola podobná tej, keď Angličan Howard Carter objavil hrob faraóna Tutanchamona.
Pod troskami chrámu v Taposiris Magna, ktorý stojí na malom návrší, 50 kilometrov na západ od Alexandrie, objavila skupina archeológov, vedená Kathleen Martinezovou, nález, o ktorom sa predpokladalo, že to bude hrob legendárneho páru – Kleopatri a Marca Antónia. V hĺbke 70 metrov boli najprv nájdené viaceré kovové mince s obrazom Kleopatri, ako aj maska tváre, ktorá predstavovala Marca Antónia. Eufória vedcov bola taká veľka, že obvykle veľmi opatrný Dr. Zahi Hawass, ktorý bol v tom čase šéfom Egypskej správy starožitností a archeologických vykopávok, už oficiálne vyhlasoval, že sa podaril archeologický objav storočia.

Ako sa však neskôr ukázalo, bola to predčasná radosť. Kathleen Martinezová je však presvedčená, že skôr či neskôr pomocou moderných metód, bude tento hrob určite objavený, lebo všetko hovorí pre to, že skutočne niekde existuje. Archeológia má už vytypované aj ďalšie možnosti, kde ho bude hľadať.
Jedno je ale isté – súčasná politická situácie v Egypte nie je veľmi priaznivá ani pre archeológov, najmä ak sú cudzinci a kresťania.
——————————————————–

Area52 – teší ma váš pozitívny prístup k mojim myšlienkam, ako ste to napisali k môjmu poslednému blogu a rovnako sa teším aj s vami všetkými, ktorí ste prijali jeho pozitívne poslstvo, na ktorom sa zakladá filozofia môjho vlastného života.

Opat sa ale prejavil niekto, koho ide prasknúť od závisti a zlomyseľnosti z toho, že sú ľudia, ktorí sú výnimoční svojím obrovským a naviac este aj neobyčajne roznorodym a vsestrannym poznaním. Je to ale len svedectvo jeho vlastnej malosti.

————————————————-
ARSINOE – ZABUDNUTÁ KRÁSNA SESTRA KLEOPATRI

moja asistentka preložila časť z neho do slovenčiny:
Historický román o intrigách, nenávisti a láskach dvoch sestier,
z ktorých len jedna sa stala pre celý svet známa a navždy
nezabudnuteľná, tak ako azda žiadna iná žena.
Druhá, hoci krajšia a múdrejšia, upadla vo vyhnanstve celkom do zabudnutia.
Je to môj druhý dvojdielny historický román z Egypta. Prvý vyšiel ešte v Bratislave
koncom minulého storočia a tento bol vydaný na druhej strane Atlantika
o pätnásť rokov neskôr.
.
Moje úvodné slovo
.
Krajina na Níle, Egypt, ktorá vyzerá ako obdĺžnik, dlhý viac ako 1000 kilometrov, nesie v sebe nesmierne čaro ako úžasné dedičstvo starého Egypta. Spočíva nielen v tom, čo všetko fascinujúce a ohromujúce vidíme, ak do krajiny zavítame a v nemom úžase obdivujeme – pyramídy, gigantické chrámy či Údolie kráľov, ale toto čaro je aj, alebo predovšetkým, v tom, čo nevidíme, ale len tušíme a predpokladáme. To niečo je veľmi záhadné a mysteriózne.
Lebo to veľkolepé a ťažko pochopiteľné, čo zo starého Egypte ostalo, nas necháva tušiť, že jeho civilizácia poznala a vytvorila niečo, čomu nerozumieme a nevieme to zaradiť. Klasická egyptológia nás i seba v mnohom úmyselne zavádza a predkladá nám fakty a vysvetlenia, ktoré často postrádajú vierohodnosť.
Dodnes nevieme, kto a kedy naozaj postavil Cheopsovu pyramídu a za akym účelom bola postavená. To isté platí pre veľkolepú sfingu v jej blízkosti. Stará egyptská kultúra stojí pred nami, akoby už vo svojich začiatkoch všetko vedela a poznala, akoby nemala nijaké predstupne svojho vývoja. Zatiaľ – a to je veľmi zvláštne – neboli nijaké najdené.
Vyznieva to, akoby bol niekto a či niečo urobil starý Egypt hneď od počiatku vyspelou civilizáciou, takou, ako ju poznáme a vnímame aj my v modernej dobe.
1. kapitola
Ptolemajovci na tróne faraónov
Bol to legendárny dobyvateľ Alexander Veľký, Makedónsky, ktorý intronizoval na trón egyptských faraónov gréckych Ptolemajovcov. Udialo sa to v štvrtom storočí pr. n. l. , a tak po niekoľkých tisícročiach vládli Egypťanom po prvý raz Gréci. Je v tom zaiste i kus symboliky, lebo múdrosť starých Grékov, ktorú Európa tak obdivuje a z nej ťaží, mala korene práve v starom Egypte, kam sa chodili učiť ako žiaci k veľkým majstrom takmer všetci známi grécki učenci.

° ° ° ° ° ° ° ° ° °
Jesenné slnko zapadalo nad slávnym Efezom, najfascinujúcejším starogréckym mestom v Malej Ázii, ktoré malo pre ňu a pre celý vtedajší svet asi taký význam, ako dnes pre svet má význam Hongkong. Mesto zohralo nesmierne významnu úlohu po mnoho stáročí v živote antického svete Grécka i Ríma. Dodnes je v ňom, okrem iných starých pamiatok, veľmi dobre zachovaný veľkolepý obrovský amfiteáter pre 30 000 tisíc návštevníkov, ktorí postavili Rimania, ale aj grandiózny chrám rímskej bohyne Artemis.
Posledné papršleky do mora zapadajúceho ohnivého kotúča sa dotýkali tváre starej, asi sedemdesiatročnej ženy, ktorá vyžarovala pokoj a neobyčajnú múdrosť a na svoj vysoký vek nebývalom spôsobom stále ešte aj ženský pôvab a krásu, ktorá v mladosti musela byť jedinečne žiariva.
Arsinoe sedela na pohodlnej stoličke, na terase svojej vily, vysoko nad morom, na pokraji mesta a triasla sa od zimy, hoci bola zahalená viacerými prikrívkami, do ktorých ju zabalila jej verná Aschila, ktorá bola viac jej priateľkou, ako jej služobníčkou. Z mesta pod ňou , ktoré bolo povestné svojou krásou, svojimi mudrcmi a veľkým obchodným významom, sa ozývala vrava a hluk veselých ľudí, ktorí sa chystali na svoje večerné stretnutia, na obchodné rozhovory, družné posedenia a zábavy. Arsinoe prežila v exile v Efezose väčšiu časť svojho života. V týchto podvečerných hodinách pocíťovala úplne jasne, že budúceho rána sa nedožije a že vidí posledný západ slnka vo svojom pozemskom živote. Cítila sa slabá a nekonečne vyčerpaná, jej životné energie boli na konci.
Už celé roky nevidela svoj milovaný Egypt a svoje drahé mesto Alexandriu, kde sa narodila a kde prežila krásne detstvo. Nebol však v nej preto smútok, lebo veď bola pôvodom Grékyňa z faraónskeho rodu Ptolemajovcov a ako egyptská princezná sa narodila len vďaka Alexandrovi Veľkému, ktorý ako víťazný dobyvateľ takmer celého vtedajšieho sveta, dosadil zo svojej moci za egyptských faraónov za vojenské zasluhy prvého Ptolemajovca a z tohto rodu pochádzala aj Arsinoe. A preto sa stále cítila aj ako Grékyňa.
Spomínala si na to, ako jej už od útleho detstva jej vychovávateľ , múdry kňaz Ischalos, ale aj jej otec Ptolemajos Auletes, rozprávali o jeho hrdinských činoch a o jeho vojenských víťazstvách. Neraz si v Efezose spomenula na to, ako cisár Augustus i ďalší vládcovia Ríma, ale predovšetkým veľký vojvodca Gaius Július Cézar, navštívili jeho hrob v Alexandrii, aby si ho osobne uctili a prejavili mu svoj rešpekt.
Keď tak chcel urobiť aj Napoleon, ktorého hnala ctižiadosť napodobniť veľkého Alexandra, bolo mu oznámené, že už nikto nevie, kde sa nachádza jeho hrob. Spomienka na veľkého muža vymizla v meste lagún na západnej strane širokej nílskej delty.
Arsinoe vedela podrobne všetko o živote i o poslednej ceste najväčšieho dobyvateľa sveta – Alexandra. A v tento večer musela myslieť na neho veľmi intenzívne. Ptolemejovci ho z pochopiteľných dôvodov mali vo vysokej úcte a uctievali ho ako boha. Ptolemajos I, ktorého Alexander urobil prvým egyptským faraónom a stal sa tak zakladateľom dynastie Ptolemajovcov, bol nielen jeho príbuzný, ale aj jeden z jeho najlepších generálov.
Mŕtvola len tridsaťtriročného hrdinu bola privezená z Babylonu do Alexandrie v roku 321 p.n.l. v prekrásnom voze, ktorý umelci a remeselníci zhotovovali v Babylone dva roky. Zabalzamované telo Alexandra uložili do zlatého sarkofágu. Previezť ho dal Ptolemajos I. Mesto bolo vybudované podľa plánov Deinokrata, znamenitého gréckeho architekta. Po tom, ako Alexander v roku 331 p.n.l opustil so svojimi vojakmi Alexandriu a vydal sa na pochod do Ázie , tak sa do nej vrátil už len ako mŕtvy. Alexandrov hrob sa pravdepodobne nachádzal v kráľovskom mauzóleu (predpokladá sa, že bolo na mieste, kde dnes stojí Nebi-Danielova mešita).
Ptolemajos II. sa zaslúžil o dokončenie Alexandrie v období rokov 285 až 246 p.n. l. , ktorá sa ale už predtým, okolo roku 315 p.n.l., stala rezidenčným mestom ptolemajovských vládcov Egypta. Oficiálne však Alexandria nebola jeho súčasťou. Bola celé stáročia označovaná ako Alexandria pri Egypte. Až s príchodom rímskej epochy sa to zmenilo a v obdobi koncom štvrtého storočia p.n.l. sa stala ekonomickým politickým a intelektuálnym stredobodom rímsko-helénskeho sveta.

° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° ° °

Odrazu ju zachvátila zvláštna slabosť a vnímanie okolitého sveta jej unikalo a strácalo sa. Nevedela, kde je a nič z okolitej reality už nevnímala. Posledné, čo si ešte dokázala uvedomiť, bolo želanie, aby ešte raz mohla uvidieť Egypt. A potom ako sa zavrel jej vonkajší zrak a sa otvorilo jej vnútorné videnie, tak odrazu zhliadla už dávno mŕtvu Kleopatru – ktorá ju nenávidela tak veľmi, že ju chcela dať zavraždiť – ako kľačí pred ňou na kolenách a………………………………………….

Podplatil Brusel poľského arcibiskupa, aby „likvidoval“ kňazov, ktorí sú proti utečencom?

23.10.2017

Toto nikto nečakal: V Poľsku budú kňazi, ktorí sa zúčastnia demonštrácií proti tomu, aby prišli do krajiny, kde je viac ako 90 percent obyvateľstva katolíkmi, utečenci, okamžite pozbavení viac »

Najväčší Génius Korupcie; dosiaľ neprekonaný – a je jej praotec

20.10.2017

Štát pripravil o 100 milión eur. Keď jeho korupcia vyšla najavo, tak urobil geniálny ťah, ktorým všetkých prekvapil. Ako obžalovaný z ťažkej korupcie ním aj vyhral súd v Ríme a nebol odsúdený, viac »

Blogerka zaplatila životom, lebo v blogoch odhalila korupciu politikov

19.10.2017

Nielen islamský terorizmus nás vraždí! Hovoriť a písať nepríjemnú pravdu je aj v našej kresťanskej kultúre nebezpečné a neraz životunebezpečné. Najznámejšiu a najčítanejšiu blogerku viac »

EÚ, Európska únia, vlajka

Štáty únie našli kompromis pri smernici o vysielaní pracovníkov

24.10.2017 05:54

Krajinám EÚ sa po dlhom rokovaní podarilo nájsť kompromisnú podobu novely smernice o vysielaní pracovníkov.

orban

Orbán v prejave pripomenul povstanie v Budapešti a horlil proti migrácii

23.10.2017 22:25

"Ak sú sloboda a národná nezávislosť stratené, zostávame ešte my," povedal v prejave maďarský premiér Viktor Orbán.

galiziová, malta

Rodina zavraždenej maltskej novinárky sa postavila pred súd

23.10.2017 21:39

Rodine Daphne Caruanovej Galiziovej hrozí pokuta až 11 000 eur.

protesty, výstavba, diaľnica D3

Kysučania si chcú vytrucovať diaľnicu D3, zablokujú aj Poliakov a Čechov

23.10.2017 21:31

Kysučania chcú pokračovať v protestných blokádach za urýchlenú dostavbu diaľnice D3. V novembri sa chystajú zablokovať Svrčinovec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 644
Celková čítanosť: 2268124x
Priemerná čítanosť článkov: 3522x

Autor blogu